Ciekawostki

Jak rozwinąć motorykę małą u dziecka?

Motoryka mała to, najprościej rzecz ujmując, sprawność ruchowa dłoni i palców. Przychodzący na świat noworodek, nie potrafi utrzymać w dłoni przedmiotu, jednak już w okolicach pierwszego roku życia powinien umieć swobodnie chwycić zabawkę i umieć przenieść ją w wybrane miejsce. Z czasem maluch uczy się wykonywać coraz precyzyjniejsze ruchy. Jak wspomóc rozwój motoryki małej u dziecka?

Nie tylko do chwytania

Rozwój motoryki małej jest tak samo istotny, jak motoryki dużej. Nabycie umiejętności sprawnego posługiwania się dłońmi oraz palcami przydaje się nie tylko podczas zabawy. Bez niej dziecko nie nauczy się samodzielnie jeść, rysować, a w wieku szkolnym także pisać. Co ważne, motoryka nie jest wrodzona, dlatego o jej rozwój należy dbać już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

W jaki sposób? Można w tym celu wykorzystać przedmioty, które znajdują się w każdym domu. Przykładowo, maluch może przesypywać rękami produkty sypkie bądź przelewać płyny z kubeczka do kubeczka. Dziecko powinno bawić się materiałami o różnej strukturze. Dobrze, gdy maluch ma dostęp do przedmiotów różnej wielkości – począwszy od dużych grzechotek, które z pewnością zacznie chwytać jako pierwsze, aż po małe, mieszczące się w dłoni piłeczki. Oczywiście należy zadbać, aby przedmioty nie zawierały drobnych, łatwo odczepianych elementów. Maluszkowi można również zaproponować swobodne rysowanie po kartce papieru, ponieważ na tym etapie nie ma jeszcze większego znaczenia, w jaki sposób trzyma kredkę, choć oczywiście rodzic powinien pokazywać dziecku jak należy robić to prawidłowo. Dobrym sposobem na rozwój motoryki małej jest również malowanie farbami po kartce papieru pędzelkami, a jeszcze lepiej całymi dłońmi.

Zabawki wspomagające rozwój motoryki małej

Rodzice mogą sięgnąć po zabawki wspomagające motorykę małą. Ich zaletą jest fakt, iż są one w pełni bezpieczne dla maluchów, nawet tych kilkumiesięcznych. Zabawki edukacyjne dla dzieci 6-12 miesięcy zwykle są dużych rozmiarów – maluszek bowiem dopiero uczy się chwytać rzeczy, wyjmować je z opakowania i wkładać z powrotem. Doskonałym rozwiązaniem będą różnego rodzaju sortery, niemniej jednak rodzice nie powinni oczekiwać, że dziecko bez trudu umieści figury w odpowiednich otworach. Póki co powinno ono nauczyć się wyciągać elementy i wkładać je do środka. Na naukę segregacji przyjdzie czas dopiero po 1. roku życia, gdy sorter będzie mógł być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem.

Dzieci chętnie bawią się również wieżami do układania, które konstruują z kilku kubeczków w różnych rozmiarach, często o różnych strukturach. Warto zaproponować im również szeleszczące zabawki, które rozwijają nie tylko motorykę małą, ale i zmysł dotyku. W przypadku dzieci, które ukończyły 1. rok życia, doskonale sprawdzają się puzzle. Początkowo obrazki powinny zawierać nie więcej, niż 2 elementy do złożenia. Z czasem jednak można zaproponować dziecku nieco bardziej skomplikowane układanki. Dzięki puzzlom rozwija się nie tylko motoryka mała, lecz także mózg dziecka.

Dla starszych dzieci ciekawe są różnego rodzaju zabawki konstrukcyjne, w tym także z pozoru zwyczajne klocki. Pozwalają one rozwijać wyobraźnię malucha, a przy tym ćwiczyć rękę. Warto wybrać klocki, które będą odpowiednie do wieku dziecka – maluchom zdecydowanie polecane są klocki w dużych rozmiarach, które można swobodnie chwycić. Powinny one także stosunkowo łatwo wchodzić jeden w drugi, lecz z drugiej strony nie mogą być też zbyt luźne. Już od pierwszych lat życia dziecko powinno kolorować obrazki, a także odrysowywać różnorodne kształty.

Umiejętność ta co prawda kształtuje się w pełni dopiero w wieku przedszkolnym, niemniej jednak im wcześniej dziecko zacznie uczyć się wykonywania precyzyjnych ruchów, tym lepiej dla jego rozwoju. Rodzice powinni zwrócić uwagę na to, że zabawki rozwijające motorykę małą z reguły towarzyszą dziecku już od pierwszych miesięcy życia, aż do wieku przedszkolnego. Dlatego też warto w nie zainwestować i wspomóc tym samym prawidłowy rozwój malucha.