Porady

Co to jest włosing?

Kompleksowa pielęgnacja włosów to domena każdej włosomaniaczki. Jeśli i Ty uwielbiasz dbać o swoje włosy i pragniesz, by każdego dnia były piękne, lśniące i mocne, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki niemu dowiesz się, czym jest włosing – metoda od dawna wiodąca prym wśród wielu instagramerek i blogerek.

Włosing – co to?

Termin ten został wymyślony przez Agnieszkę Niedziałek, która założyła swoją grupę na Facebooku o takiej właśnie nazwie. To chwytliwe i proste hasło zostało szybko podłapane przez grono blogerek i włosomaniaczek, przez co stało się oficjalnym terminem charakteryzującym tanie, szybkie i domowe dbanie o włosy.

Włosing jest metodą zajmowania się swoimi włosami domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które pomagają utrzymać je w dobrej kondycji, zapobiegają ich wypadaniu oraz sprawiają, że kosmyki są lśniące, sypkie i ociekają blaskiem. Do włosingu wystarczy mieć przy sobie produkty spożywcze dostępne w prawie każdym domu oraz kilka produktów przeznaczonych typowo do pielęgnacji włosów (np. odżywki, maski, oleje).

Odżywki, maseczki oraz jajka – sposoby na lśniące, piękne włosy

Jaki jest właściwie cel zabiegów pielęgnacyjnych włosów? W zależności od pożądanego efektu regularnie stosowane sprawia, że zniszczone kosmyki regenerują się, wzmacnia się także ich łuska, końcówki nie rozdwajają się, a cała struktura włosa nabiera blasku, gładkości i miękkości. Od zawsze w osiągnięciu tego efektu pomocne były sklepowe maski i odżywki, jednak teraz, w dobie wegańskiego i zdrowego trybu życia, ów produkty są zaledwie dodatkiem do całego procesu pielęgnacyjnego. To właśnie korzystanie z dobrodziejstw natury, które było silnie promowane już przez nasze babki, wróciło obecnie do łask – naturalne produkty do pielęgnacji włosów, z reguły przeznaczone do spożycia, jak się okazało najmocniej i najskuteczniej wpływają na włosy, w bezpieczny i przede wszystkim naturalny sposób.

Składniki, które najczęściej stosuje się do pielęgnacji włosów to: banan, jajko, dowolny olej (kokosowy, arganowy), miód oraz siemię lniane i żelatyna. Przyjrzyj się najpopularniejszym, prostym przepisom, które zmienią Twoje włosy nie do poznania!

Olejowanie włosów za pomocą dowolnego oleju

Olejowanie w kulturze europejskiej zostało zaczerpnięte z indyjskiej medycyny i pielęgnacji. To właśnie kobiety w Indiach, dzięki regularnemu olejowaniu  zawdzięczają gęste, odporne na złamania i lśniące kosmyki. Do domowego olejowania włosów wystarczy przygotować czepek, nawilżający podkład w formie wody z miodem lub żelu aloesowego, ręcznik i wybrany olej. Cały zabieg przebiega w kilku następujących krokach:

  1. W wilgotne włosy należy wetrzeć nawilżający żel aloesowy lub wodę z miodem. Pozwoli to zabezpieczyć włosy przed ich wysuszeniem.
  2. Następnie należy nałożyć olej arganowy / z pestek malin / kokosowy (lekko podgrzany lub prosto z opakowania) na włosy.
  3. Po nałożeniu produktu zakłada się foliowy czepek, który następnie owija się ręcznikiem. Ciepło frotowego materiału sprawi, że odżywcze składniki produktu szybciej i głębiej się wchłoną.
  4. Olej powinno się trzymać na głowie przez kilka godzin. Po upływie tego czasu cały produkt powinien być spłukany ciepłą, ale nie wrzącą wodą z dodatkiem ulubionego, naturalnego szamponu.
  5. Ostatnim krokiem jest nałożenie na włosy odżywki, spłukanie jej i dokładnie wysuszenie włosów.

Odbudowa struktury włosa dzięki siemieniu lnianemu

Siemię lniane jest niezwykle pomocne w problemach żołądkowych – uspokaja gospodarkę układu pokarmowego, ułatwia wypróżnianie, stanowi barierę ochronną żołądka. Jednak ów produkt znajdzie również swoje zewnętrzne zastosowanie w odbudowie i wzmocnieniu włosów. Cały zabieg jest niezwykle prosty, a efekty zachwycą niejedną osobę:

  1. Do garnuszka wsyp dwie łyżki siemienia i dodaj 250 ml wody.
  2. Następnie gotuj wywar przez 10 minut na małym ogniu i wystudź.
  3. Przez kuchenne sitko, bądź gazę odcedź domową maseczkę, tak, by pozbyć się ziaren i uzyskać czystą, galaretowatą konsystencję.
  4. Tak uzyskaną masę nałóż na zmoczone włosy i skórę głowy. Zabezpiecz głowę foliowym czepkiem i przytrzymaj godzinę.
  5. Po upływie tego czasu spłucz całą odżywkę ciepłą wodą.