Dom i ogród

Ładny zapach w domu — jak go utrzymać?

Utrzymanie ładnego zapachu w domu nie jest wcale takie proste. Istnieje bowiem szereg czynników, które powodują, że ciężko jest się pozbyć nieprzyjemnej dla nosa woni. Dym papierosowy, opary kuchenne, czy obecność zwierząt to tylko nieliczne z nich. Chcesz utrzymać ładny zapach w domu? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Regularne sprzątanie

Wiele osób jest błędnego przekonania, że wystarczy przetrzeć półki, odkurzyć podłogi i zmyć naczynia, by dom był czysty i zadbany. Często nie są brane pod uwagę te zakamarki, które mogą być „przechowalnią” brzydkich zapachów. Porządki zacznij od kuchni. Każdy kolejny przyrządzony posiłek sprawia, że na szafkach kuchennych zaczyna gromadzić się brud powstały na skutek unoszących się oparów. Choć pewnie codziennie przemywasz blat, to wierzch szafek szczególnie wiszących pozostawiasz nienaruszony. Nie musisz ich myć każdego dnia. Jednak wytarcie ich raz w tygodniu, najlepiej ciepłą wodą z ładnie pachnącym płynem nie tylko pozwolą pozbyć Ci się brudu, ale również pozbyć unoszącego się zapach po gotowaniu. Dobrze zrobisz, jeśli zajrzysz też w inne zakamarki w kuchni, choćby za kuchenkę i lodówkę. Co więcej, zadbaj o regularne zmywanie naczyń i przegląd lodówki. Pozostawione resztki jedzenia nie dość, że nieprzyjemnie pachną, to są też doskonałym pożywieniem dla bakterii. W następnej kolejności zadbaj o porządek w pokojach. Przede wszystkim dokładnie ścieraj kurze. Nie tylko w widocznym miejscu. Wbrew pozorom pod i na przedmiotach stojących na półkach również nie jest czysto. Odkurzanie i mycie podłóg także przyczyni się do tego, że w pomieszczeniu nie będzie wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Natomiast w łazience postaraj się często myć sanitariaty. Na szczęście obecnie nie musisz używać środków, których głównym składnikiem jest chlor, ponieważ masz szeroki wybór preparatów równie skutecznych jednak bez ciężkiego zapachu.

Wietrzenie pomieszczeń i piękny zapach, który można kupić

Regularne sprzątanie to jedna tych czynności, które pozwolą Ci cieszyć się ładnym zapachem w domu. Miej jednak na uwadze, że aby taki stan się utrzymał, to większość doby zajęłoby Ci właśnie sprzątanie, a tego raczej wolisz uniknąć. Pamiętaj więc też o systematycznym otwieraniu okien. Wystarczy przewietrzyć pomieszczenie przez pół godziny dziennie, by świeże powietrze wypełniło wnętrze. Ponadto wietrzenie pozwoli poczuć Ci się bardziej komfortowo, a co więcej znacznie zmniejszysz ryzyko, że w Twoim domu zaczną rozwijać się grzyby lub pleśń. Możesz również zadbać o ładny zapach w domu przy pomocy produktów dostępnych na rynku. Kominki zapachowe to niewielkie przedmioty, które mogą zdziałać cuda. Wystarczy w dolnej części umieścić podgrzewacz, a na górze wosk lub olejek eteryczny. Na pewno znajdziesz dla siebie odpowiedni zapach, ponieważ masz ogromny wybór. Co ciekawe, kominki zapachowe nie tylko pozwalają poczuć przyjemny aromat, ale również będą stanowiły ciekawy element wystroju wnętrz. Pod warunkiem, że wybierzesz taki wzór, który komponował się będzie z innymi przedmiotami w danym pomieszczeniu. Interesującym pomysłem na utrzymanie ładnego zapachu w domu są też dyfuzory zapachowe, które można umieścić w gniazdku elektrycznym. Jednak wydzielają one mniej intensywne aromaty. Natomiast z drugiej strony nie rzucają się w oczy i łatwo je ukryć. Jeżeli jesteś osobą kreatywną i nie ogranicza Cię własna wyobraźnia, to możesz „odświeżacz powietrza” przygotować własnoręcznie. Nie wiesz, od czego zacząć? Oto kilka podpowiedzi.

  1. Słoiczek ze świeżo zmieloną kawą. Ziarna kawy zmiel w młynku. Następnie przesyp ją do otwartego słoiczka i umieść w pomieszczeniu, z którego chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu. Możesz skorzystać już z gotowej, zmielonej kawy, ale jej aromat nie będzie aż tak wyczuwalny.
  2. Połączenie pomarańczy i goździków. Chcesz czuć zapach świąt Bożego Narodzenia nawet przez cały rok? Wystarczy, że w skórkę pomarańczy obficie powbijasz goździki i tak przygotowany owoc umieścisz w dowolnym miejscu.
  3. Soda z olejkiem zapachowym. Sodę oczyszczoną stosować można w walce z plamami, czy jako pochłaniacz brzydkich zapachów. Jednak w połączeniu z olejkiem eterycznym może nadać pomieszczeniu nietypowego zapachu. Sodę wsypujesz do słoiczka i skrapiasz niewielką ilością olejku.

Pojemnikiem na domowy odświeżacz nie zawsze musi być słoiczek. Możesz wykorzystać choćby flakonik po perfumach lub filiżankę.