Ciekawostki

Prawdziwa biała czekolada – co warto o niej wiedzieć?

Biała czekolada swój początek zawdzięcza firmie Nestle, która to w 1936 roku wyprodukowała pierwszą tabliczkę czekolady pod wdzięczną nazwą Galak. Ta konkretna czekolada, sprzedawana jest nawet po dzień dzisiejszy. Jedno jest pewne, od tamtego czas trend na ten rodzaj czekolady nie maleje. Biała czekolada jest ceniona jest zwłaszcza w cukiernictwie, gdyż daje znacznie więcej możliwości od ciemnej gorzkiej, a nawet mlecznej czekolady. Więcej na ten temat możemy przeczytać na stronie: https://www.cukieteria.pl/737-biala-czekolada.

Możemy kupić białą czekoladę w różnej postaci. Do domowych wyrobów cukierniczych jak i zwykłego jej konsumowania, najczęściej jest wybierana zwykła biała czekolada kupiona w pobliskim sklepie. Osobie ceniące sobie jakość czekolady, dobrze wiedzą, że dobrą białą czekoladę nie kupi się wszędzie i warto szukać jej w sklepach cukierniczych. Tam możemy wybierać nie tylko ze względu na skład czekolady, począwszy od prostej w składzie po tej z wyrafinowanymi składnikami. Jest możliwe wybranie kształtu czekolady, w zależności od tego do czego zostanie wykorzystana. Do rozpuszczania najlepiej nadaje się czekolada w formie pastylek, nadaje się ona również idealnie do temperowania czekolady. Warto tutaj wybrać dobrą jakość czekolady, im więcej zawiera ona tłuszczu kakaowego, tym będzie lepsza zarówno w czasie produkcji jak i efekcie końcowym przygotowanych wyrobów.

Biała czekolada – czym różni się od ciemnej?

Można by powiedzieć prosto, czekolady różnią się kolorem. Jednak pod tym stwierdzeniem kryje się znacznie więcej różnić. Biała czekolada, nie ma w sobie proszku kakaowego, który jest głównym składnikiem czekolady. Ma w sobie za to znaczni więcej tłuszczu kakaowego, który nadaje jej nie tylko charakterystyczne walory smakowe, ale i cechy fizyczne. Należało by wspomnieć, że biała czekolada niestety nie posiada wartościowszych składników spożywczych od tradycyjnej. Mogą za to po nią sięgać osoby, które są uczulone na kakao, jak i takie, którym ten składnik niespecjalnie podchodzi do gustu.

Warto przy kupnie czekolady, zwrócić uwagę na zawartość procentową zawartości masła kakaowego jak i na to, czy nie jest zastąpiony tłuszczem palmowym. W białej czekoladzie ponadto znajdziemy również mleko, pełne albo w proszku oraz cukier. Często dodawane są do niej również ekstrakty przykładowo waniliowe, które doskonale komponują się z całością, tworząc ucztę dla zmysłów. Biała czekolada różni się również większą plastycznością, ze względu na swoją bardziej miękką konsystencję. Topnieje znacznie wolniej, może za to szybciej się przypalić. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w procesie temperowania czekolady. Chwila nieuwagi i zbyt długie podgrzewanie jej może sprawić, że nasza czekolada nie będzie nadawała się do dalszej obróbki.

Biała czekolada powinna być również odpowiednio przechowywana, bowiem temperatura jak i wilgotność powietrza, mają kluczowe znaczenie w kontekście jej magazynowania. Przygotowując ozdoby z czekolady, opłaci się skorzystanie z schłodzonego blatu marmurowego, który idealnie nadaje się do tego typu ozdób cukierniczych.

Do czego wykorzystuje się białą czekoladę?

Biała czekolada jest bardzo ceniona w cukiernictwie. Główną zaletą jest możliwość jej barwienia i nadania jej wybranego koloru. Dzięki temu, ozdoby z czekolady a nawet kremy do tortów i ciast, zyskują kolor i są bardziej atrakcyjne dla klienta. Czekoladę dodaje się do wielu wyrobów cukierniczych, począwszy od ciast i deserów na tortach nie kończąc. Używa się jej również do produkcji pralin, musów, lodów jak i ozdób z czekolady. Biała czekolada zyskuje na coraz większej popularności. Cechuje się ona większą plastycznością i trwałością od masy cukrowej. Wykonywane z niej ozdoby, zachwycą nie jedną osobę. Używa się jej zarówno do obkładania tortów, jak i pojedynczych dekoracji. Wyjątkowo pięknie wyglądają róże wykonane z masy, które wyglądają jak prawdziwe. Nie warto pomijać również zwykłej tabliczki czekolady. Obecnie panuje coraz większy trend na personalizowane czekolady. Przygotowuje się je z wybranymi dodatkami, jakimi mogą być suszone owoce i bakalie. Często również dodaje się napisy z czekolady z dedykacją, nadając wyrobowi niepowtarzalności. Co ciekawe, istnieje możliwość wykonania również druku na czekoladzie, który stanowi świetną propozycję na prezent jak i promocję marki.