Motoryzacja i technologia

Jaki ciągnik wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dziś wybór idealnego ciągnika to niemały problem dla wielu rolników. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, a producenci oferują wiele różnych rozwiązań. Wybierając ciągnik, rolnik kierować powinien się przede wszystkim własnymi potrzebami. Dlatego istotne jest, aby przed zakupem maszyny dokładnie przeanalizować wiele ofert. Czym zatem kierować się analizując propozycje i wybierając ciągnik?

 

Cel zakupu ciągnika

 

Zastanawiając się, jaki ciągnik wybrać, pod uwagę wziąć należy przede wszystkim jego przeznaczenie. Gospodarstwa rolne różną się od siebie i wykonuje się na ich terenie różne prace. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, do jakich prac sprzęt będzie przeznaczony. Poza tym nie bez znaczenia jest również to, z jakimi innymi maszynami rolniczymi ciągnik ma współpracować. Warto podkreślić, że w dużych gospodarstwach rolnych często korzysta się nawet z kilku pojazdów tego typu. W takim przypadku, dokonując zakupu nowej maszyny, pod uwagę wziąć należy to, czy będzie to główny ciągnik wykorzystywany w gospodarstwie, czy może pojazd pomocniczy. Jeśli ma być to główny ciągnik, warto dokonać zakupu maszyny oferowanej przez renomowanego producenta. Dobrym przykładem mogą być tu pojazdy marki Ursus. Marka ta oferuje komfortowe i nowoczesne maszyny, a co również ważne, zakup części do ciągników tej marki nie jest trudny. Z kolei jeśli planuje się zakup ciągnika pomocniczego, to warto postawić na mniejszą maszynę o prostej, standardowej konstrukcji.

 

Jaki ciągnik najlepszy będzie do wielu zadań?

 

Odpowiadając na pytanie, jaki ciągnik kupić, nie można pominąć faktu, że maszyny te wykorzystywane są nie tylko do prac polowych. Ciągniki używane są również choćby w przypadku zadań związanych z hodowlą zwierząt. Jeśli zatem planuje się zakup maszyny, która ma być wykorzystywana nie tylko do prac polowych, to warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Po pierwsze, taki sprzęt musi być kompaktowy i zwrotny. Po drugie, dobrze jeśli będzie mógł współpracować z ładowaczem czołowym. Na rynku dostępne są różne modele ciągników, które świetnie sprawdzają się w pracach związanych z hodowlą zwierząt. To, jaki model wybrać, zależy m.in. od wielkości gospodarstwa. W przypadku dużego terenu, gdzie hodowla zwierząt stanowi główną działalność, warto postawić na nowoczesne maszyny posiadające wiele dodatkowych funkcji ułatwiających pracę.

 

Ciągnik używany

 

Najlepszy ciągnik wcale nie musi być nowy. Na rynku dostępne są bardzo dobrej jakości ciągniki używane. Biorąc także pod uwagę, że nie należą one do tanich maszyn, czasem zakup używanego pojazdu jest dobrym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia. Pamiętać jednak trzeba, aby przy zakupie używanej maszyny dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. Zakup ciągnika jest bowiem inwestycją na lata, dlatego musi być on w pełni sprawny.

Kupując pojazd używany, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim mowa tu o pochodzeniu, liczbie przepracowanych mth (motogodzin) oraz stanie ogumienia. Bardzo ważne jest również sprawdzenie stanu technicznego skrzyni biegów. Nierzadko bowiem skrzynie, które mają za sobą już spory przebieg, ulegają awariom. Lepiej zatem przed zakupem maszyny dokładnie sprawdzić działanie tego elementu.

 

Części do ciągników

 

Sam zakup ciągnika to jeszcze nie wszystko. Pamiętać trzeba, że nawet najlepsza i najnowocześniejsza maszyna po długim czasie eksploatacji może ulec awarii. Często oznacza to konieczność wymiany uszkodzonego komponentu. Części do ciągników i innych maszyn rolniczych zawsze powinny być kupowane w sprawdzonym i renomowanym sklepie. Dzięki temu będzie miało się pewność, że cechuje je wysoka jakość. Przykładem dobrego sklepu z częściami do ciągników jest z pewnością AGRITRUCK oferujący m.in. części do ciągników i traktorów Ursus. Co ważne, sklep oferuje szeroki asortyment wysokiej jakości elementów zamiennych i narzędzi w bardzo atrakcyjnych cenach. Poza tym zamówienia realizowane są błyskawiczne, co z pewnością jest ważne, jeśli do awarii dojdzie nagle i czas odgrywa znaczącą rolę.