Budownictwo

Czy warto ocieplić mieszkanie pianką poliuretanową?

Od jakiegoś czasu coraz więcej osób planujących ocieplać swoje domy rezygnuje ze stosowania styropianu. Materiał ten jest niezwykle popularny i od kilkudziesięciu lat jest on mimo wszystko dominujący wśród tworzyw używanych do termoizolacji. Co więc sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje ze styropianu? Otóż chodzi o to, że zaczęto mocniej ufać piance poliuretanowej, która ma niezwykłe właściwości. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Izolacje natryskowe – początki

W słynnych izolacjach natryskowych najważniejszą rolę odgrywa pianka poliuretanowa. Materiał ten początkowo nie był jednak w żadnym stopniu kojarzony z ocieplaniem. Najczęściej bywało tak, że pianka ta pełniła rolę wypełniacza w branży produkcyjnej. Z czasem dostrzeżono jednak, że pianka doskonale radzi sobie z zatrzymywaniem ciepła. Od tego czasu zaczęto małymi krokami wdrażać ten materiał do branży budowlanej, w której można śmiało powiedzieć, że na dobre się zadomowił. Obecnie przy użyciu pianki wykonuje się izolacje już na całym świecie.

Rodzaje wykorzystywanej pianki

Ocieplanie pianką Podkarpacie poliuretanową obecnie realizowane jest przy użyciu jednej z dwóch odmian. Początkowo wykorzystywano jedynie piankę zamkniętokomórkową, która wyróżnia się niezwykłymi parametrami dotyczącymi zatrzymywania ciepła. Jednak problem tkwił w tym, że ta pianka izoluje aż zbyt szczelnie. W związku z tym można łatwo doprowadzić do takiej sytuacji, że z budynku tworzy się termos, mówiąc slangiem budowlańców. Od jakiegoś czasu zaczęto więc znacznie częściej wykorzystywać piankę otwartokomórkową, która jest materiałem niezwykłym z kilku względów.

Pianka o strukturze otwartokomórkowej ma zdolność przepuszczania pary wodnej. Przy tym niestety też część ciepła uchodzi poza budynek, ale i tak jest to mały procent. Warto przymknąć oko na tę utratę, ponieważ zyski są o wiele większe. Dzięki możliwości przepuszczania pary wodnej pianka pozwala praktycznie do zera na wyeliminowanie ryzyka występowania mostków termicznych. Takowe są z kolei bezpośrednią przyczyną występowania wilgoci w domach.

Dlaczego warto stosować ocieplanie pianką? Podkarpacie już to wie!

Ocieplanie pianką ma dodatkowo tę zaletę, że pianka jest materiałem rozprowadzanym pod dużym ciśnieniem. W związku z tym podczas procesu ocieplania natryskowego pianka zacznie szybko docierać do wszelkich zakamarków, co doprowadzi do łatwego wypełnienia szczelin. Dodatkowo wspomnieć należy, że już w pierwszych sekundach po uwolnieniu pianki poliuretanowej z pistoletu, jaki dzierży w dłoni operator, zacznie dochodzić do tego, że pianka wejdzie w reakcję z powietrzem. W efekcie nastąpi bardzo szybkie rozprężenie pianki i przy tym jeszcze lepsze zaizolowanie szczelin. Ocieplanie pianką PUR jest o wiele skuteczniejsze od izolacji styropianem. Dla zobrazowania różnic warto podać przykład. Mianowicie warstwa termoizolacyjna wykonana ze styropianu o grubości 5 cm będzie tak samo skuteczna jak warstwa izolacyjna z pianki, której grubość wyniesie 2,5 cm. Wnioski można łatwo wyciągnąć samemu.

Inwestowanie w piankę PUR – czy warto?

Jednym z często zadawanych pytań jest to, ile kosztuje ocieplanie pianką poliuretanową. Trudno o jednoznaczne podanie ceny. Bardzo dobrym pomysłem może być zgłoszenie się do firmy, która zajmuje się wykonywaniem omawianych tutaj izolacji. Przykładem jednej z nich może być firma DSH Izolacje. Firma ta działa głównie na Podkarpaciu, ale to nie oznacza, że jest to ich jedyny obszar działania. Zwracając się do takich specjalistów, można poprosić o wycenę i w wielu przypadkach jest ona w pełni darmowa. Po usłyszeniu ile kosztować nas będzie wykonanie izolacji z pianki poliuretanowej, możemy po prostu podjąć decyzję o rezygnacji lub też zgodzić się na wykonywanie prac. Efekty po zastosowaniu termoizolacji natryskowej dostrzegać będziemy bardzo szybko. Już w pierwszym sezonie grzewczym zauważymy, że dzięki izolacji ponosić będziemy znacznie mniejsze koszty za ogrzewanie. Warto dodać, że izolacje natryskowe z pianki PUR stosować można na praktycznie każdym rodzaju materiału i w najróżniejszych konstrukcjach.