Dom i ogród

Izolacje natryskowe na budynkach

Koszty związane z utrzymaniem domu czasami bywają dość wysokie. W czasie jesieni, zimy oraz wczesnej wiosny dodatkowo dochodzą do tego koszty dotyczące ogrzewania. Wielokrotnie słyszy się o problemach polegających na tym, że ogrzewanie nie spełnia oczekiwań. Niekoniecznie musi to jednak wynikać z faktu, że system nie działa prawidłowo i nie jest wystarczająco wydajny. W przypadku dostrzegania problemów polegających na niezbyt satysfakcjonującym stopniu nagrzewania się budynku trzeba pomyśleć o sprawdzeniu, czy nie traci on ciepła. Jeśli okaże się, że izolacja termiczna nie działa prawidłowo, warto szybko zacząć działać.

Czym jest izolacja natryskowa?

Izolacje natryskowe wykonywane są przy użyciu pianki PUR. Sprzętem, który pozwala na nakładanie materiału izolacyjnego, jest agregat – umożliwia on rozprowadzenie pianki poliuretanowej pod bardzo dużym ciśnieniem. W efekcie pianka świetnie dociera do wszelkich zakamarków, jakie znajdują się w naszej ścianie czy przy posadzce. Początkowo szczególnie mocno doceniane było ocieplenie poddasza pianką PUR. Z biegiem czasu zaczęto jednak ten materiał stosować także w innych miejscach.

Jakiej pianki używa się do natrysku?

Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie pianką poddasza w domu czy budynku przemysłowym, warto wiedzieć, jakie są rodzaje pianki, która może być do ocieplania wykorzystywana. Zdecydowanie najczęściej słyszy się o piance otwartokomórkowej. Dlaczego akurat ona jest tak doceniana? Otóż chodzi o to, że daje ona możliwość przepuszczania pary wodnej. W efekcie praktycznie do minimum zredukowane jest ryzyko występowania mostków termicznych. Co to oznacza? Zmniejsza się szansa na pojawianie się pleśni czy grzybów na ścianach. Pianka ta jest bardzo lekka i sprawdza się w każdych warunkach.

Ocieplenie poddasza pianką – zalety

Czemu akurat pianka poliuretanowa powinna być zastosowana na poddaszu? Przede wszystkim chodzi o stosunek jej masy do efektywności w zatrzymywaniu ciepła. Jeśli postanowimy stworzyć warstwę termoizolacyjną ze styropianu, to żeby osiągnęła ona taką samą efektywność jak warstwa z pianki, styropian musiałby zajmować mnóstwo miejsca na ścianie. Warstwa pianki poliuretanowej o grubości 5 cm będzie odpowiadała warstwie styropianu o dwukrotnie większej grubości. Ocieplenie pianką poddasza jest dodatkowo świetnym wyborem ze względu na wagę pianki. Nawet bardzo gruba warstwa wykonana z pianki poliuretanowej ważyć będzie mało. Właśnie wspomniana zaleta jest szczególnie doceniana, ponieważ znacznie zwiększa możliwości jeśli chodzi o zastosowanie pianki PUR. Z powodzeniem można wykorzystać piankę w lekkich konstrukcjach takich jak domy kanadyjskie, których popularność rośnie z każdym dniem. Zbierzmy wszystko w całość. Zaletami stosowania pianki na poddaszu będą więc:

  • bardzo mała waga,
  • świetne wyniki w zatrzymywaniu ciepła,
  • dobry stosunek grubości warstwy do jej efektywności,
  • zatrzymywanie ciepła z zewnątrz w czasie lata,
  • szybki montaż warstwy termoizolacyjnej,
  • przepuszczanie pary wodnej,
  • wysoki stopień adhezji (przywierania).

Ocieplenie poddasza pianką – wady

Ze wszystkich rodzajów materiałów, jakie wykorzystywane są do ocieplania budynków, to akurat pianka poliuretanowa posiada najmniej wad. Nie ma jednak rozwiązań w pełni idealnych i w każdej metodzie znajdzie się coś, co nie do końca jest korzystne. W kwestii, jaką jest ocieplenie poddasza pianką PUR, taką wadą może być wyższa cena niż w przypadku tworzenia termoizolacji z użyciem styropianu czy wełny z rolki. Kolejną dość istotną kwestią jest fakt, że pianki poliuretanowej nie możemy nakładać samodzielnie i do tego zadania zaangażować trzeba będzie specjalistów.

Ocieplanie poddasza pianką – podsumowanie

Biorąc pod uwagę zalety i wady stosowania pianki poliuretanowej na poddaszach, trzeba śmiało powiedzieć, że wad jest bardzo mało. Jeśli jesteśmy zainteresowani omawianą tutaj metodą, warto zerknąć na stronę https://hothouse.com.pl/oferta/ocieplanie-poddasza/ocieplanie-piana-pur/. Jest to witryna firmy, która od dawna zajmuje się tworzeniem termoizolacji. Mała liczba wad i spora liczba zalet zdecydowanie powinny zachęcać do korzystania z omawianego tutaj rozwiązania. Decyzja jednak należeć będzie tylko do Ciebie!