broń
Porady

Jak przechowywać broń?

Odpowiednie przechowywanie broni to kluczowa kwestia, którą powinniśmy barć pod uwagę jeszcze przed zakupem broni. Jest wiele przepisów regulujących, w jaki sposób należy przechowywać broń zarówno krótką, jak i myśliwską. Nieznajomość prawidłowych norm przechowywania broni może skutkować nie tylko problemami prawnymi, ale sprawia również realne zagrożenie dla osób postronnych. Dowiedzmy się zatem jak przechowywać broń myśliwską w prawidłowy i bezpieczny sposób.

Jakie regulacje prawne definiują jak przechowywać broń?

Sposób, w jaki możemy przechowywać broń, definiuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, wydane na podstawie ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. W wymienionym rozporządzeniu określono w jak przechowywać broń. Do przechowywania broni należy przeznaczyć odpowiednią szafę na broń spełniającą klasę S1 zgodną z normą PN-EN 14450. Możemy również użyć do tego celu odpowiednio przygotowanego magazynu. Broń należy przechowywać rozładowaną i zabezpieczoną, pozwoli to uniknąć wypadku w momencie, kiedy broń trafiłaby w niepowołane ręce. Rozporządzenie reguluje również, w jaki sposób należy przechowywać amunicje. Naboje i wszelkiego rodzaju amunicja musi być przechowywana w sposób uniemożliwiający uderzenie o spłonkę, co spowodowałoby wybuch pocisku. Należy również mieć na uwadze, że poszczególni producenci broni i amunicji mogą mieć specyficzne wymagania odnośnie magazynowania ich produktów, wynikające ze specyfiki towaru. Pamiętajmy, że organy państwowe takie jak policja mogą sprawdzić, czy wszystkie normy przechowywania broni i amunicji są zachowane.

Jakie parametry powinna spełnić szafa na broń?

Szafy na broń muszą być co najmniej klasy S1 zgodne ze stosowną normą. Broń musi być przechowywana w szafie, która posiada zamek. Szafa musi być wykonana z metalu i mieć możliwość zamontowania na stałe do podłoża. Do przechowywania broni nadaje się również sejf i kasa pancerna. Oczywiście wymogiem jest, żeby posiadały one zamek. Warto również zwrócić uwagę na praktyczne aspekty takie jak gabaryty broni. Broń krótką możemy zmieścić w sejfie bez najmniejszego problemu, ponieważ jest małych gabarytów. Dysponując małym sejfem, nie będziemy mieć jak przechowywać broni myśliwskiej, ponieważ zwyczajnie nie zmieści się do większości małych sejfów. Należy pamiętać, że broń długa wraz z futerałem może mieć długość zazwyczaj powyżej metra, co stanowczo dyskwalifikuje większość sejfów posiadanych przez osoby prywatne.

Jak przechowywać broń myśliwską w domu?

Broń myśliwską przechowujemy w sposób analogiczny do innych rodzajów. Konieczna jest szafa na broń o odpowiednich gabarytach zdolnych pomieścić długi sztucer. Warto też zadbać o bezpieczeństwo i umieścić szafę w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. W myśl przepisów tylko właściciel broni ma mieć możliwość dostępu do niej, co warto mieć na uwadze, decydując się na wybór odpowiedniego sposób, na przechowywanie broni myśliwskiej. Określając jak przechowywać broń myśliwską, należy pamiętać o wytycznych producenta, który może mieć indywidualne wytyczne dla jego rodzaju broni.

Podsumowanie

Decydując się jak przechowywać broń, należy uwzględnić obowiązujące normy i przepisy prawne, które jasno określają możliwe sposoby na przechowywanie broni. Nie musimy do tego wyznaczać odpowiedniego pomieszczenia. Wystarczy, że zaopatrzymy się w szafę na broń, która jest klasy minimum S1. Dysponując odpowiednią szafą, należy pamiętać, że amunicja musi być przechowywana w sposób uniemożliwiający uderzenie o spłonkę innych przedmiotów. Nie możemy przechowywać broni załadowanej i odbezpieczonej, ponieważ grozi to wypadkiem. Policja i organy państwowe mają możliwość kontroli, w jaki sposób przechowujemy broń. Należy również pamiętać, że w myśl prawa jesteśmy jedynymi osobami, które mogą mieć dostęp do broni. Zastosowanie wszystkich wytycznych, które określają, jak przechowywać broń pozwolą nam uniknąć problemów i zachować pełne bezpieczeństwo.