doradca kredytowy
Porady

Co robi doradca kredytowy?

Doradca kredytowy to profesja, która jest bardzo przydatna w czasach, kiedy większość ludzi posiada konta bankowe. Założenie go nie jest trudne, nie zajmuje dużo czasu i można dość łatwo samemu przeanalizować, z propozycji którego banku warto skorzystać.

Istnieją jednak produkty bankowe, którym warto lepiej się przyjrzeć. Aby podjąć właściwą decyzję np. w kwestii kredytu, warto wziąć pod uwagę rady kogoś bardziej doświadczonego. I tu właśnie pojawia się doradca kredytowy. Co robi ten specjalista? Kiedy warto zasięgnąć jego porady oraz w jakich obszarach? Gdzie szukać sprawdzonego doradcy kredytowego w Białymstoku, Warszawie lub innych częściach Polski?

Co robi doradca kredytowy?

Czym zajmuje się doradca kredytowy? Po pierwsze powinien wspierać swoich klientów i pokazywać im najlepsze z możliwych rozwiązań w momencie starania się o kredyt. Musi posiadać kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu. Zazwyczaj są to studia, ale można zostać doradcą kredytowym również po szkole średniej w przypadku zainteresowania tematem i ciągłego podnoszenia swoich umiejętności np. na kursach.

Doradca kredytowy zajmuje się głównie znalezieniem najlepszego dostępnego na rynku kredytu w momencie poszukiwania go przez klienta. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że specjalista znajduje kilka najbardziej opłacalnych opcji i szczegółowo przedstawia je zainteresowanej osobie. Gdy klient zdecyduje się na konkretną ofertę, doradca przygotowuje odpowiednie dokumenty. Fachowiec ten może również pełnić funkcję pośrednika pomiędzy bankiem a klientem w celu wynegocjowania lepszych warunków umowy. 

Gdzie może pracować doradca kredytowy?

Doradca kredytowy często zajmuje się różnego typu kredytami – od konsumenckiego, przez hipoteczny, konsolidacyjny, aż po inwestycyjny. Może interesować się również leasingiem oraz kartami kredytowymi.

Taka osoba może pracować w kilku miejscach. Zapotrzebowanie na dobrych doradców kredytowych istnieje w takich instytucjach jak banki, instytucje finansowe oraz firmy doradcze. Specjalista może także pracować niezależnie.

Kto może zostać doradcą kredytowym?

Skoro już wiadomo, co robi doradca kredytowy, warto zwrócić uwagę na to, kto może nim zostać. Tak naprawdę każda osoba posiadająca średnie wykształcenie może pracować na tym stanowisku. Najważniejsze, by ten, kto chce zostać doradcą, był zainteresowany tematem, a także wykazywał chęć szkolenia się w wybranej dziedzinie oraz poszerzania swoich umiejętności. Warto jednak ukończyć odpowiednie studia ekonomiczne w takich dziedzinach jak finanse i rachunkowość, bankowość czy zarządzanie.

Wykształcenie to jedno, ale warto zwrócić również uwagę na cechy, którymi powinna interesować się osoba zainteresowana pracą doradcy finansowego. Jedną z ważniejszych cech jest nawiązywanie relacji z ludźmi i, co nawet ważniejsze, późniejsze ich utrzymanie. Przyszły doradca powinien charakteryzować się również zdolnościami komunikacyjnymi na wysokim poziomie oraz umiejętnością analitycznego myślenia. Na pewno ważna jest odporność na stres.

Osoba na tym stanowisku powinna być też empatyczna, cierpliwa i umieć zachować opanowanie w każdej sytuacji. Doradca kredytowy musi także charakteryzować się zadbaną prezencją. Jak wiadomo, pierwsze wrażenie to początek drogi do sukcesu.

Sprawdzony doradca kredytowy w Białymstoku – jak znaleźć odpowiedniego fachowca?

Jak znaleźć sprawdzonego doradcę kredytowego w Białymstoku, Warszawie, Krakowie czy innych miejscach w Polsce? Można wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce lub popytać wśród znajomych, którzy skorzystali z usług danego specjalisty.

Przy wyborze warto przetestować daną osobę pod względem umiejętności np. sprawdzić umiejętność liczenia czy wiedzę na temat konkretnego produktu. Wsparcie dobrego doradcy kredytowego jest przydatny w przypadku, gdy klient chcący wziąć kredyt nie ma wiedzy na temat tego typu finansowania, sytuacji na rynku, a także pragnący zaoszczędzić czas. Porada doradcy jest bezpłatna, ponieważ zarabia on w formie prowizji. Otrzymuje ją od banku w wypadku pozyskania klienta i podpisania przez niego umowy kredytowej.