meble
Porady

Jak odnowić stare meble drewniane?

Zaniedbane stare drewniane meble często gromadzą duże ilości kurzu oraz brudu, a ich kolor i połysk są osłabione, co skutkuje nie najlepszym wyglądem. Mając to na uwadze, właściciele antycznych mebli często zastanawiają się, jak przywrócić starym meblom z drewna ich dawną świetność. Jeśli to właśnie Ty zastanawiasz się, jak tego dokonać, to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule dowiesz się, jak odnowić stare meble z drewna oraz poznasz kilka ciekawych sztuczek, które z pewnością Ci się przydadzą.

Dlaczego warto wiedzieć, jak odnowić stare meble?

Stare meble według wielu nie sprawdzają się najlepiej. Musisz, jednak wiedzieć, że jest to nieprawda. Powinieneś wiedzieć, jak odnowić meble drewniane, ponieważ to właśnie po renowacji zyskają one niesamowity urok i efekt będzie po prostu niebywały. Jeśli cały proces przebiegnie wzorowo, to w późniejszym czasie będziesz mógł ozdobić tymi meblami miejsce swojego zamieszkania bądź może znajdziesz osobę chętną na zakup takich unikatów. Na ten moment stare drewniane meble w bardzo dobrym stanie mogą być warte naprawdę sporo. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek dotyczących tego, jak powinieneś zachowywać się w trakcie renowacji.

1. Przygotuj się na rozłożenie mebli

Rozkładanie mebli na poszczególne części będzie konieczne do uzyskania najlepszego rezultatu renowacji. Najlepiej przeprowadź ten proces na dworze z tego względu, aby uniknąć masy zanieczyszczeń oraz poruszenia w domu. Jeśli jest to, jednak niemożliwe i pracujesz w pomieszczeniu, chroń podłogę i znajdujące się w pobliżu meble oraz zapewnij dobrą wentylację. Aby uniknąć uszkodzenia wykończenia narożników mebli, przykryj je folią z tworzywa sztucznego tak, aby odsłonić tylko największą powierzchnię. Następnie nałóż na warstwę, którą obecnie się zajmujesz odpowiedni i przeznaczony do tego preparat.

2. Odpocznij i poczekaj, aż preparat się rozpuści

Rozkładanie mebli może być męczące, więc teraz masz idealną chwilę na odpoczynek w oczekiwaniu, aż warstwa preparatu się rozpuści. Aby uzyskać dobre rezultaty podczas odnawiania drewna, pozostaw specjalną warstwę na 5-30 minut, aż  mieszanka starego lakieru i pasty zwyczajnie się rozpuści. Czas całego procesu będzie zależał od składu i grubości powłoki.

3. Usuń nałożone preparaty

Zetrzyj nałożone na meble warstwy za pomocą wełny stalowej nasączonej benzyną lakową lub zmywacza do wosku i pasty do polerowania. Przed użyciem jakiejkolwiek substancji chemicznej zawsze uważnie przeczytaj etykietę, ponieważ różne narzędzia do usuwania wymagają różnych neutralizatorów. Brak usunięcia nałożonego preparatu może uszkodzić meble i doprowadzić do komplikacji procesu renowacji.

4. Wyczyść resztę brudu na powierzchni

Nadszedł moment na wytarcie powierzchni mebli bawełnianą szmatką do sucha i pozostawienie ich na 24 godziny. W międzyczasie powinieneś usunąć brud i nałożyć specjalny preparat woskowy, którym spolerujesz całość i na tym skończy się Twoja praca tego dnia.

5. Zajmij się obszarami bielonego drewna

Po dobie odpoczynku jesteś gotowy do pracy. Kiedy odnawiasz meble, zauważysz, że każdy element wymaga zupełnie innego podejścia do jego renowacji. Nałóż na meble farbę do drewna mahoniowego, która sprawi, że blat będzie miał jednolity kolor. Nakładaj ją obficie pędzlem i pozwól wniknąć całkowicie w warstwę drewna. Cały zgromadzony nadmiar zetrzyj ściereczką. Dużą rolę odegra tutaj miejsce wykonywania pracy, ponieważ powinno być ono dobrze naświetlone, dzięki czemu farba zostanie nałożona równomiernie.

6. Zapewnij meblom połysk

Po wyschnięciu farby do drewna mahoniowego nałóż warstwę oleju wykończeniowego za pomocą pędzla lub niestrzępiącej się szmatki. Pozwól olejowi wniknąć na 10 minut i zetrzyj nadmiar, zanim stanie się lepki. Odczekaj co najmniej pięć godzin i delikatnie przetrzyj wełną stalową. Teraz Twoje meble będą błyszczeć się jak nigdy dotąd.

Czy warto kupić nowe meble?

Z pewnością czytając ten artykuł, interesuje Cię tylko to, jak odnowić stare meble drewniane. Być może warto zainwestować w zupełnie nowy sprzęt, który nie wymaga tak ciężkiego procesu, jakim jest renowacja. Najlepsze oferty jesteś w stanie znaleźć przechodząc na stronę blaszczukstudio.pl oraz limexmeble.pl. Zobaczysz tam doskonałe oraz stylowe meble włoskie idealne do Twojego domu.