fryzjer
Porady

Jak wyposażyć salon fryzjerski – jakie meble kupić?

Meble do salonu fryzjerskiego są jedyne w swoim rodzaju i raczej nie spotyka się ich w żadnej innej branży. Do mebli fryzjerskich zaliczają się: fotele fryzjerskie oraz barberskie, myjnie do włosów, konsolety, czyli lustra oraz podnóżki. Meble fryzjerskie powinny posiadać kilka podstawowych cech: powinny być wygodne w użytkowaniu dla klienta oraz fryzjera, estetyczne, trwałe oraz łatwe do szybkiego wyczyszczenia. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli fryzjerskich.

Myjnie fryzjerskie

Myjnia fryzjerska najczęściej ma postać fotela oraz misy ceramicznej do mycia włosów, wyposażonej w baterię oraz słuchawkę prysznicową. Misa zainstalowana jest na cokole i za fotelem. Różnice między poszczególnym modelami sprowadzają się do różnic w głębokości misy oraz w kształcie fotela. Klient, w zależności od modelu przyjmuje pozycję siedzącą, półleżącą lub leżącą. Ten ostatni typ w Polsce jest bardzo rzadko spotykany.

O ile powierzania lokalu, w którym znajduje się salon fryzjerski, nie jest zbyt duża, można zdecydować się na tzw. stację do mycia, czyli misę na postumencie, bez zintegrowanego z nią fotela. Mycie oraz strzyżenie włosów mogą się wówczas odbywać na jednym i tym samym fotelu, najlepiej z podstawą na kółkach.

Fotele fryzjerskie

Klasyczny fotel fryzjerski tapicerowany jest trwałą ekoskórą, ułatwiającą utrzymanie go w czystości. Ma on również regulowaną wysokość siedziska, za pomocą siłownika hydraulicznego. Regulacja odbywa się przez pompowanie nogą przez osobę stojącą obok fotela. Co ważne, podnoszenie i opuszczanie fotela może odbywać się wraz z osobą na nim siedzącą.

Fotel powinien być wygodny, aby kilkugodzinnej siedzenie np. w czasie farbowania włosów, nie było dla klientów niekomfortowe. Wygoda dotyczyła będzie wymiarów i elastyczności siedziska czy możliwości oparcia pleców. Drewniane, metalowe lub tapicerowane podłokietniki będą stanowić wygodne podparcie dla rąk.

Ostatnio na rynku pojawiły się ekonomiczne fotele na pompie gazowej. Ich zaletą jest niska cena, jednak są one o wiele mniejsze niż klasyczne, a wysokość siedziska zmieniana jest przez osobę siedzącą. W momencie podwyższania fotela musi ona wstać z fotela. 

Fotele barberskie

Specyficzną odmianą fotela fryzjerskiego jest fotel barberski. Wyróżnia się on takimi cechami, jak wyższe w porównaniu do klasycznej wersji oparcie, najczęściej z dodatkowym zagłówkiem, oraz masywny podnóżek mocowany pod siedziskiem. Poza regulacją wysokości, fotel barberski posiada również dowolną regulację kąta nachylenia oparcia pleców i podnóżka. Ułatwia to barberowi strzyżenie i stylizację męskiego zarostu.

Pozostałe meble fryzjerskie

Fotel i myjnia to nie jedyne meble na liście wyposażenia salonu fryzjerskiego. Zaliczamy do nich konsolety, czyli lustra, oraz podnóżki fryzjerskie. W zależności od koncepcji, konsolety fryzjerskie mogą być mocowane do ściany lub wolnostojące – jedno lub dwustronne. Powierzchnia lustra może stanowić całą długość takiego mebla lub zaczynać się mniej więcej od połowy. Wybierając konsoletę należy mieć na uwadze dość wysokie koszty transportu – niezależnie od wymiarów, lustro, dla bezpieczeństwa, mocowane jest na palecie euro lub większej, co wiąże się z koniecznością zapłaty niemałych kosztów transportu takiej przesyłki.

W przypadku posiadania klasycznych foteli fryzjerskich, konieczny będzie również podnóżek. Fotel ma wysokość umożliwiającą fryzjerowi komfort pracy, jednak w konsekwencji siedzisko znajduje się na tyle wysoko, że klient może nie dosięgać nogami podłogi. Zakup mebli fryzjerskich to jednak nie koniec wyposażenia – należy również zaopatrzyć się w urządzenia służące do sterylizacji narzędzi.