hak
Porady

Haki wieszakowe – zastosowanie

Wieszak jest niezbędnym elementem wyposażenia przedpokoju. Zazwyczaj kupuje się go w zestawie, ale jeśli masz czas i chęci, możesz stworzyć go samodzielnie. Ważnym elementem, który zasługuje na większą uwagę jest hak wieszakowy.

Rodzaje haków wieszakowych

Akcesoria do wieszaków mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów, które różnią się od siebie wyglądem i rozmiarem. Hak powinien mieć nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także wysoką jakość.

Przy wyborze haczyków kupowane są tylko te części, które nie stracą pierwotnego wyglądu nawet podczas długotrwałej pracy

.

Przy zakupie haków należy wziąć pod uwagę ich podstawowe cechy:

 • Wymiary, które muszą być dopasowane do mebli, do których produkty będą przymocowane;
 • Liczba rogów, która decyduje o uniwersalności haka;
 • Sposób mocowania. Na przykład, niektóre części są po prostu przyklejane, podczas gdy inne będą wymagały poważniejszego montażu za pomocą wkrętów samogwintujących;
 • Kolorowy design, który powinien pasować do stylu wieszaka i pomieszczenia, w którym jest umieszczony;
 • Materiał. Najczęściej kupowane są haczyki stalowe, które po użyciu nie odkształcają się i zachowują swój poprzedni wygląd;
 • Projekt. Haki należy wybierać w taki sposób, aby pasowały do głównych akcesoriów meblowych.

Nietypowe wzory haków wieszakowych

Haki wieszakowe mogą być zakupione w sklepie, jednak znacznie lepiej wyglądają te rzeczy, które są wykonane własnymi rękami. A jeśli zrobisz haczyki samodzielnie, nie znajdziesz tego rodzaju dekoracji nigdzie indziej. Alternatywą dla prostego wieszaka jest po prostu kilka haczyków na ścianie. Ta opcja jest dość elastyczna i stylowa dzięki możliwości zmiany lokalizacji haczyków. Często nie są one ułożone w jednej linii, ale raczej chaotycznie lub jako kontur określonej figury. Nowoczesne designerskie haki są nie tylko używane jako funkcjonalny przedmiot, ale także jako dekoracja pomieszczenia.

Istnieje wiele sposobów na udekorowanie haków wieszakowych za pomocą dowolnych materiałów, o których możesz pomyśleć.

W tym celu często stosuje się:

 • Ciekawe pokrywki. Czasami producenci perfum i różnych kosmetyków robią tak piękne opakowania, że po ich użyciu po prostu szkoda je wyrzucić. Możesz łatwo znaleźć zastosowanie pokrywek perfum w postaci haczyków.
 • Kamienie. Ta interesująca opcja haczyków idealnie uzupełni korytarz w stylu morskim lub łazienkę. Do wykonania tych haczyków można użyć różnokolorowych i różnej wielkości kamyków, najlepiej takich, które pochodzą z morza. 
 • Gałązki . Domy w stylu skandynawskim lub wiejskim z powodzeniem uzupełniają wieszaki wykonane z naturalnych materiałów. Gałązki można łatwo znaleźć na podwórku lub w najbliższym parku, obrać je z kory, pomalować lub polakierować i przymocować do podstawy. 
 • Drewniany rdzeń. To również ciekawy pomysł, pasujący nawet do minimalistycznych i naturalnych wnętrz. Pnie drzew są łatwe do znalezienia na ulicy lub można je kupić w sklepie. Przed wykonaniem drewnianych haków, materiał powinien być poddany impregnacji, aby poprawić jego cechy jakościowe i zwiększyć trwałość gotowego produktu.

Kryteria właściwego doboru haczyków wieszakowych

Odpowiednio dobrane haczyki wieszakowe są podstawą ich długotrwałego użytkowania. Aby wybór nie zawiódł w jak najkrótszym czasie, należy przestrzegać następujących rad:

 • Trwałość i niezawodność jest w stanie dać tylko hak stalowy. Części z drewna mają charakter dekoracyjny i nie są przeznaczone do dużych obciążeń.
 • Plastikowe haczyki na ubrania nie są używane ze względu na ich kruchość i zawodność.
 • Właściwy wybór akcesoriów oznacza określenie celu, dla którego produkt jest kupowany.
 • Do przechowywania ciężkiej odzieży wierzchniej, na przykład futra lub kożucha, odpowiedni jest pojedynczy hak. A w przypadku lekkich rzeczy najlepszym rozwiązaniem będzie trójramienny.
 • Przy wyborze brany jest pod uwagę styl wnętrza, w którym zostaną zastosowane haczyki.

Haczyki meblowe są powszechnym rodzajem sprzętu. Mają wiele odmian, których cechy należy wziąć pod uwagę przy wyborze modelu haczyka. Tylko właściwe podejście do zakupu stworzy naprawdę atrakcyjny i niezawodny wieszak na ubrania.