Porady

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. To tam będziesz spędzał większość swojego czasu, dlatego wybór odpowiedniego lokum musi być dobrze przemyślany. W mieszkaniu ma być przede wszystkim wygodnie i przytulnie. Niestety, nawet mały szczegół, którego nie zauważysz na początku, może uprzykrzyć życie w przyszłości. Zatem, jak kupić mieszkanie, aby później nie żałować swojej decyzji? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Zakup mieszkania od dewelopera – sprawdź jego wiarygodność

Zakup nowego mieszkania zazwyczaj wiąże się z zawarciem umowy z deweloperem. Niestety, w dzisiejszych czasach bardzo często można spotkać się z oszustami. Niektórzy inwestorzy doprowadzają do podpisania umowy i sfinalizowania transakcji, po czym okazuje się, że są oni w stanie likwidacji lub ich firma dawno upadła, a kupujący zostaje z tzw. dziurą w ziemi.

Oczywiście z oszustami możesz spotkać się również, jeśli decydujesz się na zakup nieruchomości na końcowym etapie budowy. Tutaj także warto uważać. Zatem, jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera, aby nie narazić się na straty? Przede wszystkim sprawdź osobę lub spółkę, z którymi masz do czynienia. Jeśli masz taką możliwość, warto odwiedzić poprzednie realizacje inwestora oraz porozmawiać z mieszkańcami.

Dobrze również poprosić o dokumenty, które potwierdzą, że deweloper faktycznie posiada prawo do gruntu oraz pozwolenie na budowę. Pomocna może okazać się tutaj Księga Wieczysta. Pamiętaj, że masz do tego pełne prawo. To, czy działalność inwestora nie jest w stanie likwidacji, możesz sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). To wszystko pozwoli Ci uniknąć zbędnych problemów i komplikacji jeszcze przed podpisaniem umowy.

Wybierz bezpieczną i dopasowaną do swoich potrzeb lokalizację

Kupno mieszkania wiąże się także z wybraniem odpowiedniej lokalizacji. Ten aspekt jest również bardzo istotny i będzie miał wpływ na wygodę codziennego funkcjonowania. Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze miejsca jest to, jak daleko znajduje się ono od regularnie odwiedzanych punktów. Najlepiej, jeśli nowe lokum usytuowane będzie blisko pracy, uczelni, przedszkola, sklepów spożywczych lub innych miejsc, które są dla Ciebie ważne i które często odwiedzasz. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na codziennych dojazdach i przeprawach przez całe miasto.

Warto również sprawdzić, jak będzie wyglądał sam dojazd, ponieważ może zdarzyć się tak, że nawet z mieszkania znajdującego się blisko Twojej pracy będzie Ci trudno do niej dojechać ze względu na korki czy zamknięte drogi.

Dodatkowo upewnij się, czy zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku Ci odpowiada. Być może niedaleko znajduje się hałaśliwa fabryka lub ruchliwa ulica. Rodziny z dziećmi powinny szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Mieszkanie z maluchami blisko drogi ekspresowej czy głośnego zakładu może nie być najlepszym pomysłem.

Warto również sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się parki, lasy, czy inne tereny zielone, które pozwolą na aktywność na świeżym powietrzu. Oczywiście, wszystko zależy od preferencji. Niektórzy wolą mieszkanie w centrum miasta i nie potrzebują kontaktu z naturą, a inni natomiast koniecznie chcą odciąć się od miejskiego zgiełku.

Ciekawą propozycją są inwestycje Atmo – https://www.atmo-sfera.pl/mieszkania/ we Wrocławiu realizowane przez znaną i renomowaną firmę deweloperską Eiffage – to przykład bardzo przemyślanego projektu znajdującego się w doskonałej lokalizacji.

Wnętrze mieszkania – liczba i układ pomieszczeń

Oczywiście przy kupowaniu mieszkania trzeba zwrócić też uwagę – a może przede wszystkim – na jego wnętrze. Decyzja o zakupie nowego lokum to zazwyczaj wybór na całe życie, dlatego wszystko musi w pełni odpowiadać na Twoje potrzeby. Jedną z najważniejszych kwestii jest liczba i układ pomieszczeń.

Bezdzietne małżeństwo będzie oczywiście potrzebowało znacznie większej przestrzeni niż 5-osobowa rodzina. Jednak warto myśleć przyszłościowo. Osoby, które nie mają dzieci, ale planują kiedyś założyć rodzinę, powinny już przy wyborze mieszkania pomyśleć o pokojach dla swoich pociech. To samo dotyczy układu pomieszczeń. Zastanów się, co z czym ma sąsiadować.