Dom i ogród

Młynek do kawy – ręczny czy elektryczny?

Jeśli nie możesz na co dzień obejść się bez kawy, powinieneś rozważyć zakup odpowiedniego młynka. Jedną z podstawowych kwestii, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest sposób mielenia. Pod tym względem rozróżnisz dwa podstawowe rodzaje urządzeń – ręczny młynek do kawy i elektryczny. Który z nich jest lepszy?

Jaki młynek do kawy? Zalety ręcznego młynka

Zastanawiasz się nad tym, jaki młynek do kawy kupić? Może warto zacząć od przyjrzenia się urządzeniom, za pomocą których ręcznie zmielisz kawę. Bogatą ofertę ręcznych młynków znajdziesz w sklepie swiezopalona.pl w kategorii „Młynki”. Tego typu model pozwoli Ci zanurzyć się w proces mielenia kawy. Jeśli jesteś koneserem, docenisz ten szczegół. Sam odmierzasz porcję, jaką chcesz zmielić. Następnie według swojego wyczucia mielisz ziarno, by miało określoną grubość.

Niewątpliwą zaletą ręcznego młynka jest to, że zmielisz nim kawę praktycznie wszędzie. Również tam, gdzie nie masz dostępu do zasilania ani do przenośnego powerbanku. Możesz więc zabrać go ze sobą na biwak, pod namiot czy w każde miejsce, które nie znajduje się na jednym z utartych szlaków.

Ręczny młynek dość dobrze sprawuje się w różnych warunkach atmosferycznych. Nawet wtedy, gdy temperatura grubo przekracza 30 stopni Celsjusza, wciąż bez problemu zmielisz nim każdy rodzaj kawy. Młynek ten na ogół posiada dość solidną obudowę. Gdyby Ci upadł lub uderzył o twardy przedmiot, wiesz, że takie zdarzenie nie sprawi, że się zniszczy czy ulegnie awarii.

Kiedy warto zdecydować się na elektryczny młynek?

Nie łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki młynek do kawy wybrać, nie rozważywszy także oferty tych elektrycznych. Te modele również znajdziesz w wyżej podanej ofercie sklepu. Młynek elektryczny przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy będziesz chciał często mielić kawę tak, by ziarno miało określoną grubość. Taki model pozwoli Ci również zaoszczędzić czas przeznaczony na rozdrobnienie ziaren kawy. Wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk, a kawa automatycznie się zmieli. Nie musisz więc w proces ten wkładać najmniejszego wysiłku.

Przewaga elektrycznego urządzenia nad ręcznym młynkiem do kawy jest też taka, że ten zasilany na prąd zwykle lepiej dopasuje się do wystroju Twojej kuchni. Ten typ sprzętu cechuje się też najczęściej nowoczesnym designem, bo jego obudowa przeważnie jest wykonana ze stali nierdzewnej. Model elektryczny możesz więc używać w domu, a także w pracy – również z tego względu, że nie zajmuje wiele miejsca. Natomiast z młynka do kawy ręcznego będziesz zwykle korzystać w swoim prywatnym zakresie.

Wybrać ręczny czy elektryczny młynek? Podsumowanie

Elektryczny młynek do kawy pozwoli Ci przygotować praktycznie każdy rodzaj napoju. Oczywiście we wspomnianej ofercie zobaczysz modele młynków, które są mniej lub bardziej uniwersalne. Znajdziesz w niej też takie młynki zasilane prądem, jakie posłużą Ci przy mieleniu tylko jednego rodzaju kawy. Są dostępne mniej i bardziej kompaktowe urządzenia tego typu, dzięki którym przygotujesz ziarno właściwe, by zaparzyć od jednej do kilku filiżanek kawy za jednym razem.

Z kolei młynek ręczny do rozdrabniania ziaren kawy przyda Ci się wtedy, gdy nie przygotowujesz tego aromatycznego dla większej liczby osób niż dwie. W takich urządzeniach nie zmieści się zbyt wiele kawy do zmielenia. Zawsze jednak łatwo uda Ci się przygotować powtarzalną porcję. Za pomocą ręcznego młynka zmielisz tylko tyle kawy, ile potrzebujesz w danej chwili.

Jeśli ktoś jest zwolennikiem mielenia kawy ręcznie, może powiedzieć, że automatyczne urządzenie się nagrzewa i trzeba uważać, żeby nie spalić silnika. Doskonałą ripostą może być wówczas informacja o tym, że nowoczesne młynki mają specjalne zabezpieczenia, które chronią przed taką ewentualnością.

A jeżeli znajdzie się osoba, która nie przepada za ręcznymi młynkami? Może wtedy zwrócić uwagę na to, że korbka w takim młynku się czasem zacina, a w razie awarii niełatwo znaleźć serwis, który naprawi taką usterkę. Natomiast amator ręcznych młynków zwróci uwagę na to, że są sklepy, jak wymieniony wyżej, gdzie można zaopatrzyć się w dobrej jakości urządzenie. W takich modelach młynków właściwie nie dochodzi do podobnych sytuacji.