Dom i ogród

Jak zmierzyć okno do rolety?

Coraz większa liczba właścicieli domów i mieszkań decyduje się na montaż rolet na swoich oknach. Wynika to z tego, że jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, funkcjonalne, ale również estetyczne. Dobrze dobrane rolety mogą się pięknie prezentować i być jednym z elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Jednak, aby móc cieszyć się z zalet tych akcesoriów, muszą być one prawidłowo dopasowane do ramy okiennej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak właściwie zmierzyć okno do rolety.

 

Jak zmierzyć okno do rolety?

 

Dokonując pomiarów okna do rolety, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, ważne, aby okno zawsze mierzyć, wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia. To gwarancja tego, że na pewno wymierzone zostanie prawidłowo i nie dojdzie tu do żadnej pomyłki. Na pewno przyda się tu zwijana, metalowa miarka – będzie niewątpliwie pomocna przy wykonywaniu pomiarów. Jest dokładna i łatwa w użyciu. W celu wymierzenia okna należy zaczepić ją na brzegu ramy okiennej i rozwinąć poziomo przy szybie. Wykonując pomiary, pamiętać trzeba, aby każdy element mierzony był osobno. Taki sposób jest dokładniejszy i pozwala na uniknięcie ewentualnych pomyłek. Wykonanie pomiarów każdego elementu osobno może być także pomoce przy wyborze konkretnego rodzaju rolet. Będzie tak z pewnością, jeśli kupowane są one na indywidualne zamówienie.

 

Mierzenie okna do rolety

 

Oczywiście najistotniejsze są te wymiary, które dotyczą wysokości i szerokości szyby wraz z listwami przyszybowymi. Nie można zapomnieć także o tym, aby wykonując pomiary, uwzględnić silikonową uszczelkę. Zwykle jej szerokość wynosi ok. 5 mm. Okno do rolety zawsze mierzone powinno być z zachowaniem wysokiej precyzji. Tylko dokładnie wykonane pomiary pozwolą na odpowiednie dopasowanie osłony, którą można będzie w łatwy sposób najpierw zamontować, a potem użytkować. Dlatego podczas mierzenia nie powinieneś się spieszyć. Lepiej poświecić na to nieco więcej czasu, ale mieć pewność, że pomiary są prawidłowe. W innym przypadku ryzykuje się zakup rolety, która nie będzie do końca funkcjonalna.

 

Prawidłowe pomiary okna do rolety

 

Prawidłowe wymierzenie okna do rolety jest ogromnie ważne. Od tego zależeć będzie, czy rolety zostaną właściwie dopasowane. Źle wymierzone okno to zakup źle dopasowanego modelu. Nie będzie on wówczas w pełni funkcjonalny. Jest to szczególnie ważne w przypadku rolet dzień noc. Wykonane są one bowiem z dwóch rodzajów materiałów, które mogą się na siebie nakładać. Pozwala to na osiągnięcie efektu delikatnego zmniejszenia dostępu światła słonecznego lub większego zaciemnienia pomieszczenia. Nie będzie to możliwe, jeśli wcześnie okno zostanie źle wymierzone, przez to zakupi się rolety, które nie będą pasować do framug, na których mają być zamontowane. Dodatkowo takie osłony będą oczywiście także źle wyglądać.

 

Zakup rolet na wymiar

 

Mówiąc o tym, jak wymierzyć rolety, wspomnieć trzeba o możliwości zakupu rolet na wymiar. W sklepach dostępne są różne rodzaje tego typu produktów w standardowych rozmiarach. Bywa jednak, że w swoim domu posiada się okna, które nie mają typowych wymiarów. W takim przypadku rozwiązaniem jest zamówienie rolet pod konkretny, indywidualny wymiar. Jest to również dobre rozwiązanie, jeśli ma się problem z samodzielnym wymierzeniem okna. W takim przypadku to często pracownik sklepu z roletami wykona taki pomiar. Można mieć wówczas pewność, że okno zmierzone zostało prawidłowo, a tym samym roleta na pewno będzie pasować.

Oczywiście, aby cieszyć się pięknymi funkcjonalnymi roletami, trzeba zadbać o jeszcze jedną sprawę. Ważne jest także, by kupić produkty cechujące się wysoką jakością. Mowa tu choćby o materiale, z którego są wykonane. Dobrze zatem jest je zamówić w sprawdzonym i renomowanym sklepie. Przykładem będzie tu na pewno www.as-rolety.pl, który oferuje różne rodzaje rolet i tkanin, z których są wykonane. Dzięki temu dobrać można taki model, jaki idealnie spełniać będzie indywidualne oczekiwania.