Porady

Piaskownice plastikowe dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

Piaskownica jest podstawowym elementem placu zabaw dla dzieci. Świetnie sprawdza się w przydomowych ogródkach, na podwórku czy nawet w domu. Gwarantuje ciekawą zabawę dla mniejszych i większych pociech. Maluchy uwielbiają robienie babek, budowanie zamków czy zakopywanie różnych przedmiotów. Rozwijają kreatywność i wyobraźnię, uważając piaskownicę za plażę, kopalnię czy plac budowy. Któż nie pamięta z dzieciństwa godzin spędzonych w zatłoczonej, przyblokowej piaskownicy? Czasy się zmieniły i mimo że miejskie place zabaw z piaskownicami nadal istnieją, to praktycznie każdy może pozwolić sobie na to, by jego dziecko miało własną przestrzeń do zabawy w ogrodzie. Na rynku pojawia się coraz więcej możliwości i opcji do wyboru. Wielu rodziców wybiera piaskownice dla dzieci plastikowe zamiast drewnianych.

Piaskownice plastikowe dla dzieci – zalety

Piaskownice z tworzywa sztucznego mają wiele cech, ze względu na które warto je wybrać:

  • nadają się zarówno do domu, jak i do ogrodu,
  • są łatwe w czyszczeniu – wysypanie piasku przy wymianie na nowy, to często tylko kwestia przechylenia; można umyć je wężem ogrodowym, ale zazwyczaj wystarczy przetarcie wilgotną szmatką,
  • dostępne są w wielu kształtach i kolorach, np. zwierzątka, muszelki, zamki,
  • mogą mieć różne wypełnienia – nie tylko zwykły piasek, ale również kulki czy piasek kinetyczny. Ta opcja idealnie sprawdzi się w domu. Natomiast w upalne dni, na zewnątrz, większą piaskownicę można wypełnić wodą – będzie wtedy spełniała funkcję małego baseniku,
  • mogą służyć jako skrytki na zabawki,
  • łatwo przenieść je w inne miejsce, ewentualnie schować na zimę.

Dlaczego warto wybrać piaskownice plastikowe zamykane dla dzieci?

Niektóre plastikowe piaskownice mają zamykaną górą pokrywę. O ile piaskownica do domu nie musi posiadać tego elementu, o tyle na zewnątrz jego obecność jest bardzo wskazana. Zamknięcie piaskownicy chroni ją przed zanieczyszczeniem przez zwierzęta. Zwłaszcza koty uwielbiają załatwiać się w piasku i traktują piaskownicę jak kuwetę. Zamknięcie jej chroni również przed wejściem małych żyjątek, jak np. ślimaków i różnego rodzaju robaków.

Najlepszym miejscem dla piaskownicy jest teren zacieniony, np. pod drzewem. Niestety, wiążę się to z tym, że przy większym wietrze wpada do niej dużo liści i patyków. Pokrywa uchroni piasek przed zanieczyszczeniami. Zamknięcie sprawia również, że zawartość w środku nie nagrzewa się tak bardzo, jak gdyby była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Piaskownice plastikowe zamykane dla dzieci chronią również piasek przed deszczem, a nawet śniegiem (nie trzeba chować ich na zimę do pomieszczenia). Dzięki zamykaniu zawartość dłużej pozostanie czysta i higieniczna, piasek można rzadziej wymieniać, a przez to zmniejszają się koszty zakupu nowego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze plastikowej piaskownicy?

Na początek należy zastanowić się, gdzie będzie umieszczona piaskownica (na dworze czy w domu) i ile miejsca można na nią przeznaczyć. Piaskownice mają różne wymiary. Większe sprawdzą się w ogrodzie. Małe np. polskiej firmy, piaskownice Wader są dostępne już od 35 cm szerokości i długości. Dodatkowo posiadają akcesoria (foremki, wiaderko, łopatkę, młynek, łódkę i grabki) by urozmaicić zabawę. Duże znaczenie ma materiał, z jakiego piaskownica została wykonana. Dobrze gdyby był gruby i trwały, dzięki temu nie ulegnie ona łatwo uszkodzeniu i będzie służyła przez kilka sezonów.

Niebieska piaskownica muszelka firmy Wader – https://e-zabawka24.pl/piaskownice-plastikowe ma solidną konstrukcję i jest odporna na czynniki zewnętrzne. Poza tym jest stabilna i bezpieczna dla dziecka. Zatrzymując się przy bezpieczeństwie, warto zwrócić uwagę, na to czy piaskownica jest wykonana z materiału posiadającego odpowiednie atesty, np. CE. Jest to deklaracja producenta, że produkt spełnia wymogi Unii Europejskiej w stosunku do użytych materiałów i bezpieczeństwa użytkowania.

Wybierając plastikową piaskownicę dla dziecka, warto kierować się nie tylko cechami użytkowymi, ale również gustem malucha. W końcu to on będzie spędzał w niej całe godziny na zabawie.