Budownictwo

Co to jest pianobeton?

Powszechnie mówi się, że pianobeton to beton komórkowy w postaci płynnej. Zamawiany jest prosto na budowę. Można z niego zrobić nie tylko podkład podłogowy, ale również ustanowić z niego izolator termiczny. To jednak nie wszystkie jego zastosowania.

Pianobeton powstaje w wyniku zmieszania zaprawy cementowej lub zaczynu z pianą techniczną. W stanie niezwiązanym jest materiałem płynnym lub plastycznym posiadającym właściwości samopoziomujące. Produkowany jest bezpośrednio na budowie w urządzeniach spieniająco – pompujących lub w wytwórniach betonu towarowego, skąd dostarczany jest bezpośrednio na budowę w postaci gotowej do użycia.

Co to jest pianobeton?

Pianobeton to jeden z wielu specjalnych odmian betonu. Niegdyś, kojarzył się on wyłącznie z wielkim budownictwem, a obecnie coraz częściej wybierają go także inwestorzy indywidualni. Powstaje on w wyniku zmieszania piany technicznej z zaprawą cementową lub zaczynem. Proces ten powoduje, że w masie pojawiają się zamknięte komórki. W skład pianobetonu wchodzą także drobne wypełniacze – płyty, popioły lotne lub piasek. Gęstość objętościowa pianobetonu zależy od tego, jaki rodzaj środka spieniającego będzie zastosowany. Podczas stosowania środków proteinowych pochodzenia zwierzęcego, produkt uzyskuje gęstość do 1000 kg/m3. Aby spowodować, by pianobeton był jeszcze bardziej gęsty, potrzebne są syntetyczne środki spieniające. Zaletą materiału jest jego lekkość. Jest on bowiem ponad trzykrotnie lżejszy od zwykłego betonu, ma wysoką izolacyjność akustyczną, dobrą izolacyjność termiczną, jest odporny na wodę, mróz, a także ma właściwości niepalne. Pianobeton produkowany jest na miejscu w specjalnej maszynie lub dowożony jest na budowę w betoniarce w postaci płynnej i podawany przy użyciu zwykłej pompy do betonu. Cena pianobetonu nie jest wygórowana – waha się w granicach 330-440 zł/m3. W cenę wlicza się także koszt robocizny.

Pianobeton a podłoga

Pianobeton jest bardzo często używany jako posadzka – niezależnie, czy w markecie wielkopowierzchniowym, czy w domku jednorodzinnym. Jest on doskonałym materiałem, szczególnie jeśli chodzi o podłogi położone bezpośrednio na gruncie. Pianobeton staje się wówczas świetnym materiałem izolacyjnym. Bez problemu może zastąpić nie tylko styropian, ale i wełnę mineralną. W związku z tym może się okazać, że dodatkowa izolacja podłogi wcale nie będzie potrzebna – będziesz bowiem posiadał gotową osłonę przed wilgocią i mrozem. Jakie są więc tego plusy? Jeden etap pracy mniej oraz zyskanie dodatkowego metrażu – łączna grubość podłogi będzie bowiem mniejsza o grubość styropianowych lub wełnianych płyt. Jeżeli jednak chcemy zastosować takie rozwiązanie, należy pamiętać, aby pianobeton został dobrze wygładzony. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc ułożenie na nim samopoziomującej wylewki.

Fundamenty, tarasy i balkony a pianobeton

Pianobeton będzie także doskonałym rozwiązaniem zarówno na balkony i tarasy. Dzięki niemu można bowiem uformować spadek do 1,5% – zwłaszcza kiedy dobrze dobrana będzie jego konsystencja. Można zatem skorzystać z niego także wtedy, kiedy chcemy wykonać fundament monolityczny. Do tego najlepiej sprawdzi się beton komórkowy półpłynny. Co więcej, może być on wylany również tam, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. Użycie go w takim przypadku znacznie ograniczy koszty związane z wymianą gruntu oraz skróci czas prac remontowych.

Dach a pianobeton

Pianobeton będzie także odpowiednim rozwiązaniem na strop. Zwłaszcza tam, gdzie nie można go zbyt obciążać, a jego nośność jest obniżona. Pianobeton jest lekki, a jego gęstość objętościowa to z reguły od 300 do 1600 kg / m3. Co więcej, jest on wytrzymały na ściskanie. Właśnie przez to jest on idealnym materiałem do wzmacniania stropu – zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba zrobić na nim usztywniającą wylewkę. Może być on także zastosowany na drewnianym stropie – doskonale pomoże wówczas wypełnić przestrzeń między poszczególnymi belkami, a także zapewni im ochronę przeciwogniową. Poza stropem pianobeton będzie również doskonały jako element wyrównujący stropodachy oraz uzupełnienie pustych przestrzeni w stropach z wentylacją.