Motoryzacja i technologia

Co warto wiedzieć podczas wynajmowania busa?

Wiele osób podróżujących w większej grupie w celach turystycznych decyduje się obecnie na wynajęcie busa. Wynika to głównie z faktu, że takie rozwiązanie jest zarówno wygodne, jak i korzystne z punktu widzenia finansowego. Na rynku funkcjonuje wiele wypożyczalni oferujących możliwość wynajęcia busa – w samej Warszawie jest ich kilka. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając wypożyczalnię i na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu busa.

Dla kogo wynajem busa będzie dobrym rozwiązaniem?

Firmy wynajmujące busy swoje usługi kierują zarówno do osób prywatnych, jak i do firm. Dla osób prywatnych jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku wyjazdu na wakacje w większej grupie. To także dobra opcja, jeśli musimy zapewnić gościom transport na jakąś uroczystość, np. wesele. Firmy z kolei często wynajmują busy, żeby umożliwić pracownikom dojazd np. na wyjazdy integracyjne czy szkolenia. Jest to na pewno zdecydowanie wygodniejsza i tańsza alternatywa dla jazdy kilkoma samochodami.

Różnorodna oferta busów do wynajęcia

Działające na rynku wypożyczalnie oferują do wynajęcia busy różnego typu. Różnią się one między sobą przede wszystkim wielkością, a co za tym idzie, ilością miejsc. Dlatego przed wynajmem należy się zastanowić, ile miejsc w busie będziemy potrzebować.

Jeśli planujemy wyjazd w kilka osób, dobrym rozwiązaniem będzie wynajem busów 9 osobowych. Warszawska firma Przewozy-Nowak, poza wynajmem samochodów dostawczych, oferuje szeroki wybór właśnie tego typu aut. Zaletą takich busów jest z pewnością spora przestrzeń bagażowa. Są to auta przestronne, wygodne i bardzo elegancko się prezentujące.

Jeśli wyjazd planowany jest dla znacznie większej grupy osób, to konieczne będzie wynajęcie typowego autokaru – wybierać można spośród mniejszych autokarów, które mieszczą ponad 20 osób, jak i większych – które służą do przewozu ponad 40 osób.

Wynajęcie busa z kierowcą

Bus wynająć można bez kierowcy albo z kierowcą. Ta pierwsza opcja dotyczy jednak wyłącznie busów mieszczących do 9 osób. Do prowadzenia większych pojazdów konieczne są dodatkowe uprawnienia w postaci prawa jazdy kat. D. Czy lepiej wynająć busa z kierowcą czy bez kierowcy? To już kwestia indywidualna.

Wynajem pojazdu z kierowcą jest z pewnością rozwiązaniem wygodniejszym i często bezpieczniejszym. Ma się wówczas pewność, że bus czy autokar prowadzone są przez zawodowego i doświadczonego kierowcę. Co ważne, wynajem busów w Warszawie z kierowcą wcale nie jest opcją dużo droższą niż wynajem pojazdu bez kierowcy.

Wyposażenie i stan techniczny

Decydując się na ofertę wypożyczalni busów, koniecznie musimy sprawdzić wyposażenie oferowanych pojazdów oraz ich stan techniczny. Przede wszystkim uwagę zwrócić należy na takie aspekty jak rozstawienie foteli, klimatyzacja, ogrzewanie oraz przyciemnienie szyb. Wszystkie te elementy w znaczący sposób wpływają na komfort podróżowania. Dobrze, jeśli bus wyposażony jest także w radio lub odtwarzacz CD. Muzyka z pewnością umili każdą podróż.

Niezwykle ważną kwestią jest stan techniczny busa, który koniecznie musi zostać dokładnie sprawdzony przed wynajęciem pojazdu i wyjazdem. Warto korzystać z usług sprawdzonych firm transportowych, które dbają o stan techniczny pojazdów.

Warunki wynajmu busa

Wynajęcie busa lub autokaru wiąże się z podpisaniem umowy. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z zawartymi w niej warunkami. Wszystko po to, aby później uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Trzeba dokładnie przeanalizować kwestie związane z ceną wynajmu – ważne jest jasne określenie ostatecznej kwoty i sprawdzenie, czy w umowie nie ma zapisu o opłatach dodatkowych.

W przypadku wynajmu busa bez kierowcy bardzo istotna jest kwestia ubezpieczenia. Mowa tu na przykład o tym, czy osoba wynajmująca busa będzie ponosić odpowiedzialność finansową w przypadku ewentualnej kolizji. Dlatego ważne jest, aby przed podpisaniem umowy bardzo dokładnie ją przeczytać. Często wypożyczalnie busów i autokarów posiadają wewnętrzny regulamin. Z nim także koniecznie należy się zapoznać.