Motoryzacja i technologia

Car audio – jak skompletować i o czym warto pamiętać?

W latach 90. w Polsce widok zagranicznego samochodu – zwłaszcza rzadkiego modelu – jadącego ulicą wywoływał niemałą sensację. Dziś nie dziwimy się, kiedy mija nas sportowe lub eleganckie auto znane z telewizji lub filmu. Na polskich drogach liczba pojazdów rośnie z każdym rokiem – zaczynając od tych najtańszych, a kończąc na tych, za które zapłacić trzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wraz z rozwojem motoryzacji w Polsce rozwinęły się inne branże, które skrupulatnie wykorzystały to, że dostęp do nowych i używanych samochodów jest obecnie tak prosty.

Doskonałym tego przykładem jest branża związana z car audio. Do niedawna jeszcze ta nazwa u większości ludzi wywoływała tylko zdziwienie malujące się na twarzy. Dziś o montażu dobrej klasy głośników w swoim samochodzie marzy spora część kierowców. Czy temu zjawisku można się jednak dziwić? Czy znajdzie się ktoś, kto nie lubi posłuchać w samochodzie dobrej muzyki?

Jak zrobić zestaw car audio?

Decydując się na montaż w swoim samochodzie dobrej klasy zestawu audio, trzeba zabrać się do tego w sposób profesjonalny. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, dlatego od samego początku warto współpracować z firmami lub osobami, które mają na ten temat odpowiednią wiedzę. Zacznijmy jednak od tego, co składa się na dobry zestaw car audio.

Jednym z głównych elementów będą rzecz jasna głośniki car audio. I tutaj z pomocą przychodzą fachowcy, którzy wiedzą, jak dobrać sprzęt car audio do danego modelu auta. Musisz pamiętać, że w starszych modelach samochodów konieczne będą prace polegające na wyciszeniu drzwi, a często nawet ich przebudowie – tak, aby mogły w nich zostać zamontowane wysokiej klasy głośniki.

Gdy ten etap będziesz miał już za sobą, przyjdzie pora na wybór odpowiedniego radia. Nie może to być oczywiście zwykłe radio, które można kupić niemal w każdym sklepie z akcesoriami do samochodów. Jakie radio do car audio będzie zatem właściwe? Takie, które posiada odpowiednie wejścia umożliwiające podłączenie głośników. Standardowe modele radioodtwarzaczy, jakie można kupić w typowym salonie samochodowym, nie zdadzą niestety egzaminu.

Aby uzyskać odpowiedni dźwięk wewnątrz auta, kolejną konieczną inwestycją będzie dobrej jakości subwoofer. Jest on odpowiedzialny za tak zwane dźwięki niskie. Montuje się go często z tyłu auta. Jak zatem widzisz, dobry car audio zestaw wymaga nie tylko wielu zakupów, ale i przebudowania części pojazdu lub pogodzenia się z tym, że w bagażniku, gdzie trafi na przykład subwoofer, będzie teraz o wiele mniej miejsca. Czego jednak nie robi się dla pasji, prawda?

Kolejnym bardzo ważnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest: jak dobrać wzmacniacz do głośników car audio? Można polegać w tej kwestii na swojej własnej wiedzy albo od razu zaufać ludziom, którzy zawodowo montują zestawy car audio i doradzają klientom w tym temacie. Przyjmuje się, że wzmacniacz powinien mieć dwa razy mniejszą moc niż głośniki.

Podczas instalacji zestawu trzeba również dbać o odpowiednią jakość takich elementów jak na przykład kable car audio. Im lepsze będą, tym mniej awarii czeka Cię w przyszłości. A co za tym idzie, mniej demontażu i montażu poszczególnych części. Na koniec: kondensator car audio. Zadbaj o to, aby był on wysokiej klasy produktem. Jego zadanie jest bowiem bardzo proste i jednocześnie bardzo ważne: dostarcza on do wzmacniacza odpowiednią ilość energii.

Car audio – montaż musi być dobrze wykonany!

Jak już zapewne zauważyłeś, przy montażu profesjonalnego systemu car audio trzeba się trochę napocić. Nie wystarczy sama miłość do motoryzacji i muzyki – w tym przypadku nawet zwykły bezpiecznik car audio może mieć wpływ działanie zestawu. Tutaj potrzeba czegoś więcej: wieloletniego doświadczenia przy tego typu montażach. Warto więc zwrócić się o pomoc do firmy specjalizującej się w montażu dobrej klasy nagłośnienia w aucie – takiej jak Auto Schemat z Gdańska. Zwłaszcza że w ofercie firma ta posiada również doradztwo i instalację zestawów car audio Gdańsk.