Dom i ogród

Co to jest i jak działa multicooker?

Multicooker jest to urządzenie znane jako wielofunkcyjny robot, który przeznaczony jest do przygotowania posiłków. Taki sprzęt powinien znaleźć się w każdej kuchni. Jego zakup jest szczególnie polecany dla osób, które nie mają czasu lub nie lubią gotować. Większość tego typu modeli w zestawie posiada dodatkowe akcesoria. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest Multicooker, jakie dodatkowe akcesoria posiada i do czego są przeznaczone to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Multicooker – co to jest, do czego służy oraz jak działa ?

Ten sprzęt to rodzaj praktycznego i funkcjonalnego urządzenia do użytku domowego. Potocznie nazywany jest on garnkiem elektrycznym, w którym w błyskawiczny sposób możesz przygotować jedzenie. Taki sprzęt poleca się osobom, które mają bardzo aktywny tryb życia, nie potrafią lub nie lubią gotować. Dobrze skonfigurowany garnek wykona za użytkownika całą pracę, którą w przypadku standardowego garnka musiałby wykonać sam. Przygotowanie smacznego jedzenia nigdy już nie będzie kojarzyć się z przymusem, a jedynie z przyjemnością. Za pomocą tego urządzenia możesz gotować, smażyć, piec, dusić oraz przygotowywać jogurty i konfitury.

Zalety multicookera

Tego typu urządzenia nie bez powodu coraz bardziej zyskują na popularności. Wynika to z kilku bardzo ciekawych zalet, które charakteryzują ten sprzęt. Oto najważniejsze z nich:

  • Wygoda – posiadacze elektrycznego garnka nie muszą ciągle stać i pilnować gotującej się potrawy, aby przygotować smaczne jedzenie. Wystarczy, że włożysz wcześniej przygotowane składniki do urządzenia i uruchomisz odpowiedni program.
  • Oszczędność czasu – przez to, że większość czynności wykonuje automat, możesz zaoszczędzić sporo czasu.
  • Oszczędność miejsca w kuchni – multicooker może z łatwością zastąpić kilka sprzętów RTV i AGD jednocześnie, przykładowo piekarnik, patelnię, parowar, garnek i inne urządzenia kuchenne. Znika potrzeba posiadania większości z nich, co przyczynia się do znacznej oszczędności miejsca w szafkach.
  • Oszczędność energii – kilka sprzętów podłączonych jednocześnie w kuchni zużywa więcej prądu niż multicooker, w którym możesz przyrządzić kilka potraw w szybkim tempie. Korzystanie z takiego urządzenia jest zatem dużą oszczędnością.
  • Podtrzymywanie temperatury – urządzenie posiada funkcję, która umożliwia ustawienie oraz podtrzymanie konkretnej temperatury. Dzięki temu w każdym momencie masz dostęp do ciepłego posiłku.

Parametry multicookera

Przy wyborze multicookera należy zwrócić uwagę na jego możliwości w stosunku do tego, czego oczekujemy od danego sprzętu. Z tego względu warto mieć na uwadze kilka najważniejszych parametrów, takich jak:

  • Pojemność misy – określa ile jedzenia będziesz mógł przygotować za jednym razem. Na rynku znajdziemy multicookery z misą, która oferuje pojemność od 1L do 6L. Dobór pojemności zależy od tego, dla jakiej ilości osób będzie gotowane jedzenie. Misy dla singli oraz par powinny mieć pojemność od 1 do 3 litrów. Natomiast rodzina składająca się z 3 czy 4 osób będzie już potrzebować misy o wielkości od 3 do 5 litrów. Z kolei 6 lub więcej osób będzie potrzebować pojemności wynoszącej 6 litrów.
  • Moc – parametr ten można połączyć z pojemnością misy oraz z możliwościami multicookera. Im większa moc, tym sprzęt będzie szybciej się nagrzewał. Na rynku są dostępne modele zarówno o mocy 300, jak i 1500 W. Jeśli z urządzenia będziesz korzystać stosunkowo często, jego minimalna moc powinna wynosić 900 W. Mniejsze wartości są natomiast wskazane w przypadku, gdy multicooker będzie używany okazyjnie.

Multicooker a funkcje dodatkowe

Absolutne minimum, które musi posiadać wybrane przez kupującego urządzenie to możliwość podgrzewania oraz podtrzymywania temperatury dania. Przyda się też funkcja nazywana opóźnionym startem, ponieważ dzięki temu sprzęt zacznie pracować o konkretnej, wcześniej zaprogramowanej przez użytkownika, godzinie. Dodatkowym ułatwieniem będzie także wyświetlacz. W przypadku, gdy planuje się zakup bardziej zaawansowanego multicookera, można zwrócić uwagę na modele wyposażone w moduł WiFi oraz dedykowaną im aplikację.