Dom i ogród

Jak wybrać karnisz?

Instalacja właściwych karniszy jest niezbędnym zabiegiem w każdym pomieszczeniu. Oprócz wspierania zasłon dodają one dodatkowego wykończenia do Twojego wnętrza. Idealna kombinacja zasłon i karniszy znacząco poprawia stylizacje całego pokoju. Jednak wybór właściwego karnisza może być trudny i mylący. Jak tego dokonać?

Wybór właściwego rozmiaru

Wybierz karnisz o średnicy co najmniej 2,5 cm. Cienkie karnisze wyglądają źle z niektórymi zasłonami i mogą ugiąć się pod ich ciężarem, jeśli są ciężkie. Pierwszą kwestię możesz rozwiązać za pomocą maskownicy sufitowej. Dlatego przede wszystkim musisz pamiętać o prawidłowym wsparciu zasłon.
Dodaj 7-15 cm do szerokości ramy okna, aby wybrać prawidłową długość karnisza. Ten zabieg wizualnie powiększy okno i zapewni dodatkowy strumień światła, gdy Twoje zasłony będą zwinięte.
Wybierz drążek ze wspornikami karnisza oddalonymi od siebie o maksymalnie 130 cm w celu zapewnienia właściwego podparcia. Drążek, który jest dłuższy niż ten bez wsporników, w tym odstępie będzie miał trudności z utrzymaniem ciężaru zasłon. Upewnij się, że instalujesz wsporniki w miejscu, w którym nie będą one przeszkadzać w otwieraniu okna lub wieszaniu i zasłanianiu zasłon. Pamiętaj o tym także instalując listwę karniszową.

Porady dotyczące pomiaru karnisza

Ważne jest, aby zmierzyć swoje okna przed zakupem karniszy. Oto kilka wskazówek, które ułatwią ten proces.

  • Sprawdź swoją pracę dwukrotnie: Precyzyjne pomiary są kluczowe.
  • Użyj stalowej lub metalowej taśmy mierniczej: Zaokrąglij wynik do jednego centymetra.
  • Zmierz każde okno i ramę: Nawet jeśli dwa okna wydają się tej samej wielkości, zmierz każde z nich indywidualnie.
  • Weź pod uwagę wykończenie: Dodaj dodatkowe centymetry do swoich pomiarów, jeśli Twój karnisz będzie miał ozdobne wykończenie na brzegach.

Wybór koloru i stylu

Kolor Twojego karnisza musi dopasowywać się z zasłonami, meblami lub innymi dekoracyjnymi rzeczami w pokoju. Jeśli lubisz chłodne, stonowane kolory i nimi wystrajasz swoje wnętrze, w tym wypadku najlepiej spisze się stalowy karnisz lub taki w kolorze ściany. Karnisze zazwyczaj występują w standardowych kolorach (takich jak biały, czarny, srebrny, brązowy lub złoty), które powinny pasować do wystroju większości pomieszczeń. Jeśli chcesz dobrać kolor do barwy ściany, zawsze możesz wspomóc się maskownicą sufitową, szczególnie jeśli nie chcesz, aby karnisz mocno akcentował wystrój. Przykładem produktu, który znakomicie spisuje się w tym zadaniu, jest listwa karniszowa Creativa.
Jeśli decydujesz się na bardziej designerskie wykorzystanie karniszów, wybierz te, które podbijają tony najciemniejszych mebli w twoim pokoju. Posiadając ciemnobrązową drewnianą ramę łóżka, możesz chcieć wybrać karnisz o podobnym materiale i kolorze. Ten zabieg skutecznie łączy przestrzeń i tworzy przyjemny kontrast z jaśniejszymi elementami pomieszczenia. Zauważ, że jeśli wybierzesz drewniane karnisze, wymagają one okresowego obracania, aby nie wygięły się z kształtu pod wpływem ciężaru twoich grubszych zasłon. Jeśli szukasz karnisza w brązowym odcieniu, lepiej zdecydować się na metalowy drążek z brązowym wykończeniem.

Jeśli masz bardzo wzorzyste zasłony, które są punktem centralnym twojego pokoju, możesz użyć swojego karnisza, aby zwrócić na nie uwagę. Wybierz kolor karnisza, który jest przedstawiony we wzorze twoich zasłon, aby podkreślić ich odcień. Możesz także skupić spojrzenia jedynie na zasłonach, korzystając z maskownicy sufitowej.
Wybierz styl, który dobrze pasuje do reszty elementów w danej przestrzeni, aby uzyskać spójny wygląd. Weź pod uwagę klamki drzwi, osłony włączników światła, oprawy oświetleniowe i inne drugorzędne detale.

Wybór wykończenia

Drewno i metal to najpopularniejsze materiały używane w tym celu, ponieważ sprawdzają się w większości przypadków. Możesz również znaleźć karnisze o niklowym, brązowym lub mosiężnych wykończeniach. Wybierz materiał, który uzupełnia pomieszczenie i jest zgodny z Twoimi potrzebami w zakresie zasłon i estetyki pomieszczenia.