Porady

Jak się pozbyć moli?

Mole to owady, które mogą przysporzyć wiele kłopotów. Dorosłe osobniki same w sobie nie stanowią dużego zagrożenia dla Twojego domu, ale ich larwy często zjadają tkaniny, zwłaszcza bawełnę i wełnę, oraz produkty suche, takie jak chleb i makaron. Wyrzucanie ulubionych ubrań z powodu dziur lub odkrycie moli w żywności to rzeczy, które z pewnością potrafią uprzykrzyć życie. Na szczęście jest sposób, aby pozbyć się tych szkodników na dobre oraz zminimalizować ryzyko ich ponownego pojawienia się domu. Odpowiedni środek na mole poradzi sobie zarówno z dorosłymi owadami, jak i ich larwami.

Mole – nieproszeni goście szaf i spiżarni

Jeśli chodzi o współlokatorów, mole mogą być jednymi z najgorszych stworzeń do wspólnego życia. Mole odzieżowe naturalnie przyciągają szafy i garderoby, a ich larwy pożywiają się na naturalnych włóknach, takich jak len, wełna, jedwab lub futro. Mole spożywcze chętnie zadamawiają się w niezabezpieczonych produktach spożywczych, które znajdują się w kuchennych szafkach. W wielu przypadkach przynosimy je do domu na przedmiotach, nawet tych kupionych w sklepie. Ciężko uniknąć wniesienia tych owadów, a gdy już dostaną się do domu, potrafią być bardzo uciążliwe. Mogą zrujnować twoje ubrania, wszędzie pozostawiają swoje łuski oraz odchody, które przypominają ziarenka piasku. Potrafią także dość szybko się rozmnożyć, jeśli tylko znajdą odpowiednie miejsce z dobrym dostępem do żywności. Możesz znaleźć je w swojej szafie i jedzeniu, ale również na innych przedmiotach takich jak np. dywan. Jeśli odkryłeś w swoich rzeczach ślady po molach lub znalazłeś jedno z gniazd tych owadów, na pewno zastanawiasz się, jak można je usunąć. Chociaż istnieje mnóstwo domowych sposobów na poradzenie sobie z molami, ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Niektóre preparaty, które można kupić w sklepach, pozostawiają ślady oraz zapach, który może odstręczać nawet najmniej wrażliwych i nie mają zbyt wielu pozytywnych opinii. Jak więc dać sobie radę z molami?

Jak pozbyć się moli?

Vigonez na mole to jeden z tych środków, które spiszą się na medal. Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków, najlepiej jest jednak zrobić dogłębne porządki. Pierwszym krokiem jest pozbycie się rzeczy, które miały kontakt ze szkodnikami. Weź więc w rękę worki na śmieci, wyrzuć uszkodzone ubrania i produkty, w których odkryłeś ślady bytowania moli. W przypadku moli spożywczych warto wykazać się przezornością i wyrzucić także tę żywność, która potencjalnie mogła zostać skażona. Po szczelnym zapakowaniu najlepiej od razu wynieś wszystko z domu. Po wyrzucaniu rzeczy, pora na gruntowne czyszczenie.
Jeśli masz do czynienia z molami ubraniowymi, najlepiej zdecydować się na wielkie pranie. Wysoka temperatura wody oraz detergent powinny poradzić sobie z wszelkimi larwami i pozostałościami po molach. Dla lepszego efektu można także wyprasować ubrania. Czyszczenie na sucho również się tutaj sprawdzi. Po opróżnieniu szaf lub w przypadku moli spożywczych szafek kuchennych można przystąpić do właściwej dezynsekcji, którą można przeprowadzić z użyciem produktów zakupionych w sklepie. Spray to idealny środek na mole, który pozwoli na domową dezynsekcję. Vigonez na mole jest bezzapachowy i nie pozostawia śladów, dlatego można stosować go w każdym miejscu. Po opryskaniu strategicznych miejsc warto zamknąć szafkę, a mole oraz ich larwy pozostaną całkowicie wyeliminowane. Według wielu opinii to skuteczny sposób, który pozwala na pozbycie się uciążliwych owadów na dobre.

Środki ostrożności chroniące przed molami

Jeśli doświadczyłeś już najazdu moli, na pewno zastanawiasz się co zrobić, by zminimalizować ryzyko powrotu tych owadów i wyrządzania dużych szkód w Twoim domu. Plamy z jedzenia przyciągają ćmy, wypierz wszystkie ubrania przed ich odłożeniem, zwłaszcza jeśli przechowujesz je poza sezonem. Jeśli nie będziesz używać ubrań przez kilka miesięcy, przechowuj je w szczelnych pojemnikach lub workach próżniowych. Suche produkty spożywcze przechowuj w plastikowych lub szklanych pojemnikach z hermetycznymi zamknięciami. Równie ważne jest regularne i drobiazgowe sprzątanie. Raz na jakiś czas wyczyść wnętrze szaf oraz szafek uniwersalnym środkiem czyszczącym, zwracając szczególną uwagę na narożniki, półki i listwy przypodłogowe. Nawet jeśli mole znowu dostaną się do domu, te kilka wskazówek uniemożliwi im rozmnożenie się i zagarnięcie większej przestrzeni.