Ciekawostki

Jak działa zamek szyfrowy?

Masz dom lub mieszkanie i chcesz zabezpieczyć dokumenty przed kradzieżą? Jednym z rodzajów zabezpieczeń jest założenie zamka szyfrowego w meblach. Jak działa zamek szyfrowy? Podpowiadamy poniżej.

Zamek szyfrowy w meblach to proste, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie. Są łatwe w montażu, a dzięki nim można zabezpieczyć wiele rodzajów drzwiczek. W kontrolowaniu dostępu do nich pomaga blokada szyfrowa.

Gdzie warto zastosować zamek szyfrowy?

Zamek szyfrowy jest urządzeniem, z którego możesz korzystać dosłownie wszędzie. Zabezpieczenie możesz stosować w biurze, markecie, punktach obsługi klienta, hotelu, a nawet w domu. Dostępne modele blokują możliwość otworzenia szafki po kilkukrotnym wpisaniu niewłaściwego kodu. Doskonale sprawdzą się również zintegrowane z zamkami karty, które możesz zastosować zamiast klucza. Takie zamki z łatwością zaprogramujesz. Zabezpieczenie na szyfr jest niezbędne również w miejscu wejścia na posesję.

Jakie funkcje ma zamek szyfrowy i jak działa?

Zamki na szyfr elektroniczny działają w prosty sposób. Dostępne urządzenia mają klawiaturę wzorowaną na klawiaturze telefonicznej. Zamek otwiera się po wpisaniu prawidłowego kodu. Dzięki temu programowanie produktu przebiega szybko i sprawnie oraz daje możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian szyfru. Niektóre zamki szyfrowe dodatkowo są wyposażone w funkcję automatycznego zamykania drzwi. Skrzydło zamyka się automatycznie, natomiast mechanizm samoczynnie wysuwa się, a rygiel blokuje szafkę. Otworzenie drzwiczek szafki jest możliwe, dopiero po wpisaniu prawidłowo szyfru.

Zamek szyfrowy mechaniczny czy elektroniczny?

Szyfrowe zamki mechaniczne są uważane za bardzo wytrzymałe. W odróżnieniu od zamków elektronicznych otworzenie drzwiczek meblowych albo sejfu możliwe jest dopiero po trzykrotnym przekręceniu pokrętła zgodnie z ustaloną kombinacją. Korzystanie z mechanicznych zamków wymaga precyzji w kręceniu pokrętłem. Z tego względu stosowanie tych modeli jest polecane dla osób starszych. W zależności od danego modelu mają bardziej specjalistyczne metody na zabezpieczenie zamka: badanie odcisków palców na klawiszach czy też sprawdzanie temperatury na powierzchni klawiszy. Wadą takich zamku jest potrzeba okresowej wymiany baterii. Podczas wybierania zamku szyfrowego albo elektronicznego, pamiętaj o tym, że nie ma idealnych rozwiązań. A rozszyfrowanie zamka i otworzenie szafki może być tylko kwestią czasu.

O czym należy pamiętać podczas instalowania zamka szyfrowego?

Instalując zamek, warto pamiętać o tym, że powinien on być zamontowany wewnątrz szafki, a nie na zewnątrz. Zabronione jest również odkręcanie pokrywy samego zamka, ponieważ zamek nie będzie działał prawidłowo. Wszystkie urządzenia, które są nowe, mają ustawiony fabrycznie kod.

Jak ustawić szyfr zamka?

Zaszyfrowanie nowego zamka, należy rozpocząć od otworzenia drzwi i trzymanie ich w pozycji otwartej, aż do momentu trzykrotnego przetestowania nowego szyfru. Następnie należy usunąć klapkę, która znajduje się na zamku. Dzięki temu zamek będzie odsłonięty. Kolejnym krokiem jest wymyślenie nowego szyfru. Ostatnia liczba kodu nie może być z przedziału 0-22 lub 90-99. Następnie należy zresetować kod za pomocą znacznika resetującego. Po wprowadzeniu, jak i   po zatwierdzeniu nowego kodu, zamknij zamek. Zmiana szyfru może odbyć się jedynie wtedy, gdy drzwi są otwarte. Przed zamknięciem drzwi należy sprawdzić poprawność działania nowej kombinacji.

Gdzie można kupić zamki szyfrowe mechaniczne i elektroniczne?

Szeroka oferta dostępna jest przez Internet. Sklepy internetowe oferują również możliwość doradzenia oraz szybką realizację zamówienia. To sprawia, że nie będziesz musiał zbyt długo czekać na swoją przesyłkę. Jeśli masz ochotę, możesz udać się do sklepu stacjonarnego lub marketu budowlanego. Dzięki temu będziesz miał możliwość obejrzenia produktu na miejscu.

Zastosowanie zamków szyfrowych elektronicznych i mechanicznych jest doskonałą metodą na ochronienie ważnych dokumentów, jak i zabezpieczenie pieniędzy.