Motoryzacja i technologia

Dywaniki samochodowe – jakie wybrać?

Każdy kierowca doskonale wie, jak ważny jest porządek wewnątrz auta. Bezpośrednio wypływa to bowiem na komfort jazdy. W związku z tym, warto wyposażyć auto w kilka akcesoriów, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego porządku. Niezbędne pod tym kątem wydają się dywaniki samochodowe. Na rynku dostępne są różne modele dywaników. Warto jest zatem wiedzieć czym kierować się przy ich wyborze, aby zakupić takie, które najlepiej spełniać będą swoje zadanie.

Dywaniki samochodowe

Dywaniki samochodowe pełnią przynajmniej kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim pomagają utrzymać porządek wewnątrz auta. Jednak to nie jedyna ich zaleta. Dywaniki samochodowe zwiększają estetykę wnętrza pojazdu, a także przedłużają żywotność oryginalnej wykładzinie. Nie można zapomnieć również o tym, że dywaniki skutecznie zabezpieczają wnętrze auta przed nadmierną wilgocią. Dzięki temu unika się problemu z nieprzyjemnym zapachem wewnątrz, a elementy metalowe nie rdzewieją. Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele dywaników samochodowych. Te różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wyprodukowane.

Jakie dywaniki samochodowe wybrać?

Dywaniki samochodowe podzielić można głównie na dwa rodzaje. Mowa tu o dywanikach gumowych oraz dywanikach welurowych. Dywaniki gumowe cechuje przede wszystkim praktyczność i trwałość. Świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych, a zatem jesienią i zimą. Doskonale spełniają swoje zadanie także podczas obfitych deszczów. Przy tym wszystkim gumowe dywaniki samochodowe są bardzo łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Można je spokojnie czyścić zwykłą wodą. Wystarczy na dywanik skierować strumień wody, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Można to tego celu użyć myjki ręcznej. Wybierając dywaniki gumowe, pamiętać jednak trzeba o regularnym opróżnianiu nadmiaru wody. W innym wypadku w aucie może gromadzić się wilgoć. Na rynku dostępne są dwa rodzaje dywaników gumowych. Są to dywaniki korytkowe oraz dywaniki standardowe. Pierwszy rodzaj posiada wysoki rant. Zapobiega on przelaniu się wody podczas jazdy. Wysoki rant ułatwia także opróżnianie dywaników z nadmiaru wody. Z kolei gumowe dywaniki standardowe wyposażone są w szachownicę lub wzór, co zapobiega przemieszczaniu się zawartości. Nie są one jednak w stanie przyjąć tyle wody ile dywaniki z wysokim rantem. Z drugiej strony są bardziej estetyczne w porównaniu z dywanikami korytkowymi. To, jakie wybrać dywaniki samochodowe gumowe wybrać, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Drugim rodzaje dywaników są wspomniane dywaniki welurowe. Ich największą zaletą jest bardzo estetyczny wygląd. Niestety w przypadku dużych opadów deszczu czy śniegu nie sprawdzają się one tak dobrze, jak dywaniki gumowe. Szybko bowiem wchłaniają wodę, co może prowadzić do powstawania wilgoci. Dlatego tak ważne w przypadku dywaników welurowych jest ich systematyczne suszenie. W tym celu wystarczy wystawić je na słońce. Woda szybko wyparuje z dywaników.

Kryteria wyboru dywaników samochodowych

Wybierając konkretny rodzaj dywaników samochodowych, uwagę zwrócić należy przede wszystkim na trzy elementy. Po pierwsze, odpowiedni kształt. Ma to znaczenie zarówno pod kątem estetyki, jak i bezpieczeństwa podczas jazdy. Źle dobry dywanik to ryzyko utraty możliwości swobodnego manewrowania pedałami. Po drugie, bardzo istotny jest sposób mocowania dywaników. Nie dotyczy to aut wyposażonych w fabryczne mocowania. Jeśli posiadane auto nie jest wyposażone w takie mocowanie, wówczas dobrym rozwiązaniem jest zakup dywaników z zestawem stoperów. Innym rozwiązaniem jest wybór dywaników posiadających podkład gumowo – żelowy. Takie dywaniki będą dokładnie przylegać do podłoża i nie będą się przesuwać podczas jazdy. Możesz zaleźć takie dywaniki samochodowe na Motos.pl. I po trzecie, ważny jest sposób wykończenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dywaników welurowych. Odpowiednie wykończenie to estetyka dywaników i ich dobra prezencja. Co ciekawe, na rynku dostępne są również dywaniki w różnych kolorach bądź z nadrukiem. Dzięki temu można wybrać takie dywaniki, które najlepiej będą odpowiadać indywidualnym gustom.