Motoryzacja i technologia

Jak sprowadzić samochód z Holandii?

Sprowadzenie auta z Holandii – jak oszczędzić sobie kłopotów

Holandia jest drugim najczęściej wybieranym krajem europejskim, z którego sprowadzane są samochody na teren całego kontynentu. Uważane są one tak, jak w przypadku Niemiec za pewne, ze względu na dobry stan techniczny oraz udokumentowane kontrole i naprawy usterek. Sprowadzenie auta z Holandii na zamówienie to perspektywa, która od niedawna istnieje na Polskim rynku. Umożliwia ona dokonania zakupu po przystępnej cenie, z pełnym sprawdzeniem technicznym, dzięki czemu zaoszczędzimy na wydawaniu dodatkowych pieniędzy na naprawy i towarzyszącym temu stresie. W takim razie, jak dobrze kupić?

Sprowadzenie auta z Holandii na zamówienie czy samodzielnie?

Do niedawna jedynym miejscem, w którym można było zakupić auta poza oczywiście samymi Niderlandami, były giełdy samochodowe i prywatni handlarze, oferujący kilka egzemplarzy. Z biegiem czasu, miejsca te przestały budzić tak duże zaufanie, często ze względu na to, że pojazd od kilku lat użytkowany był w Polsce i nie posiada rzetelnej dokumentacji z tego okresu.

Część osób decyduje się na własnoręczne wyszukiwanie aut w internecie oraz ich odbiór bezpośrednio w Holandii, jednak nie znając języka oraz nie posiadając wiedzy na tematy mechaniki samochodowej, również można wpakować się w pochłaniający gotówkę worek bez dna. Innowacją na naszym rynku, jest sprowadzenie auta z Holandii na zamówienie przez profesjonalną firmę, która gwarantuje pełen przegląd techniczny samochodu oraz zadbanie o wszystkie niezbędne formalności, zarówno w procesie wyboru pojazdu, jak i uzupełniania dokumentacji.

Mimo dużej ilości zadbanych i prawidłowo udokumentowanych samochodów na rynku holenderskim to wciąż nie brakuje tam korekcji przebiegu czy tuszowania niekorzystnej przeszłości wypadkowej. Jeśli nie posiadamy dużej wiedzy na temat działania silnika samochodowego, czy procesu postępowania korozji, to warto przemyśleć wybór renomowanej firmy niezależnych ekspertów motoryzacyjnych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu z Holandii?

Decydując się na samodzielne sprowadzenie auta z Holandii, trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak stan techniczny pojazdu oraz kompletną dokumentację ukazującą każdą jego usterkę. W tym przypadku, jeśli nie znamy języka niderlandzkiego, może być konieczne skorzystanie z pomocy tłumacza lub biura tłumaczeń w mieście zakupu pojazdu.

Dodatkowo trzeba udać się do najbliższej stacji diagnostycznej, w celu zweryfikowania faktycznego stanu samochodu. Dzięki temu, w przypadku wykrycia nawet małej usterki, możemy negocjować cenę i obniżyć ją znacząco od proponowanej początkowo. Sprawdzanie pojazdu możemy rozpocząć jednak jeszcze przed przyjazdem i jego bezpośrednim oglądem, za pomocą numeru rejestracyjnego i raportów w bazie RDW.

Warto zaznaczyć, że w Niderlandach, sprzedający nie ma obowiązku okazania książki serwisowej samemu kupującemu, jednak w większości przypadków taka czynność następuje. Jeśli sprzedawca nie chce ukazać udokumentowanego przebiegu naprawczego, powinna zapalić nam się czerwona lampka i w czasie oględzin należy mieć ten aspekt na uwadze.

Niezbędna dokumentacja i umowa kupna – sprzedaży

Sam zakup samochodu, należy udokumentować za pomocą faktury lub specjalistycznej umowy kupna – sprzedaży. W tej sytuacji niezbędne będą kopie w języku polskim oraz niderlandzkim, w celu całkowitej pewności ich weryfikacji. Jeśli czytamy w języku obcym biegle, zabieg ten oczywiście nie jest konieczny. Sama umowa musi zawierać takie informacje, jak:

  • dane osobowe sprzedającego i kupującego,
  • numer rejestracyjny auta i nadwozia oraz jego marka i kolor,
  • kwota, za którą pojazd został zakupiony,
  • miejsce transakcji wraz z datą zawarcia umowy,
  • czytelny podpis obu stron transakcji,

Poza umową kupna pojazdu, osoba sprzedająca zobowiązana jest do przekazania kupującemu dowodu rejestracyjnego, kompletu kluczyków oraz karty pojazdu wraz z weryfikacją przebiegu auta (jeśli właściciel dysponuje).

Przyjazd zakupionym samochodem z Holandii

Po dokonaniu transakcji, następnym krokiem jest sprowadzenie auta z Holandii do Polski. Na początek, należy wyrejestrować samochód w lokalnym wydziale komunikacji, gdzie otrzymamy tablice wyjazdowe na okres 14 dni, z upoważnieniem powrotu do kraju. W tym przypadku niezbędne będzie jednak zakupienie uprzednio ubezpieczenia OC. Drugim sposobem jest przewóz samochodu na lawecie, jednak w przypadku braku własnej, koszt transportu stosunkowo wzrośnie.

W samej Polsce, mamy 30 dni na zarejestrowanie samochodu. Jeśli dokumenty zostały wcześniej przetłumaczone na język polski, to nie ma potrzeby wizyty u tłumacza przysięgłego. Niezależnie od posiadanego tłumaczenia lub nie, niezbędna jest wizyta w urzędzie celnym i zapłacenie akcyzy. Następnie należy postępować jak w przypadku pojazdu krajowego, to znaczy dokonać jego przeglądu w renomowanej stacji.