Porady

Styropian elewacyjny – jaką grubość wybrać?

Wśród wszystkich materiałów termoizolacyjnych stosowanych w ocieplaniu budynków styropian elewacyjny jest zdecydowanie najpopularniejszym wyborem. Długie lata stosowania go w budownictwie potwierdziło jego skuteczność i niezawodność. Za używaniem styropianu przemawia także łatwość montażu i docinania poszczególnych płyt oraz konkurencyjna cena.

Styropian a styropian elewacyjny, jaka jest różnica?

Przy doborze konkretnego produktu musisz pamiętać o różnicach między konkretnymi rozwiązaniami. Czysty styropian nie jest najlepszym materiałem do ociepleń, swoje świetne właściwości izolacyjne materiał ten zawdzięcza zazwyczaj specjalnym, wmieszanym na etapie produkcji dodatkom. Połączenie go z grafitem lub sadzą znacząco zwiększa parametry użytkowe. Charakterystyczne, szare płyty to właśnie ten zachwalany styropian elewacyjny. Jaka grubość będzie w takim razie odpowiednia? Odpowiedź na to pytanie jest złożona o wiele bardziej, niż mogłoby się wydawać.

Grubość a właściwości izolacyjne

Nawiązując do tego, o czym mówiliśmy powyżej, na pierwszy rzut oka ten sam materiał potrafi znacząco się od siebie różnić. Przy wyborze nie możesz kierować się tylko tym, ile cm grubości ma styropian elewacyjny. Izolacyjność jest określana przez współczynnik przewodności cieplnej (lambda). Im niższa jest wartość współczynnika, tym mniej energii pochłania i oddaje konkretny materiał. Wraz z rozwojem technologii ociepleń powstają coraz to cieplejsze propozycje dla branży. Przykładowo, współczynnik przenikania ciepła przeciętnego styropianu wynosi około 0,045 W/mK, a jego grafitowy odpowiednik będzie miał już współczynnik równy 0,029 W/mK. W praktyce oznacza to, że przed wybraniem grubości musisz wybrać konkretny produkt i sprawdzić jego parametry.

Dobór grubości materiału

Jeśli wybrałeś już materiał konkretnego producenta, możesz skupić się na tym, jakiej grubości płyty styropianu elewacyjnego będziesz stosować. Pierwszą kwestią, jaką musisz brać pod uwagę, są regulacje prawne. Tak, energooszczędność nowych domów jest już od jakiegoś czasu regulowana stosownymi przepisami. Każdy nowo stawiany budynek mieszkalny musi spełniać odpowiednie wytyczne dotyczące izolacji termicznej. Wraz z uwzględnieniem tych regulacji, powszechnie stosowana jest aktualnie norma grubości pomiędzy 12 a 15 cm przy współczynniku lambda nie wyższym niż 0,04 W/m2. Przy budowie tzw. domów pasywnych, o niskim zapotrzebowaniu na energię, używa się styropianu o grubości nawet 40 cm. Ze względu na lekkość materiału, to ile cm będzie miał styropian elewacyjny, praktycznie nie ma znaczenia dla sposobu montażu i obciążenia konstrukcji budynku.

Jeśli jednak nie budujesz, a remontujesz, regulacje te już Cię nie dotyczą. W takim wypadku wybór ten powinien być dyktowany stanem technicznym ścian oraz materiałem, z którego został zbudowany budynek. To, jaka grubość styropianu elewacyjnego będzie możliwa do zastosowania, jest też warunkowane ewentualnym istnieniem barier architektonicznych. Najczęstszymi z nich są bardzo głęboko osadzone w ścianie okna oraz zbyt mała przestrzeń dachu poza obrysem budynku. Jeśli napotkasz ten problem, jesteś praktycznie skazany na zastosowanie styropianu z domieszką, musisz bowiem uzyskać maksymalnie wysoki poziom izolacji przy jak najmniejszej grubości. Nawet jeśli tylko docieplasz budynek, który już posiada jakąś warstwę izolacyjną, nie stawiaj raczej na rozwiązania najtańsze i nie schodź poniżej powszechnej normy.

Najczęstsze błędy w ociepleniach

Na koniec kilka wskazówek na temat tego, jak uniknąć podstawowych błędów w trakcie ocieplania budynku. Pierwszym jest oczywiście źle przygotowane podłoże. Pamiętajmy, że podobnie jak przy tynkowaniu, ściana pod płytę styropianową musi być odpowiednio przygotowana. Nie może być na niej uszkodzeń, wykwitów czy zanieczyszczeń. Wszystkie powierzchnie, do których będzie przylegał klej, warto także zagruntować. Kolejnym powszechnym błędem jest dobór kleju, najłatwiej uniknąć go poprzez stosowanie jednej linii produktów, tj. materiału izolacyjnego i kleju do niego dedykowanego od tego samego producenta. Pamiętaj także o zasadach prawidłowego montażu. Zaprawę klejącą nakładamy tylko na powierzchnię płyty, wzdłuż obrzeży i punktowo na reszcie powierzchni, ewentualnie metodą grzebieniową, przy użyciu packi zębatej. Prawidłowe klejenie da Ci gwarancję trwałości, będziesz też mieć pewność, że z czasem płyty się nie odkształcą.