Ciekawostki

Występowanie minerałów naturalnych w Polsce

Polska należy do państw stosunkowo bogatych w naturalne surowce mineralne. W samej Europie utrzymuje się na trzecim miejscu, zaraz po Rosji i Niemczech. Na świecie zajmuje natomiast pozycję dwunastą.

Węgiel kamienny i brunatny

W Polsce wydobycie węgla koncentruje się przede wszystkim w województwie śląskim i dolnośląskim (96,6 proc.), a także okolicach Lublina (3,4 proc.). Jego największe pokłady znajdują się w północnej części Zagłębia Górnośląskiego. W Dolnośląskim spotykany jest surowiec najlepszej jakości, jednak warunki wydobycia są dość niekorzystne. Łączne zasoby węgla w Polsce to ok. 60 mld. ton, z czego 13 mld. to zasoby przemysłowe. Wydobycie węgla brunatnego to ok. 63 mln. ton, z czego połowa pozyskiwana jest z kopalni w województwie łódzkim.

Zasoby soli kamiennej i potasowej

W Polsce istnieje ok. 80 mld. ton zasobów soli kamiennej. Wydobywana jest przede wszystkim w województwie kujawsko-pomorskim, a także dolnośląskim. W nieznacznych ilościach występuje w kopalniach Rybnika, Bochni i Wieliczki. Polska posiada także sól potasową – przede wszystkim w okolicach Zatoki Gdańskiej.

Miedź, cynk, ołów, siarka i żelazo

Rudy miedzi wydobywane są w 4 kopalniach – Rudnej, Sieroszowicach, Polkowicach oraz Lublinie. Rudy cynku i ołowiu w większości pochodzą z rejonów Olkusza, Chrzanowa i Zawiercia. W ciągu roku wydobywane jest ok. 190 mln. ton (12 miejsce na świecie). Złoża siarki spotkać można jedynie w Tarnobrzegu oraz Horyńcu. Zasoby te szacowane są na blisko 630 mln. ton (7 miejsce na świecie). Rud żelaza jest w Polsce niewiele, na poziomie 1 mld. ton – spotykane w rejonie Suwałk, Łęczycy oraz Częstochowy.

Surowce skalne

W największych ilościach surowce skalne spotykane są na Przedgórzu Sudeckim oraz w samych Sudetach. W Kotlinie Kłodzkiej, Górach Świętokrzyskich, okolicach Strzegomia, Strzelina i Wałbrzycha występują marmury, piaskowce i granity. Wapienie, kwarcyty i zlepieńce spotkać można w rejonach Szydłowca oraz Kielc. Melafiry i polfiry znajdują się w Rowie Krzeszowickim, natomiast piaski szklarskie – niedaleko Warszawy, Bolesławca oraz Sandomierza.