klimatyzator
Porady

Jaki klimatyzator do domu?

Gdy za oknem nagrzewa się lato, a upał jest nie do zniesienia, każdy z nas ma ochotę na odrobinę ochłody – najlepiej w klimatyzowanym pomieszczeniu. O ile nikogo nie dziwi klimatyzacja w biurach czy sklepach, o tyle do niedawna klimatyzacja w domach była zjawiskiem dość rzadkim. Jednak ta sytuacja się zmienia. Wiele osób docenia komfort, jaki klimatyzator może wnieść do pomieszczenia, a nawet całego domu i decyduje się na zakup takiego urządzenia. Jaki klimatyzator kupić do domu, a który do mieszkania w apartamentowcu? Klimatyzator przenośny czy klimatyzator split? Zanim zdecydujemy się na zakup, dowiedzmy się więcej.

Jaki klimatyzator do domu? Klimatyzator wolnostojący

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zalety i wady, można stwierdzić, że klimatyzator przenośny nigdy nie będzie rozwiązaniem idealnym. Jednak w niektórych przypadkach jest to rozsądny kompromis. Dotyczy to głównie budynków, w których nie możemy zbytnio ingerować. W wynajmowanych mieszkaniach lub zabytkowych budynkach administratorzy nie mogą umieszczać jednostek zewnętrznych, tego rodzaju klimatyzatory mogą pomóc nam uniknąć upałów. Klimatyzatory przenośne to także rozwiązanie wymagające mniejszych jednorazowych nakładów finansowych. Klimatyzatory przenośne muszą być dostosowane do naszych możliwości. Jeśli za oknem mamy szeroki parapet, balkon lub płaski dach, na który można dostać się z chłodnego pomieszczenia, dobrym wyborem może być klimatyzator typu split. Posiadamy klimatyzatory okienne integralne, gdy nie ma możliwości stabilnego umieszczenia modułów zewnętrznych. Poza designem ważne są również inne parametry techniczne.

Klimatyzator split

Te, które działają najefektywniej i nie mają najpoważniejszych wad jednostek przenośnych, to stacjonarne klimatyzatory typu split. Te odnoszą największe sukcesy. Muszą zainstalować jednostkę wewnętrzną na stałe w chłodzonym pomieszczeniu, a jednostkę zewnętrzną na zewnątrz: na ścianie, na dachu lub po prostu na ziemi. Ponieważ składają się z dwóch jednostek, klimatyzatory split są cichsze – nie słychać głośniejszej jednostki zewnętrznej, która pracuje na zewnątrz domu. Parownik znajduje się w jednostce wewnętrznej, a sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny w jednostce zewnętrznej. Jednostki są połączone rurami, przez które przepływa czynnik chłodniczy. Przepływające przez układ czynniki zmieniają swój stan skupienia, czemu towarzyszy intensywna wymiana ciepła. W trybie chłodzenia odparowuje w parowniku jednostki wewnętrznej i skraplaczu jednostki zewnętrznej.

Jaki klimatyzator wybrać do domu jednorodzinnego? Parametry

Bardzo ważnym parametrem jest poziom hałasu urządzenia, na który należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku stosowania klimatyzatorów ściennych w mieszkaniach. W przypadku klimatyzatorów typu split i multi-jednostka wszystkie główne komponenty są wbudowane w jednostkę zewnętrzną. Dobry klimatyzator ścienny do mieszkania nie powinien osiągać poziomu hałasu wyższego niż 30-35 decybeli przy maksymalnej mocy urządzenia. Kolejnym ważnym parametrem jest wydajność urządzenia mierzona jego mocą. W większości przypadków do schłodzenia 1 metra kwadratowego potrzeba 0,1 kilowata mocy. Ilość energii elektrycznej potrzebnej do schłodzenia pomieszczenia wzrasta w zależności od: lokalizacji mieszkania, wielkości okien czy liczby członków rodziny. W przypadku jednostek typu split moc potrzebną do schłodzenia pomieszczenia można obliczyć za pomocą prostego wzoru. Pomnóż wielkość mieszkania w metrach przez 100, aby uzyskać moc chłodzenia klimatyzatora w watach.

Na koniec porozmawiajmy o prawidłowym użytkowaniu klimatyzatorów, aby zapewnić Ci zdrowe i czyste powietrze. Pamiętaj o regularnym przeglądzie i czyszczeniu klimatyzatora! Grzyby i bakterie uwielbiają wilgotne środowisko wewnątrz tego typu urządzeń. Nie oszczędzaj na wymianie filtrów i przeglądach klimatyzacji. nie jest tego warte! Dodamy również, że wiele domowych klimatyzatorów posiada specjalne filtry, które dobrze oczyszczają powietrze. Są więc dobre dla alergików. Potzebuejsz pomocy z wyborem i montażem klimatyzacji https://vaillant-serwis-malopolska.pl/, z pewnością doskonale Ci doradzą.