psychiatra
Porady

Kiedy do psychiatry, a kiedy do psychologa?

O zdrowiu psychicznym mówi się obecnie coraz więcej. Nadal jednak niektóre osoby nie wiedzą, czym różni się psycholog od psychiatry. Poza tym nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry należy się udać. Jeśli nie wiesz, czym różnią się od siebie te zawody, przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się również, u którego specjalisty należy poszukiwać pomocy w konkretnych przypadkach. 

Kim jest psychiatra, a kim psycholog?

Jak już zaznaczono na wstępie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym różni się zawód psychiatry od zawodu psychologa. Różnica jest jednak dość zasadnicza. Pierwszy z wymienionych specjalistów jest lekarzem. Musiał więc ukończyć sześcioletnie studia medyczne, a później wybraną przez siebie specjalizację z psychiatrii. Psychologiem jest natomiast osoba po pięcioletnich studiach na kierunku psychologia. Nietrudno się domyślić, że skoro psychiatra jest lekarzem, posiada uprawnienia do przepisywania leków. Może również wystawiać zwolnienia lekarskie. Psycholog nie posiada natomiast uprawnień do leczenia farmakologicznego. Nie może również skierować pacjenta do szpitala psychiatrycznego. Musisz także zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno psychiatra, jak i psycholog mogą być psychoterapeutami, jeżeli ukończą wybraną przez siebie szkołę psychoterapii. Co ważne, do psychiatry nie potrzebujesz skierowania, ale do psychologa już tak. Jeżeli poszukujesz godnych uwagi specjalistów, śmiało możesz odwiedzić Salus Centrum Medyczne. Bardzo ważne jest bowiem to, aby leczyć się pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych osób.

Kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, kiedy iść do psychologa, a kiedy do psychiatry, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach nie ma to większego znaczenia. Jeżeli bowiem pójdziesz do psychologa, a ten uzna, że wymagasz pomocy lekarskiej, zaleci Ci udanie się po nią. Jeśli zaś lekarz psychiatra stwierdzi, że potrzebna Ci konsultacja psychologiczna, wystawi stosowne skierowanie. Warto dodać, że specjaliści, o których mowa, bardzo często ze sobą współpracują. Dzięki temu możliwa jest skuteczna pomoc pacjentowi. Istnieją jednak sytuacje, w których można z góry założyć, że pomoc lekarska nie będzie potrzebna. Do psychologa możesz więc udać się wtedy, gdy chcesz popracować nad swoimi słabymi stronami oraz poznać mocne. Taka konsultacja może okazać się również wskazana, jeżeli pragniesz poznać jakieś techniki radzenia sobie ze stresem. Jeżeli jednak podejrzewasz u siebie jakieś zaburzenia psychiczne, takie jak na przykład depresja, lepiej od razu udaj się do lekarza. Wizyta u psychiatry będzie również bezwzględnie konieczna, jeżeli doświadczasz myśli samobójczych bądź okaleczasz się. Wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej będą również halucynacje bądź urojenia. 

Jak pomaga psychiatra, a jak psycholog?

Ważne jest nie tylko to, abyś wiedział, kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry, ale również to, abyś zdawał sobie sprawę z tego, jak wymienieni specjaliści mogą Ci pomóc. Zadaniem psychiatry będzie przede wszystkim zdiagnozowanie Cię oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego. Na wizyty kontrolne będziesz musiał się udawać zazwyczaj co kilka tygodni bądź miesięcy. Spotkania z psychologiem odbywają się zdecydowanie częściej, bo zazwyczaj raz w tygodniu. Warto postarać się o wybór takiego psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Będzie on miał kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii, która jest skuteczna w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych. Jeżeli wiesz już, kiedy psychiatra, a kiedy psycholog, nie pozostaje Ci nic innego, jak umówienie się na wizytę do wybranego specjalisty. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, kiedy jest odpowiedni moment, aby udać się na wizytę. Jeżeli jednak zaczynasz nad tym rozmyślać, potraktuj to właśnie jako sygnał do szybkiego poszukiwania pomocy. Pamiętaj również o tym, że w skrajnych i niecierpiących zwłoki przypadkach zawsze możesz udać się na izbę przyjęć do szpitala psychiatrycznego.