bruk
Porady

Jak położyć kostkę brukową?

Kostka brukowa to estetyczny i bardzo trwały materiał budowlany, który doskonale sprawdza się praktycznie na każdej posesji. Warto zauważyć, że jest dostępna w bardzo wielu różnych kształtach i kolorach, a także cechuje się wytrzymałością na wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jak łatwo można zaobserwować, jest to materiał budowlany na lata. Może być użytkowana przez naprawdę bardzo długi czas, a jednocześnie pozostawać niemalże w niezmiennym stanie.

Kostkę brukową można spróbować ułożyć samodzielnie. Jednakże w przypadku braku czasu, doświadczenia czy w momencie, kiedy projekt jest bardzo rozległy i czasochłonny – warto wykorzystać firmy działające w dziedzinie brukarstwa w Markach, które trudnią się tym zadaniem.

Jak położyć kostkę brukową? Przygotowanie terenu i podbudowa

Wszystko zawsze zaczyna się od odpowiedniego projektu. Dobrze jest dokładnie wytyczyć sobie miejsce, które chcemy wypełnić kostką, a następnie wykonać stosowne pomiary. Mając potrzebne dane, można wybrać się do składu budowlanego lub marketu, odpowiedni będzie też salon sprzedaży, jeśli tylko takie miejsce znajduje się w naszej okolicy.

Po zaopatrzeniu się w odpowiedni materiał i mając go już na miejscu, można przystąpić do prac związanych z przygotowaniem terenu. Należy przekopać ziemię oraz usunąć jej wierzchnią warstwę – w zależności od projektu będzie miała od 20 do 50 cm szerokości. Następnie na tak przygotowanym miejscu trzeba wykonać podbudowę. Może się składać z kruszyw naturalnych oraz łamanych, a więc stanowić mieszankę żwirowopiaskową, tłuczeń lub kliniec o odpowiedniej frakcji.

Podbudowa powinna wynosić około 20 cm w przypadku użytkowania kostki przez pieszych i nawet 40 cm, jeśli po bruku mają poruszać się pojazdy. Zaleca się odpowiednie ubicie i zagęszczenie podbudowy, aby położona na niej kostka była na równym poziomie oraz zyskała na trwałości. Pamiętajmy, że warstwa ta jeszcze się ubije – trzeba więc wykonać ją z naddatkiem kilku lub kilkunastu centymetrów.

Jak ułożyć kostkę brukową? Obrzegowanie oraz podsypka 

Zastanawiając się, jak ułożyć kostkę brukową na tak przygotowanej podbudowie, koniecznie trzeba zacząć od przygotowania obrzegowania. Może być wykonane z krawężników lub dedykowanych do tego celu elementów brukarskich. Mając już dokładnie wytyczone miejsce na kostkę, wysypujemy pod nią podsypkę, która pełni rolę warstwy wyrównawczej. W tej roli sprawdzą się grys lub piasek.

Jak kłaść kostkę brukową, aby była idealnie równa?

Zawsze należy zaczynać od obrzegowania, aby pracować na już ułożonej kostce. Poszczególne jej elementy kładzie się, lekko dociskając je do podsypki, ale też tak, żeby docelowo wystawały około 1 cm ponad pożądany poziom. Zaleca się wykonywanie odstępów pomiędzy poszczególnymi kostkami, a więc spoinowanie rzędu od 2 do 5 mm.

Ułożoną kostkę trzeba poddać procesowi ubijania i zagęszczania, aby dobrze osiadła na swoim miejscu oraz aby stworzyła jedną, spójną całość. Kładąc kolejne elementy, najlepiej łączyć i mieszać je z trzech różnych palet. Wtedy uzyskany efekt będzie możliwie jak najbardziej jednolity.