Porady

Folia stretch – gdzie ją wyrzucić?

Folia stretch jest popularnym materiałem do pakowania i zabezpieczania towarów oraz produktów podczas transportu czy przechowywania. Bez tego tworzywa trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie branży spedycyjno-logistycznej, handlu, a także przemysłu spożywczego. Stretch znajduje zastosowanie również w życiu codziennym. Owija się nim artykuły spożywcze przed włożeniem do lodówki, zabezpiecza meble przed zapyleniem w czasie remontu… Folia chroni zapakowane przedmioty przed zabrudzeniem, uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem czynników środowiska. Po jej zużyciu powstaje jednak pytanie, jak pozbyć się zużytego opakowania. Gdzie wyrzucić folię stretch?

Folia stretch – jaki to odpad?

Powszechnie wiadomo, że koniecznym elementem dbania o środowisko naturalne jest prowadzona segregacja odpadów i ich późniejszy recykling. Aby jednak prawidłowo pozbyć się zużytego przedmiotu, trzeba ustalić, z czego został wykonany, a w związku z tym – do jakiej kategorii śmieci powinien zostać zaklasyfikowany. W większości gospodarstw domowych prowadzi się segregację. Do osobnych kontenerów wyrzucane są odpady szklane (bezbarwne i kolorowe), odpady bio, papier z tekturą, zużyte baterie, tworzywa sztuczne, a także niewielkie śmieci wykonane z metalu. Folia stretch – jaki to odpad i, do którego pojemnika należy ją wyrzucić?

Folia stretch jest niemal w całości produkowana z surowca o nazwie LDPE – liniowego polietylenu o niskiej gęstości. W swoim składzie chemicznym zawiera jedynie węgiel w postaci długich, prostych łańcuchów oraz wodór. Takie połączenie składu pierwiastkowego i struktury tworzywa zapewnia folii wysoką elastyczność, termoplastyczność, a także rozciągliwość.

Folia stretch – gdzie wyrzucić?

Folia stretch to tworzywo nadające się do recyklingu i ponownego wykorzystywania w produkcji np. opakowań. Z tego względu niezwykle istotne jest wyrzucenie jej do żółtego pojemnika na odpady plastikowe oraz metalowe. Dzięki prawidłowej segregacji folia nie trafi na wysypisko czy do spalarni, a do zakładu zajmującego się recyklingiem tworzyw sztucznych. To naprawdę ważne, ponieważ materiał pozostawiony w ziemi będzie się rozkładać przez setki lat. Jego spalanie prowadzić może natomiast do wydzielania znacznych ilości dwutlenku węgla przyczyniającego się do niekorzystnych zmian klimatycznych.

Gdzie wyrzucić folię pozostałą po remoncie? Przed pozbyciem się tego materiału należy upewnić się, że nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Chodzi o to, aby do kontenera na odpady z tworzywami sztucznymi nie wrzucać innych śmieci. Jeśli folia znajduje się w dalszym ciągu na kartonie albo jej większe fragmenty zostały posklejane papierową taśmą klejącą, konieczne jest rozdzielenie poszczególnych elementów i segregacja do odpowiednich pojemników. Jeśli materiał posiada widoczne ślady zanieczyszczeń innymi substancjami, na przykład klejem, zabrudzony fragment należy odciąć oraz wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Pozostałą część można natomiast wrzucić do kontenera na odpady plastikowe, by poddać ją recyklingowi.

Folia stretch – jak przebiega recykling takiego odpadu?

Po wyrzuceniu folii do żółtego kontenera na odpady plastikowe dajesz możliwość przetworzenia jej w zakładzie specjalizujących się w recyklingu tworzyw sztucznych. Niektórzy producenci folii stretch wykorzystują do jej wytworzenia granulat pochodzący w całości z przetworzenia zużytych opakowań polietylenowych. Jak przebiega taki recykling zużytej folii?

Całość procesu przetwórczego obejmuje kilka etapów. W pierwszym z nich folia trafia do rozdrabniaczy, gdzie jest rozrywana na kawałki o wielkości nieprzekraczającej 80 mm. W kolejnym etapie fragmenty trafiają do kąpieli wodnej, a następnie odstojników i kanałów powietrznych, gdzie poddawane są segregacji oraz rozdrabnianiu. Uzyskane w tym procesie foliowe płatki mają nie więcej niż 40 mm wielkości i są dość jednorodne. W ostatnim etapie obróbki foliowe płatki poddaje się zgrzewaniu, w wyniku którego uzyskiwany jest granulat. Stanowi on surowiec do produkcji worków oraz innego rodzaju plastikowych opakowań.