Porady

Jak działa wirtualny alkomat?

Niestety statystyki dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu nie są optymistyczne. Tylko w 2020 roku na polskich drogach doszło do nawet 2540 zdarzeń, w których śmierć poniosło 327 osób, a 2723 zostały ranne. Powodem wypadków było prowadzenie samochodu pod wspływem alkoholu. Często wydaje się, że po wieczornej imprezie można wsiąść za kółko. Nic bardziej mylnego, ponieważ w organizmie nadal pozostają śladowe ilości alkoholu.

Czym jest i jak działa wirtualny alkomat online?

W teorii kary grożące za jazdę pod wpływem alkoholu powinny skutecznie odstraszać od podejmowania takich decyzji. W rzeczywistości nadal znajdą się osoby, które uznają, że dobre samopoczucie oznacza, że mogą prowadzić. Mając to na uwadze, coraz więcej kierowców używa wirtualnych alkomatów. Czym jest takie urządzenie online? To dostępny dla wszystkich w sieci algorytm. Na podstawie wpisanych przez Ciebie danych w przybliżeniu określi poziom alkoholu w Twojej krwi. W formularzu najczęściej spotkasz pytania o:

 • płeć (rozkład alkoholu jest szybszy u mężczyzn niż u kobiet),
 • wiek (im jesteś starszy, tym gorzej Twój organizm przyswaja alkohol),
 • waga i wzrost (im więcej ważysz, tym więcej alkoholu może przyswoić Twój organizm),
 • rodzaj i ilość alkoholu, który spożyłeś,
 • pory rozpoczęcia i zakończenia spożywania alkoholu

W zależności od formularza możesz odpowiedzieć na wszystkie lub na część pytań. Jednak jeśli chcesz uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik, zaleca się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nieraz możesz napotkać dodatkowe pola. Mogą to być np. opis sylwetki lub określenie, czy oraz w jakich ilościach było spożywane jedzenie. Na podstawie wszystkich odpowiedzi, których udzielisz, system obliczy, jakie stężenie alkoholu może aktualnie być w Twoim organizmie.

Czy można uśrednić tempo dochodzenia do stanu trzeźwości?

Wiele czynników wpływa na to, jak szybko możesz wytrzeźwieć. W innym tempie wytrzeźwieje drobnej budowy kobieta, a w innym rosły mężczyzna. Średnio przyjmuje się, że od 20 do 30 g czystego alkoholu przez przeciętny organizm spala się w ciągu 3 godzin.

 • 0,5 litra piwa = 25 g etanolu,
 • 100 ml wina = 12 g etanolu,
 • 50 ml wódki = 20 g etanolu.

Stężenie alkoholu we krwi teoretycznie nie powinno przekroczyć granicy 0,2 promila. Jest to wartość spożycia jednego piwa, lampki wina czy tzw. pięćdziesiątki wódki. Należy pamiętać, że wszystkie podane parametry są umowne, a dokładne wartości zależą od osobistych cech organizmu.

To warto wiedzieć

 1. W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,2 promila. Prowadzenie pojazdu pod wpływem od 0,2 do 0,5 promila alkoholu traktowane jest jako wykroczenie. W przypadku przekroczenia granicy 0,5 promila jest to już brane pod uwagę jako przestępstwo.
 2. Jeśli kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu trzy razy, sąd może dożywotnio odebrać mu prawo jazdy.
 3. Jeśli kierowca był pijany, ale to nie on spowodował wypadek, nadal może otrzymać odszkodowanie z polisy OC sprawcy.
 4. Nietrzeźwy kierowca nie może otrzymać odszkodowania z Autocasco.

FAQs – najczęściej zadawane pytania o wirtualne alkomaty

Czy wynik podany przez wirtualny alkomat online może być wiarygodny?

Jeśli wypełniłeś cały formularz zgodnie z prawdą, wynik będzie maksymalnie zbliżony do stanu faktycznego.

Jakie są kary za jazdę pojazdem pod wpływem alkoholu?

W 2021 roku kary za jazdę po wpływem alkoholu rysują się następująco: jeśli stężenie alkoholu w organizmie kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila grozi karą grzywny od 50 do 5000 zł lub aresztem do 30 dni. Do tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych. Inaczej wygląda to w przypadku przekroczenia 0,5 promila. Oprócz 10 punktów karnych, nietrzeźwy kierowca może liczyć się z karą więzienia, ograniczenia wolności lub grzywny, dodatkową karą pieniężną oraz zakazem prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Czy muszę odpowiadać na wszystkie pytania z formularza?

Nie jest to konieczne w każdym wirtualnym alkomacie. Jednak, jeśli chcesz uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik, zaleca się wypełnić wszystkie pola.