seks
Porady

Na co uważać decydując się na seks bez zobowiązań?

Wbrew pozorom seks bez zobowiązań to zjawisko dość powszechne. Jednak osoby decydujące się właśnie na taką relację, niechętnie się do tego przyznają być może w obawie o potępienie lub negatywną ocenę ze strony innych osób. Czy seks bez zobowiązań rzeczywiście jest możliwy? Jakie skutki przynosi?

Dlaczego pary decydują się na seks bez zobowiązań?

Niewątpliwie jedną z przyczyn, dla których ludzie decydują się na seks bez zobowiązań, jest brak zaangażowania. W takiej relacji nie trzeba brać odpowiedzialności za drugiego człowieka, przejmować się jego problemami, czy spędzać wspólnie czasu. Najczęściej nie chcą angażować się osoby, które w przeszłości trwały w toksycznym związku lub zostały skrzywdzone. Złe wspomnienia i traumatyczne przeżycia nie pozwalają na to, aby zaufać ponownie i pozwolić się zbliżyć do siebie. Kluczową rolę na pewno odgrywa także niestabilność uczuciowa. Człowiek nieumiejący ulokować swoich uczuć na dłużej, nie chce tworzyć i pielęgnować związku, który z biegiem czasu i tak się pewnie rozpadnie. Dla zaspokojenia czysto fizycznych potrzeb seks bez zobowiązań sprawdza się doskonale. Ponadto człowiek, który ma niskie własnej wartości, też często decyduje się na tego typu relację, aby się dowartościować, poczuć docenionym i pokazać swoją wartość. Tak naprawdę trudno ocenić powody, które sprawiają, że ludzie decydują się na seks bez zobowiązań. Czasami może być to zwyczajna potrzeba adrenaliny lub poznania czegoś nowego przed wejściem w stały związek.

Jakie korzyści płyną z seksu bez zobowiązań?

Seks bez zobowiązań według osób, które się na niego decydują, ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba pilnować wspólnego życia. Wiele par przyznaje, że ich związki rozpadły się przez rutynę, która wkradła się do ich codzienności i przestało ich łączyć wszystko poza rachunkami i zakupami. Relacja oparta wyłącznie na seksie nie wymaga od partnerów żadnego wysiłku poza tym spędzonym razem w łóżku. Po wspólnie spędzonej nocy żadna ze stron nie wymaga zrobienia śniadania do łóżka, czy parzenia kawy. Nie bez znaczenia jest też swoboda i wolność, bowiem partnerzy, spotykający się tylko dla seksu, nie muszą tłumaczyć się z tego, co i z kim robią. Nierzadko jednocześnie spotykają się z innymi osobami bez żadnych pretensji z drugiej strony. Co więcej, znaczącą korzyścią na pewno jest wcześniej wspomniany brak zaangażowania. Nie chcąc angażować się w poważny związek, człowiek może być w relacji, w której zaspokoi wyłącznie fizyczne potrzeby.

Konsekwencje seksu bez zobowiązań

Według psychologów prawdziwy związek powinien być oparty przede wszystkim na miłości, przywiązaniu i zaufaniu. Dobry seks w tej hierarchii znajduje się znacznie niżej. Wiadomo jednak, że nie każdy chodzi do psychologa i rozmawia o swoim życiu prywatnym. Dla niektórych osób seks jest ważniejszy od uczuć i zaangażowania. Dla nich nie ma większego znaczenia to, z kim znajdzie się w łóżku. Za to istotną rolę odgrywa podniecenie i spełnienie. Niestety takie zachowanie może ściągnąć na daną osobę niemałe zagrożenie. Choć w głównej mierze mówi się o przemocy seksualnej wobec kobiet, to mężczyźni także są na nią narażeni. Pójście do łóżka z przypadkowo poznaną osobą może nieść za sobą poważne konsekwencje. Prawdę mówiąc, nie wiadomo, czego druga strona będzie oczekiwać. Być może z czasem stanie się prześladowcą lub będzie nachalnie oczekiwać czegoś więcej. Ponadto nie ma żadnej gwarancji, że seks bez zobowiązań nie doprowadzi do zakażenia jedną z chorób przenoszoną drogą płciową. Decydując się więc na seksualną przygodę, zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu prezerwatywą. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku par, które spotykają się dla seksu od dłuższego czasu i dobrze się znają. Jeżeli w życiu obu partnerów nie ma innych kochanków, to znacznie zmniejsza się ryzyko późniejszych problemów ze zdrowiem. Oczywiście nie oznacza to, że można zapomnieć o bezpieczeństwie. W końcu prezerwatywa chroni nie tylko przed chorobami, ale także zapobiega zajściu w niechcianą ciążę. Dziecko raczej nie wpasowuje się w normy seksu bez zobowiązań.