Porady

Jak malować linie parkingowe?

Właściwe oznakowanie powierzchni pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wskazuje na zasady, których należy przestrzegać. Trzeba jednak wiedzieć, jak malować linie parkingowe, i inne oznaczenia, aby zrobić to poprawnie.

Poziome oznakowanie podłoża

Znaki poziome są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ruchu drogowego, ponieważ informują one kierowców o obowiązujących zasadach, gdy w pobliżu nie ma żadnych znaków pionowych. Oznaczenia tego typu to np. przejścia dla pieszych, strzałki czy też linie parkingowe. Podczas malowania linii należy jednak przestrzegać określonych zasad – tak, aby wszędzie w kraju wyglądały one tak samo i symbolizowały ten sam warunek. Każda linia musi być dobrze widoczna i wykazywać się wysoką trwałością. Każdy namalowany element powinien być odporny na ścieranie i zmieniające się warunki atmosferyczne, dlatego do ich wykonania używa się specjalnych farb. Mogą to być jednoskładnikowe farby akrylowe lub farby chemoutwardzalne. Malowanie linii parkingowych to bardzo odpowiedzialne zajęcie, ponieważ odpowiednio umiejscowione pasy parkingowe są bardzo istotne z punktu widzenia kierowcy i pozwalają na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa, poprzez wyznaczenie konkretnej ilości miejsc.

Przepisy dotyczące pasów parkingowych

Malowanie linii parkingowych uregulowane jest konkretnymi zasadami, zgodnie z którymi pasy parkingowe powinny mieć ściśle określone wymiary. Jak malować linie parkingowe, aby były zgodne z wytycznymi? Odpowiednio namalowane pasy muszą posiadać następujące parametry:

  • Dla samochodów osobowych – 2,5 m szerokości i 5 m długości.
  • Dla pojazdów osób niepełnosprawnych – 3,6 m szerokości i 5 m długości.
  • Dla miejsc parkingowych wzdłuż jezdni – 3,6 m szerokości i 6 m długości.
  • Kiedy w sąsiedztwie miejsca parkingowego znajduje się przestrzeń dla pieszych – 2,5 m szerokości i 5 m długości.

Zachowanie odpowiednich wymiarów to nie wszystko. Odpowiednio namalowane linie powinny być w 100% widoczne, dlatego do ich wykonania powinno używać się wysokiej jakości urządzeń oraz farb, które są w stanie zapewnić długotrwały efekt. Ponadto, wykonaniem tego zajęcia powinna zająć się wykwalifikowana kadra, która zna obecne normy i rozporządzenia dotyczące oznakowania poziomego.

Jakie wymagania muszą być spełnione?

Zachowanie odpowiednich wymiarów i korzystanie z profesjonalnych sprzętów to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać podczas malowania linii parkingowych. Każde oznakowania poziome powinny być wykonywane w określonych warunkach. Jak malować linie parkingowe, aby praca nie poszła na marne? Przede wszystkim należy zabrać się do tego, kiedy powierzchnia jest całkowicie sucha, a wszystkie zanieczyszczenia zostały z niej trwale usunięte. Czyszczenie podłoża można przeprowadzić przy użyciu metody strumieniowo-ciśnieniowej lub mechanicznie. Przed przystąpieniem do malowania należy także wypełnić wszelkie ubytki. Kiedy podłoże zostanie odpowiednio przygotowane, można już przejść do wykonywania oznaczeń. Materiał, który będzie używany, musi zostać przygotowany zgodnie z instrukcjami, jakie producent umieścił na opakowaniu lub w karcie technicznej. Zazwyczaj jednak pracownicy dostają produkt, który jest gotowy do natychmiastowego użycia i może wymagać jedynie dobrego wymieszania. Podczas mieszania należy pamiętać o tym, że produkt znajduje się także przy ściankach i dnie pojemnika. W określonych przypadkach można zastosować odrobinę rozcieńczalnika – jednak jest to opcja, z której należy korzystać tylko w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli powierzchnia jest już przygotowana, a materiał został odpowiednio wymieszany, można przejść do malowania linii. W tym celu należy nałożyć produkt małymi porcjami i rozprowadzić równomiernie przy użyciu wałka lub pędzla – aż do uzyskania jednolitej, ciągłej powłoki o pożądanej grubości. Należy pamiętać także o tym, aby unikać nakładania jednorazowo dużej ilości produktu, malowanie należy przeprowadzać powoli i stopniowo – w innym przypadku efekt może być odwrotny niż pożądany.