Porady

Obróbka CNC – na czym polega?

Przedsiębiorstwa przez cały czas inwestują w najnowsze rozwiązania technologiczne. Wszystko po to, aby praca wykonywana była sprawniej i przynosiła coraz lepsze efekty. Nowe technologie to nowe maszyny i urządzenia, których zadaniem jest wzrost wydajności pracy. Dlatego też tak często przedsiębiorstwa wykorzystują technologię obróbki CNC. Ta charakteryzuje się bowiem wysoką dokładnością. Wszystko dzięki zastosowaniu zaawansowanego technologicznie mikrokomputera.

Czym jest obróbka CNC?

Obróbka CNC to inaczej komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. To jedna z najpowszechniej stosowanych metod wytwarzania różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Często obróbkę CNC wykorzystuje się w produkcji silników. Jak wspomniano, jest to technologia, która cechuje się bardzo dużą precyzyjnością. Wszystko właśnie dzięki temu, iż swoje działanie opiera na urządzeniach sterowanych komputerowo. Dlatego obróbka CNC tak często wykorzystywana jest do produkcji różnego rodzaju części, które wykonane muszą być wedle ściśle określonych wytycznych i norm. Wytworzona finalnie część dzięki obróbce CNC posiada dokładnie taki kształt i rozmiar, jaki był początkowo zakładany.

Na czym polega obróbka CNC?

Często zakłada się, że obróbka CNC służy przede wszystkim do bardzo dokładnego i precyzyjnego wycinania poszczególnych kształtów. Tymczasem technologia ta posiada dużo więcej możliwości. Przede wszystkim jest to możliwość skrawania krawędzi. Pozwala to na wygładzanie ich faktury. Ponadto obróbka CNC umożliwia obrabianie powierzchni kształtowych, uzębień, płaszczyzn czy kanalików. Sama obróbka CNC składa się z kilku etapów. Pierwszym jest stworzenie komputerowo określonego projektu elementu, który ma zostać wykonany. Drugim etapem jest przetworzenie stworzonego wcześniej projektu na postać planu sterowania narzędziami. Trzeci etap polega na obróbce konkretnego tworzywa. Obróbka CNC pozwala nie tylko na łatwiejszą pracę z tworzywami. To również możliwość ograniczenia kosztów oraz czasu pracy. Wynika to z faktu, iż technologia ta pozwala na jednorazowe zaprogramowanie urządzenia, aby mogło ono powielać wprowadzony schemat. To jednocześnie oznacza możliwość tworzenia bardzo wielu części w krótkim czasie.

Możliwości obróbki CNC

Technologia obróbki CNC wciąż się rozwija. Dziś umożliwia ona frezowanie oraz toczenie. W przypadku frezowania mowa jest tu o obróbce pionowej. Z kolei w przypadku toczenia mowa jest tu o obróbce elementów cylindrycznych. Obróbka CNC pozwala na szlifowanie, wiercenie oraz grawerowanie. Najczęściej technologia ta wykorzystywana jest do obróbki metalu. Jednak umożliwia także obróbkę elementów drewnianych oraz z aluminium. Ogromną zaletą frezowania i toczenia w obróbce CNC jest minimalna strata materiału.

Rola programowania CNC

Jeśli mowa o obróbce CNC to nie można nie wspomnieć o programowaniu CNC. To ono bowiem umożliwia usunięcie nawet najdrobniejszych części z obrabianego materiału. Odpowiednie zaprogramowanie urządzeń sterowania pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej precyzji w obróbce materiałów. Właśnie to jest przede wszystkim przyczyną tak ogromnej popularności technologii obróbki CNC. Trudno jest dziś wyobrazić sobie profesjonalną firmę zajmującą się obróbką różnego rodzaju materiałów, która nie wykorzystywałaby technologii obróbki CNC. Programowanie CNC pozwalana na takie przygotowanie urządzeń, aby efekt ich pracy był całkowicie zgodny z oczekiwanym rezultatem. Dlatego też obróbka CNC Mielec staje się już standardem w zakresie obróbki różnych materiałów w celu wytworzenia różnego rodzaju części i elementów.

Profesjonalne firmy zajmujące się obróbką CNC działają niemal na terenie całego kraju. Znalezienie firmy zajmującej się obróbką CNC w Mielcu czy innym mieście nie będzie problemem. Wybierając konkretną firmę, pamiętać jednak trzeba, aby posiadała one odpowiednie doświadczenie, a w swojej pracy wykorzystywała najnowsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu można mieć pewność, że efekt pracy takiej firmy będzie zgodny z oczekiwaniami.