Dom i ogród

Jakie są nowoczesne projekty domów?

Własny kąt jest marzeniem wielu z nas. Sporą popularnością cieszą się nie tylko mieszkania, ale również domy jednorodzinne, budowane na peryferiach miast. Podczas planowania budowy najważniejszy jest wybór odpowiedniego projektu, który wpływa nie tylko na wygodę mieszkania, ale również na koszty utrzymania budynku. Nowoczesne projekty domów z poddaszem, parterowe czy o nieregularnej bryle – mamy w czym wybierać.

Nowoczesne projekty domów i wnętrz – charakterystyka

Domy powinny być budowane na lata, dlatego nowoczesne projekty domów i wnętrz powinny wyróżniać się trwałością oraz funkcjonalnością. Studia projektowe mogą wykonać projekt domu na indywidualne życzenie klienta, jednak tańszą i jednocześnie popularniejszą formą jest zakup gotowego projektu. Nowoczesne domy są nie tylko estetyczne, ale również energooszczędne – warto poznać ich najważniejsze cechy.

  • Minimalistyczna stylistyka – charakterystyczną cechą nowoczesnych projektów jest ograniczenie detali oraz prosta bryła. Popularnością cieszą się projekty domów nowoczesne stodoły, które są wzorowane na wiekowych budynkach i wykorzystujących wiele elementów pochodzących z rozbiórki – np. drewniane belki czy cegły. Nowoczesne projekty to głównie domy osadzone na planie prostokąta lub kwadratu, z jak najmniejszą ilością załamania ścian. Ograniczona ilość detali daje szerokie pole do popisu architektom i sprawia, że projekty mają uniwersalny charakter.
  • Energooszczędność – zgodnie z najnowszymi wytycznymi WT 2021, budynki mieszkalne będą wysoce energooszczędne, co pozwoli chronić środowisko naturalne i jednocześnie zapewni niskie koszty ogrzewania domu. Niestety dla inwestorów będzie się to wiązało z wyższymi kosztami budowy, a biura projektowe muszą dostosować swoje projekty do nowych przepisów. Będą one dotyczyły wszystkich budynków, których budowa rozpoczęła się po 1 stycznia 2021 roku – nie ma również znaczenia, kiedy został zakupiony projekt. Inwestor rozpoczynający budowę musi dostosować swój projekt do aktualnych wymogów.
  • Przeszklenia – nowoczesne projekty domów z poddaszem oraz parterówki zawsze posiadają spory obszar przeszkleń – okna potrafią być naprawdę duże, popularne są także okna narożne. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać światło dzienne i ciepło, które zapewnia odpowiednie ustawienie domu względem stron świata. Oczywiście okna muszą spełniać wysokie standardy jakości.
  • Rozplanowanie przestrzeni – zarówno projekty domów nowoczesne stodoły, jak i każde inne posiadają odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. W nowych domach nie ma niewykorzystanej przestrzeni czy niefunkcjonalnych pokoi. Nawet domy o niewielkim metrażu mogą być naprawdę wygodne i dostosowane do potrzeb rodziny.

Z poddaszem czy parterowe?

Kiedy budowało się wyłącznie domy z piętrem – obecnie coraz częściej można zauważyć nowe realizacje obejmujące domy parterowe. W przypadku niewielkich domów do 100 m2 są one tańsze w budowie niż wersje z poddaszem, jednak wraz ze wzrostem metrażu, rośnie również koszt budowy. Są to projekty, które wymagają posiadania dużej działki, ponieważ powierzchnia zabudowy jest nawet dwukrotnie większa niż w przypadku domów z poddaszem. Brak schodów ułatwia komunikację pomiędzy pomieszczeniami, w parterowych budynkach nie ma również skosów zabierających cenną przestrzeń. Nowoczesne projekty domów z poddaszem są tak różnorodne, że można je z łatwością dobrać do bardzo wąskich działek, dodatkowo zapewniają wyraźne rozgraniczenie strefy dziennej oraz nocnego odpoczynku. Przy większym metrażu okazują się bardziej ekonomiczne w budowie – mniejsza jest bowiem powierzchnia dachu czy samego fundamentu. Oczywiście warto dokładnie przemyśleć, jaki dom chcemy posiadać. Nowoczesne projekty domów i wnętrz są bardzo różnorodne, dlatego można je dobrać do gustu mieszkańców, ich możliwości finansowych czy wygody użytkowania. Bez względu na to, czy będzie to parterówka, czy dom z poddaszem, należy starannie zaplanować budowę, wybrać odpowiednie usytuowanie domu na działce oraz inwestować w solidne materiały.