lublin
Porady

Wyjazd do Lublina – co warto zobaczyć?

Lubelskie jest jednym z tych miejsc, o których nikt nie mówi, a warto tam pojechać i zobaczyć na własne oczy piękno, jakie się w nim kryje. Jest to idealny punkt na mapie, do którego warto zajechać zarówno na krótkie, weekendowe wypady, jak i dłuższe urlopy. Lublin jest jednym z atrakcyjniejszych miast w Polsce, które posiada niezwykły klimat i architekturę. Stare Miasto swoim urokiem przyciąga zwiedzających z całego świata. Jeśli jeszcze ktoś zastanawia się, czy warto wybrać się na wyjazd do Lublina, to pora z tym skończyć.

Co warto zobaczyć? Wyjazd do Lublina

Lublin jest jednym z największych miast położonych na wschodzie Polski i szczyci się pięknym Starym Miastem, które zapiera dech w piersiach. Posiada liczne zabytki oraz niezwykłą ofertę turystyczną. Warto zapoznać się z historią tego pięknego miasta, a także od razu zarezerwować sobie jakiś nocleg. Lublin Centrum jest miejscem, do którego każdy będzie chciał wrócić.

Tak samo, jak i w przypadku wielu innych miast Polski, tak samo i nazwa Lublina wywodzi się od imienia, jednakże nie do końca wiadomo, czy chodziło o mężczyznę, czy o kobietę. Najstarsze osadnictwo, które powstało na terenie współczesnego miasta, jest związane ze wzgórzem Czwartek, a także dzielnicą Sławin. Według krążących legend to na Czwartku doszło do powstania pierwszej w całym mieście świątyni, kiedy to Mieszko I postanowił, że pora zburzyć pogański chram, a na jej miejsce zbudować kościół. Pierwsze wspomnienie miasta wpisane zostało w Kroniki Wincentego Kadłubka. Wzmianka jest związana z opowieścią o córce Cezara, która miała założyć Lublin.

Gdzie się udać wyjeżdżając do Lublina?

Dużym atutem miasta jest to, że Lublin jest miejscem, które zwiedza się bardzo przyjemnie, zarówno przyjeżdżając tam na krótki, weekendowy wyjazd, jak i na dłuższy urlop. W przypadku jeszcze mniejszej ilości czasu, należy skupić się głównie na zwiedzaniu Starego Miasta, a także sąsiadującym z nim Wzgórzu Zamkowym, natomiast resztę atrakcji zostawić sobie na inny czas. Na terenie Starego Miasta, uda się znaleźć liczne zabytki, punkty widokowe i pięknie zdobione kamienice. Najstarsza część Lublina jest na tyle mała, że można obejść ją bez większego wysiłku pieszo. Jednak mimo wszystko warto przyjechać tu na dłużej, wynajmując sobie nocleg (Lublin Centrum).

Co zobaczyć można w Starym Mieście?

Jest to główny punkt zwiedzania znajdujący się na mapie Lublina, zobaczyć można tam:

  • Bramę Krakowską z muzeum historii miasta Lublin,
  • Piwnicę pod Fortuną, która zachowała malowidła ścienne,
  • Lubelską Trasę Podziemną, posiadającą około 300 m długości,
  • Bazylikę ojców dominikanów,
  • Budynek dawnego Trybunału Koronnego.

Zamek Lubelski

Sąsiadujące ze Starym Miastem Wzgórze Zamkowe, również jest obowiązkowe do zwiedzenia podczas pobytu na Lubelszczyźnie. Na jego szczycie stoi zamek, który wprowadza wręcz w stan zdumienia, wszystkich zwiedzających. Jest to neogotycka budowla powstała w XIX wieku. Jej głównym celem było służenie jako więzienie. W obrębie założenia przetrwały dwa założenia:

  • okrągła wieża mieszkalno-obronna z XIII stulecia,
  • kaplica Świętej Trójcy, z pierwszej ćwierci XV wieku.