Porady

Jak uzyskać dotacje na instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne to sprawdzona metoda na gromadzenie energii słonecznej, która przekształcana jest finalnie w prąd, który wpłynie przez nasze gniazdka. Fotowoltaika gwarantuje także znaczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, co jest sporą ulgą finansową, zarówno dla gospodarstw domowych, rolnych, jak i dla przedsiębiorstw. Wiele osób jednak boi się kosztów, które należy ponieść w pierwotnej inwestycji. Na szczęście obecnie istnieje szereg programów dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Sprawdź, ile to kosztuje i ile możesz zaoszczędzić. 

Instalacje fotowoltaiczne – ile to kosztuje? 

System fotowoltaiczny to w istocie wiele elementów, które składają się na instalację źródła energii odnawialnej. Na pierwszy rzut oka najbardziej charakterystyczne są panele słoneczne, które umieszczane są na dachach. Jeżeli mamy do czynienia ze standardowym gospodarstwem domowym wystarczy zazwyczaj około piętnastu paneli.  Instalacja obejmuje jednak także inne części, takie jak falownik oraz różnego rodzaju akcesoria. Wraz z montażem jest to koszt mniej więcej dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Koszta oczywiście wzrastają wraz z wielkością domu, są również wyższe w przypadku firm. Właśnie dlatego dla wielu osób istotna jest możliwość uzyskania dotacji na panele fotowoltaiczne. 

Dotacje na instalacje fotowoltaiczne dla firm

Przedsiębiorstwa i firmy to organizmy, które docelowo muszą przeznaczyć na fotowoltaikę największe koszta. Właśnie dlatego warto skorzystać z możliwości dotacji, jakie oferuje nam wiele programów rządowych. Zaktualizowana w 2019 roku ustawa o OZE, która objęła przedsiębiorców definicją prosumenta. Właściciele firm mogą skorzystać także z dofinansowania, które wynika z programu „Energia Plus”. Przedsiębiorcy, którzy mają w swoich planach inwestycję w fotowoltaikę ma także możliwość skorzystania z Regionalnych Programów Operacyjnych, które posiadają inną ofertę dla każdego województwa. 

Instalacje fotowoltaiczne – jak odpisać je od podatku?

Dobrą wiadomością dla wielu osób z pewnością będzie to, że instalację fotowoltaiczną można odpisać od podatku. W tym celu należy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która istnieje od 2019 roku. W jej myśl wszystkie wydatki, które ponosimy w celach zmniejszenia ilości energii produkowanej przez nasze gospodarstwo domowe, mogą być odpisane od podatku. Odliczenia można dokonać bez względu na to, w jakiej grupie podatkowej się znajdujemy. Obejmuje to zarówno materiały, które potrzebne są do montażu fotowoltaiki, jak i sam jej montaż. Jeżeli w pierwszym roku nie uda się odliczyć wszystkich kosztów, na ich uzupełnienie mamy sześć lat. Łączna kwota odliczenia nie powinna przekroczyć sumy pięćdziesięciu trzech tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że kwota, jaką dostaliśmy w ramach dofinansowania, nie może być odliczona od podatku. 

Dotacje na instalacje fotowoltaiczne z programu „Czyste Powietrze”

Bardzo popularnym sposobem na dofinansowanie fotowoltaiki jest skorzystanie z bardzo popularnego programu „Czyste Powietrze”. Jego głównym celem jest oczyszczenie atmosfery i efektywności energetycznej. Właśnie dlatego uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jaką kwotę możemy uzyskać? Może być to aż pięć tysięcy złotych, warto jednak zaznaczyć, że nie mogą przekraczać pięćdziesięciu procent wszystkich naszych wydatków na instalację fotowoltaiczna. Dotacja może przyjąć dwie formy – bezzwrotnej pożyczki albo spłaty części kredytu wziętego w celu sfinansowania fotowoltaiki. 

Inwestycja w fotowoltaikę bardzo szybko zwraca się w postaci niższych rachunków za prąd. Dla wielu osób jednak środki, które są na nią potrzebne, nadal wydają się bardzo wysokie. Właśnie dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z jednej z szerokodostępnych dotacji. Niezależnie od tego czy jesteśmy osobą prywatną, czy przedsiębiorą, możemy z powodzeniem znaleźć ofertę najbardziej dostosowaną do naszych potrzeb. Fotowoltaikę można odliczyć od podatku lub zyskać na nią bezzwrotną pożyczkę.