stawy
Porady

Dlaczego stawy czasami bolą?

Ból stawów może mieć cechy mechaniczne lub zapalne. Kiedy jest mechaniczny, nazywany jest funkcjonalnym, ponieważ zwiększa się wraz z ruchem i wysiłkiem, a poprawia z odpoczynkiem; jest charakterystyczny dla procesów zwyrodnieniowych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Drugi przypadek, czyli zapalny, występuje, gdy ból nie poprawia się z odpoczynkiem i zwykle towarzyszy mu zaczerwienienie i zapalenie stawów, typowe dla zapalnych chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Poniżej przeglądamy niektóre przyczyny bólu stawów.

1. Starzenie się

Z wiekiem stawy stają się mniej elastyczne, a chrząstka może zacząć się zużywać i pękać. Może ona również stać się mniej płynna i cierpieć z powodu odkładania się minerałów, znanego jako zwapnienie, co jest powszechne w barku.

2. Urazy

Ból stawów przyczyny ma różne. Jedną z nich są urazy. Nadmierny wysiłek, podnoszenie ciężarów, kontuzja sportowa… jest wiele sytuacji, które mogą mieć negatywny wpływ na stawy. Zwichnięcia, złamania czy naciągnięcia mięśni to urazy, które mogą powodować dolegliwości przedłużające się w czasie.

3. Zapalenie kaletki maziowej

Zapalenie kaletki maziowej występuje, gdy kaletka (wypełniony płynem worek, który działa jako poduszka między mięśniami, ścięgnami i kośćmi) ulega zapaleniu lub podrażnieniu. Ramię, kolano, łokieć i biodro to stawy najczęściej dotknięte chorobą.

4. Reumatoidalne zapalenie stawów

Ta choroba autoimmunologiczna powoduje zapalenie stawów i otaczających je tkanek. Geny, zmiany hormonalne i infekcje mogą odgrywać rolę, ale ich pochodzenie jest nieznane.

5. Septyczne zapalenie stawów

W tym przypadku jest to problem wynikający z ataku bakterii, z powodu implantu lub innego rodzaju operacji, infekcji bakteryjnej w innej części ciała, choroby przewlekłej… Objawia się również stanem zapalnym. W takim wypadku mogą pomóc zioła na stawy.

6. Podagra

Podagra występuje, gdy kwas moczowy gromadzi się we krwi i powoduje stan zapalny w stawach. To nagromadzenie występuje w postaci kryształów i powoduje, że stawy puchną, czerwienieją i stają się bolesne.

7. Zapalenie ścięgien

Ścięgna to struktury, które łączą mięśnie i kości, a zapalenie ścięgien jest również bolesne. Jest to powszechne, gdy ścięgno traci elastyczność w wyniku urazu lub nadmiernego użycia.

8. Toczeń

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy błędnie atakuje własne zdrowe tkanki organizmu. Może mieć wpływ na stawy, a także na skórę lub narządy, takie jak mózg i nerki.

9. Niedoczynność tarczycy

Cierpiący mogą doświadczyć bólu mięśni, tkliwości i sztywności stawów, zwłaszcza w ramionach i biodrach, a także obrzęku dłoni i stóp.

10. Gorączka reumatyczna

Gorączka reumatyczna to choroba wynikająca ze źle leczonej anginy lub szkarlatyny. Zwykle występuje u dzieci, a objawy obejmują ból i tkliwość stawów, zwykle w kolanach, kostkach, łokciach i nadgarstkach. Ból może przechodzić z jednego obszaru na drugi.

11. Menopauza

8 na 10 kobiet cierpi na bóle stawów po menopauzie. Zmiany hormonalne i niedobory niektórych składników, takich jak wapń i witamina D, są w dużej mierze odpowiedzialne za pogorszenie zdrowia stawów.