salon
Porady

Jak dobrać sztukaterię do pokoju?

Słysząc sztukateria większość osób ma przed oczami zabytkowe i barokowo – renesansowe budowle. Nic bardziej mylnego, jest to charakterystyczny element architektury tamtych czasów. Obecnie sztukateria ponownie wróciła w łaski obecnych trendów i jest powszechnie znana i doceniana przez projektantów wnętrz. Nic dziwnego, ponieważ jest to sposób na ciekawe urozmaicenie swojego domu poprzez tak estetyczny, a zarazem drobny element.

Projektowanie wnętrz to twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza dla nowicjuszy. Odpowiedni dobór elementów i kolorów to podstawa do estetycznego wnętrza. Każdemu kto interesuje się architekturą czy wystrojem zależy na nienagannym wyglądzie domu, który przyciągnie i będzie cieszyć oko odwiedzających.

Wybór sztukaterii może być wyzwaniem dla każdego, kto na własną rękę stara się dobrać ją do pokoju, zwłaszcza że dzieli się ona na wiele rodzajów. Trzeba wiedzieć, jak ją wybrać i gdzie dokładnie umieścić w pokoju tak, aby nie było w nim zbyt dużego przepychu, czy kiczu. Na rynku dostępnych jest wiele elementów sztukaterii. Jedną z firm, która ma szeroki asortyment tego elementu dekoracji jest Mardom Decor. Na ich stronie jest naprawdę cały wachlarz tych gipsowych elementów, który może pomóc w ich odpowiednim doborze. Czy sztukateria nadal jest stosowana? Jak dobrać sztukaterią do pokoju?

Czym jest sztukateria?

Sztukateria znana jest architekturze świata od wieków. Swoje zastosowanie znalazła w wielu przypadkach, zarówno estetycznych, jak i elewacyjnych. Sztukateria to szerokie pojęcie na wszelkie elementy dekoracyjne np. gzymsy, ornamenty, czy najpopularniejsze stiuki. Najczęściej wykonane są z gipsu lub żywicy poliestrowej, jednakże dzisiejszy rozwój architektury spowodował to, że dzisiaj bez problemu można kupić sztukaterię w każdym sklepie budowlanym, a tam wykonane są głównie ze styropianu. Dzięki czemu są tańsze, a tym samym każdy może w bez problemu pozwolić sobie na zakup takiego elementu dekoracji. Najczęściej mocowana jest do podłoża lub sufitu.

Przy doborze odpowiedniej sztukaterii trzeba pamiętać o tym, że dzieli się ona na zewnętrzną, która zdobi nasz budynek z zewnątrz i są to np. kolumny, oraz wewnętrzną, czyli taką, którą umieszczamy w środku np. różnego rodzaju gzymsy czy listwy.

Sztukateria współcześnie

Należy zwrócić uwagę na to, że niegdyś sztukateria była bardzo wymyślna, ozdobna i często wykonywana przez artystów z niezwykłą dokładnością co do najmniejszego szczegółu. Obecnie cały świat idzie do przodu, w tym architektura. Współczesne trendy pokazują, że architektura bazuje nie tylko na estetyce i pięknie, ale także przede wszystkim na funkcjonalności. Obecne czasy charakteryzują się szybkością, intensywnością, dlatego i architektura zwraca uwagę na to, aby wnętrza były jak najbardziej użytkowe, oprócz tego zauważalny jest minimalizm. Dlatego współczesne elementy sztukaterii cechuje umiar i funkcjonalność. Większość osób stosuje je nie tylko po to, aby ozdobić swój pokój, ale także zasłonić kable, elewacje elektryczne czy niedoskonałości w zabudowie. Firma Mardom Decor w swojej ofercie ma cały wachlarz elementów sztukaterii, które zasłaniają tego typu wady, ale także są bardzo funkcjonalne i dzięki opływowemu kształtowi są łatwe do czyszczenia.

Jak dobrać sztukaterię do pokoju?

Odpowiednio dobrana sztukateria sprawia to, że wchodząc do pomieszczenia można zauważyć pięknie zharmonizowaną przestrzeń. Zbyt przesadna powoduje odwrotny efekt, a pomieszczenie sprawia wrażenie kiczowatego.

Przy wyborze odpowiedniej sztukaterii najpierw trzeba zastanowić się nad materiałem, z którego są wykonane. Aktualnie na rynku najpopularniejsze są te zrobione z polistyrenu, który jest solidny i ma niską nasiąkliwość, oraz te wykonane ze styropianu, które są lekkie i ekologiczne. Firma Mardom Decor oferuje różnego gatunku elementy.

Przy doborze sztukaterii do pokoju trzeba pamiętać o właściwej wielkości, czyli proporcjonalnej do pomieszczenia. W mniejszych pokojach pasować będą mniejsze elementy, które podkreślą urokliwość, a w większych odpowiednie będą większe dekoracje, które rozjaśnią i wzbogacą pokój. To podstawowa zasada doboru sztukaterii. Samą estetykę natomiast można dopasować według własnego gustu. Na rynku jest cały wachlarz różnego kształtu listew czy gzymsów, które można dobrać do swojego wnętrza, tego typu listwy oferuje m.in. firma Mardom Decor, którą wyróżnia solidność produktów w asortymencie.