matryca
Porady

Jak samodzielnie wymienić matrycę?

Nowoczesne urządzenia są bardzo przydatne i niezwykle ułatwiają nasze życie. Często bywa, jednak tak, że ulegają one zniszczeniu w mniejszym lub większym stopniu. Nie jest to nic przyjemnego, ale trzeba od razu reagować i naprawiać owy sprzęt. W tym artykule dowiesz się, jak samodzielnie wymienić matrycę i poznasz kilka interesujących informacji dotyczących tego tematu.

Czy samodzielna wymiana matrycy będzie opłacalna?

Naprawa matrycy może być bardzo wymagającym procesem. Oznacza to, że czasem lepiej będzie skorzystać z usług specjalistów. Jeśli zastanawiasz się, kto mógłby pomóc Ci w tym zadaniu to wpisz w wyszukiwarkę przykładową frazę taką, jak wymiana matrycy – Gdańsk, a same najlepsze oferty powinny pojawić się przed Twoimi oczami. Musisz jednak wiedzieć, że profesjonalne usługi wiążą się ze sporymi kosztami. Poniżej, natomiast znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących samodzielnej wymiany matrycy w urządzeniu.

1. Zidentyfikuj model swojego ekranu

Przed rozpoczęciem procesu zmiany ekranu ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, co jest nie tak i co należy naprawić. Rodzaj posiadanego urządzenia może mieć wpływ na to, ile będziesz musiał zapłacić za kolejny ekran, podobnie jak jego wiek, co może utrudnić znalezienie zamiennika. Powinieneś przeprowadzić rozeznanie w Internecie, aby dowiedzieć się, czy masz możliwość samodzielnego naprawienia ekranu.

2. Wyposaż się w specjalne narzędzia

Powinieneś wyposażyć się w sprzęt dzięki, któremu będziesz mógł dokonać naprawy. W jego skład wchodzą:

-czysta, płaska powierzchnia, na której można pracować

-Szpachla lub podobny przedmiot do zdejmowania ramki ekranu

-Magnetyczny śrubokręt krzyżakowy

-Szpilka lub igła do zdejmowania ramki

-Małe naczynie do trzymania śrub

-klej lub taśma do mocowania nowego wyświetlacza

-LCD do ramy laptopa

Zestawy do naprawy ekranu są również dostępne dla niektórych modeli, więc warto zbadać swój typ komputera i sprawdzić, czy są one dostępne. Te zestawy zapewniają wszystko, czego potrzebujesz z wyprzedzeniem, dzięki czemu możesz zabrać się do pracy i nie martwić się, że brakuje Ci niezbędnego narzędzia. Oczywiście przedmioty w domu mogą działać równie dobrze, jednocześnie oszczędzając trochę pieniędzy.

3. Usuń źródła zasilania

Najpierw wyłącz laptopa i upewnij się, że jest odłączony od źródła zasilania, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem. Następnie należy również wyjąć baterię, aby uniknąć innych problemów. Gdy to zrobisz, powinieneś zidentyfikować naklejki zakrywające śruby na ramce ekranu. Zwykle można je znaleźć w dolnej części ekranu, gdzie byłyby zawiasy po otwarciu wyświetlacza. Powinny być dwa.

4. Usuń ekran i wstaw nową matrycę

Po usunięciu ekranu powinieneś być w stanie zlokalizować, gdzie pójdzie twój nowy. Umieść go ekranem w dół w ramce, aby idealnie pasował. Następnie możesz ponownie podłączyć złącze wideo, aby było dokładnie tam, gdzie znajdował się poprzedni LCD. Upewnij się, że jest wyrównany, jak to możliwe, a następnie przymocuj go za pomocą kleju lub taśmy.