prawnik
Porady

Z jakimi problemami udać się do prawnika?

Prawnicy zajmują się udzielaniem porad z zakresu szeroko pojętego prawa, sporządzają pisma w imieniu klienta, reprezentują go przed organami państwowymi czy pomagają w negocjacjach z podmiotami prywatnymi. Kiedy warto udać się do prawnika i jakiego typu problemy jest w stanie rozwiązać?

Prawnik dla osób fizycznych

Prawnik w Piekarach Śląskich lub innych miastach w okolicy udziela porad z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego czy spadkowego. Z jego usług mogą skorzystać również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zazwyczaj zgłaszają się do prawnika, gdy w ich życiu osobistym lub zawodowym pojawia się problem natury prawnej – podział majątku po rozwodzie, podział spadku, zarzuty karne czy spór z pracodawcą. Otrzymanie niezrozumiałego pisma od organu administracyjnego również jest częstym powodem wizyty u prawnika. Specjalista może udzielić klientowi porady bądź zalecić mu podjęcie dalszych kroków, które mają na celu obronę jego praw. Do kancelarii warto udać się w przypadku, gdy potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnika – jest to o wiele korzystniejsze niż rozwiązywanie problemów natury prawnej na własną rękę.

Prawnik dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę w formie spółki, najczęściej decydują się podpisać z prawnikiem umowę na stałą obsługę. Oznacza to, że przejmuje on pełną opiekę nad kwestiami prawnymi – sporządzaniem umów, kontrolowaniem procesów zachodzących w spółce, doradztwem w kwestiach spornych czy nawet nad negocjacjami. Tymczasem osoby, które prowadzą działalność w formie jednoosobowej, zwykle z pomocy prawnika korzystają incydentalnie. Kiedy warto się do niego udać? Na przykład w sytuacji, gdy chcesz skonsultować formę opodatkowania bądź zmienić formę prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku podpisywania ważniejszych kontraktów dobrze, by umowę przeanalizował prawnik. Przedsiębiorcom, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, często trudno zrozumieć, że w niektórych przypadkach wciąż występują jako osoby fizyczne, na przykład nabywając towar. Dlatego kwestie niezrozumiałe czy sporne warto wyjaśnić z prawnikiem.

Jak pomaga prawnik?

Prawnik w Piekarach Śląskich świadczy usługi zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Warto się do niego udać, jeśli problem wymaga szerszej analizy bądź potrzebujesz rozwiązać go w jak najkrótszym czasie. Należy mieć na uwadze, że prawnik może wyłącznie udzielić porady na konkretny temat bądź zająć się w sposób kompleksowy rozwiązywaniem danego problemu. To bardzo istotne z punktu widzenia klienta zarówno prywatnego, jak i biznesowego. Czasami bowiem wydaje się, że problem jest bardzo prosty i można rozwiązać go w dosłownie kilka chwil, podczas gdy okazuje się, że cechuje się niezwykłą złożonością oraz wymaga większych nakładów pracy. Warto mieć na uwadze, że większość prawników określa swoje specjalizacje, którymi możesz kierować się przy wyborze konkretnej osoby, do której udasz się z problemem. Specjalizacje zwykle wymienione są na stronie internetowej danej kancelarii.