ogród
Porady

Czy warto zamontować system nawadniający w ogrodzie?

Jeśli chodzi o utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji przez cały rok, nic nie jest ważniejsze niż utrzymywanie gleby w stanie wilgotnym i nawodnionym. Wielu ogrodników ma jednak problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgoci w glebie, zwłaszcza w miesiącach letnich. Na szczęście istnieje wiele łatwych sposobów zapewnienia ogrodowi potrzebnej mu wilgoci, bez konieczności codziennego podlewania konewką. Systemy nawadniające w Gdańsku zajmą się tym za Ciebie i sprawią, że rośliny zawsze będą miały dostęp do wody, której potrzebują, aby dobrze się rozwijać.

Co to jest system nawadniania?

System nawadniania to sieć rur i głowic zraszaczy, która służy do regularnego zaopatrywania ogrodu w wodę. Istnieją dwa podstawowe rodzaje systemów nawadniających: nawadnianie kropelkowe i mikrozraszacze. Zaletą tego typu systemu jest to, że każda część ogrodu otrzymuje taką samą ilość wody. Ponadto ten typ systemu jest łatwy w instalacji, nie jest podatny na zatykanie i nie wymaga okresowego czyszczenia.

Systemy nawadniające w Gdańsku są nie tylko doskonałym narzędziem zapewniającym roślinom stały dostęp do wilgoci, ale mają również inne zalety. Na przykład zainstalowanie systemu nawadniania w ogrodzie może pomóc zaoszczędzić pieniądze na zużywaniu wody i czas, jaki należy poświecić na dokładne podlanie całego ogrodu.

  • Nawadnianie kropelkowe jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem systemu nawadniania. Składa się on z szeregu rur, które podlewają każdą roślinę po jednej kropli na raz. Zaletą nawadniania kropelkowego jest to, że umożliwia powolne i równomierne rozprowadzanie wody. Nawadnianie kropelkowe może być stosowane do dostarczania wody do określonych obszarów w określonym czasie.
  • Z kolei w nawadnianiu mikrozraszaczowym stosuje się drobny strumień, który jest zwykle zbyt mały, aby mógł być zauważony przez ludzkie oko, ale wystarczająco duży, aby dostarczyć wodę do każdej rośliny z osobna. Tego rodzaju systemy nawadniające w Gdańsku są szybsze niż nawadnianie kropelkowe, co oznacza, że może być stosowane do podlewania większej liczby roślin.

Systemy nawadniające w Gdańsku – wybierz najlepszy

Istnieją dwa główne rodzaje systemów nawadniających: nawadnianie powierzchniowe i nawadnianie podziemne.

  • Nawadnianie powierzchniowe – ten rodzaj nawadniania służy do dostarczania wody do gleby z powierzchni. Jest to szczególnie dobry wybór dla roślin o płytkim systemie korzeniowym, takim jak trzmieliny, jałowce czy lawendy.
  • Nawadnianie podziemne: Ten rodzaj nawadniania jest stosowany do dostarczania wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Zazwyczaj jest ono instalowane w sieci nawadniającej zakopanej pod ziemią.

Korzyści z posiadania systemu nawadniania jest wiele. Przede wszystkim pomoże on roślinom rozwijać się dzięki regularnemu dostarczaniu im wody. Ponadto prawidłowo nawadniany ogród zapobiega rozwojowi chorób i szkodników w ogrodzie, co oznacza, że można wyhodować więcej roślin w krótszym czasie, dotyczy to przede wszystkim ogrodów warzywnych. System nawadniający to najczęściej stosowany rodzaj podlewania roślin. Jest najtańszy i najpowszechniej stosowany.