budowa
Porady

Jaki kontener na odpady budowlane wybrać?

Każdy remont, niezależnie od tego, jak duży, zawsze wiąże się z powstawaniem odpadów budowlanych. Te muszą być właściwie składowane, wywiezione i zutylizowane. Nie można ich bowiem wyrzucić to zwykłego kosza na śmieci. Ważne jest zatem, aby jeszcze przed rozpoczęciem remontu zaplanować, w jaki sposób będzie się przechowywać odpady budowlane i w jaki sposób zostaną one wywiezione z miejsca, w którym przeprowadzany jest remont. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu kontener na odpady budowlane.

Czym są odpady budowlane?

Zanim przejdzie się do tematu właściwego składowania i wywożenia odpadów budowlanych, warto wyjaśnić, czym one tak naprawdę są. Mówiąc ogólnie, są to wszelkie pozostałości po konstrukcjach betonowych oraz po wyrobach ceramiki budowlanej. Mowa tu m.in. o płytkach ceramicznych, dachówkach, cegłach czy pustakach. Do składowania odpadów budowlanych należy się odpowiednio przygotować. Konkretnie chodzi tu o konieczność wynajmu specjalnego kontenera służącego do przechowywania tego rodzaju odpadów. Taki kontener służy również do ich późniejszego wywiezienia.

Jak wywieźć odpady budowlane?

Jak wspomniano, odpady budowlane muszą być składowane i wywożone w specjalnych kontenerach. Dlatego planując remont, jedną z pierwszych czynności powinno być wynajęcie kontenera. Firmy wynajmujące kontenery najczęściej proponują ich dwa rodzaje. Pierwszym jest kontener na czysty gruz. Drugim jest kontener na zmieszane odpady budowlane. Jak można się zapewne domyślić, w kontenerze na czysty gruz przechowywane mogą być wyłącznie odpady o określonych właściwościach. Przykładem mogą być tu wszystkie fragmenty betonowe, ceramiczne oraz np. dachówki. W kontenerze na odpady zmieszane składować można wszystkie pozostałe odpady powstałe w trakcie remontu.

Czym jest czysty gruz?

Warto jeszcze dokładniej przyjrzeć się pojęciu „czystego gruzu”. Ważne jest bowiem, aby wiedzieć jakich odpadów ze sobą nie mieszać. Czysty gruz to po prostu tylko i wyłącznie sam gruz. Do kontenera z czystym gruzem nie można wyrzucać żadnych innych odpadów, które powstają podczas remontu. Co jednak istotne, gruz ten może być zanieczyszczony takimi elementami jak klej bądź inne warstwy kryjące. Oznacza to, że przed wyrzuceniem gruzu do kontenera nie trzeba go specjalnie oczyszczać.

Kontener na zmieszane odpady – co wyrzucać?

Większe pole manewru jest w przypadku kontenerów na zmieszane odpady budowlane. Do takiego kontenera wrzucać można zarówno gruz, jak i inne odpady budowlane. W przypadku odpadów zmieszanych bardzo dobrze mogą się sprawdzić kontenery samowyładowcze. Są one bowiem łatwiejsze w obsłudze. Praca z wykorzystaniem tego typu kontenerów jest szybsza i wydajniejsza. Większość działających na rynku firm oferujących wynajem kontenerów na odpady ma je w swoim asortymencie. Nie powinno być zatem żadnego problemu z wynajmem na czas remontu kontenera samowyładowczego. Warto tu podkreślić, że wymiary kontenerów na odpady budowlane są bardzo różne. Oznacza to możliwość wyboru takiego kontenera, który najlepiej spełniać będzie konkretne potrzeby i oczekiwania. W przypadku małego remontu dobrze sprawdzi się kontener o mniejszych gabarytach. Jeśli jednak planuje się dość spory remont, wówczas także sam kontener na odpady musi być dużo większy.

Co grozi za nieprawidłowe składowanie odpadów budowlanych?

Jak wspomniano, odpady budowlane muszą być składowane wedle konkretnych wytycznych. Absolutnie nie jest dozwolone wyrzucanie takich odpadów do zwykłych, komunalnych śmietników. W takim przypadku liczyć trzeba się z naprawdę wysoką karą finansową. Może ona wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Lepiej jest zatem zainwestować w wynajem dobrej jakości kontener i mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tym bardziej że wynajęcie takiego kontenera nie jest dziś drogie. Co więcej, firmy wynajmujące kontenery oferują także wywóz odpadów budowlanych po remoncie. Jest to zatem bardzo wygodne rozwiązanie.