nauka
Porady

Jak uczyć się niemieckiego? Praktyczne wskazówki

Nauka języka niemieckiego sprawia sporo problemów. Mowa tutaj przede wszystkim o przyswajaniu słówek, ale również skomplikowanych reguł gramatyki niemieckiej. Jak skutecznie uczyć się niemieckiego? Jak zacząć uczyć się niemieckiego, aby nie popełnić podstawowych błędów?

Odpowiednie nastawienie

Nie ulega wątpliwości, że znajomość języka niemieckiego może pomóc w uzyskaniu dobrze płatnej pracy, a umiejętność porozumiewania się w tym języku przydaje się również podczas odbywania zagranicznych podróży. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że język niemiecki do najłatwiejszych nie należy, choć przecież porozumiewają się w nim nasi bliscy sąsiedzi. Największe problemy sprawia uczniom gramatyka niemiecka oraz długie słówka, które w tym języku wcale nie są rzadkością. Dobrze jest pamiętać o tym, że to nie poziom trudności języka decyduje o sukcesie, a systematyczna praca i pozytywne nastawienie. Ostatecznie Polak jest w stanie nauczyć się nawet języka chińskiego czy arabskiego, których już sam alfabet jest niezwykle skomplikowany. Paradoks polega na tym, że język niemiecki uchodzi za trudny, zatem na starcie uczeń zakłada, że będzie mu on sprawiał trudności. Nic bardziej mylnego – przy odpowiednim nastawieniu można opanować podstawy w kilka tygodni.

Jak uczyć się niemieckiego?

Jak zostało wspomniane wyżej, najwięcej problemów sprawia uczniom gramatyka oraz długie słowa. Trudne do zapamiętania, szczególnie w początkowym etapie nauki, mogą być też rodzajniki niemieckie. Na gramatykę jest jeden, bardzo dobry sposób, a mianowicie budowanie zdań i zapamiętywanie odmian w tej strukturze. Na przykładzie zawsze łatwiej jest zrozumieć sens danego zagadnienia. Co więcej, nie należy przyswajać zbyt wielu reguł gramatycznych na jeden raz. Może wydawać się, że dzięki temu nauka przebiegnie o wiele szybciej, jednak jest dokładnie na odwrót. Próba zbyt szybkiego przyswojenia gramatyki często sprawia, że uczeń zaczyna się w niej gubić. Tymczasem długie, skomplikowane słówka, dobrze jest podzielić sobie na kilka mniejszych słów, które w łatwy sposób przyswoimy. Łamańce językowe w niemieckim nie biorą się z niczego – składają się na nie właśnie te dobrze znane, pojedyncze słówka. Na rodzajniki też jest pewna metoda, którą warto wprowadzić do nauki. Chodzi o to, aby zakreślać je w jednym kolorze. Przykładowo, rodzajnik der – na czerwono, die – na niebiesko, das – na zielono. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie je zapamiętać, w szczególności osobom, które mają pamięć wzrokową. Najważniejszą zasadą w nauce języka niemieckiego jest regularność – język ten można przyswoić w stosunkowo krótkim czasie, jednak należy poświęcić na naukę przynajmniej kilkanaście minut każdego dnia. Bez tego trudno będzie osiągnąć wyznaczone cele.

Kiedy warto udać się na kurs języka niemieckiego?

Jak najlepiej uczyć się niemieckiego – samodzielnie w domu, czy też na kursie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wiele zależy od stopnia motywacji oraz samozaparcia, a także od organizacji czasu. Niektórzy wolą naukę w domowym zaciszu – rozwiązanie to sprawdza się w przypadku osób, które nie mają problemu z regularnością. Jeśli jednak owy problem się pojawia, to dobrym rozwiązaniem będzie język niemiecki w Poznaniu, którego nauczyć można się na kursie. Kursy dedykowane są również osobom, którym trudno jest zrozumieć pewne zagadnienia – nauka wspólnie z osobą, która zna niemiecki w stopniu zaawansowanym może okazać się wtedy jedynym, słusznym rozwiązaniem. Warto mieć na uwadze, że obecnie można uczęszczać na kursy w formule standardowej, ale również weekendowe czy odbywające się w godzinach późno wieczornych. Kurs języka niemieckiego można podjąć w dowolnym momencie, szczególnie jeśli uczeń zauważa, że samodzielna nauka nie przynosi oczekiwanych przez niego efektów. Warto przy tym pamiętać, że pomimo uczęszczania na kurs, konieczne staje się również samodzielne przyswajanie wiedzy w domu, powtarzając materiał z zajęć. Sam kurs może być pomocny, lecz liczy się również praca własna ucznia.