alkomat
Porady

Alkomat na prezent – czy to dobry pomysł?

Nieraz mówi się o prezentach, których nie wypada dawać. Zapewne wiele osób bez zastanowienia uznałoby, że urządzenie do pomiaru alkoholu we krwi zalicza się do takich przedmiotów. To jednak błędne założenie. Dając komuś alkomat na prezent, nie trzeba od razu sugerować, że dana osoba ma problem z używkami. Czasami sprawdzi się on jako praktyczne urządzenie do prywatnego użytku, a czasami pomoże w wykonywanej pracy. Wszystko zależy od osoby, której podarujesz alkomat, oraz od intencji, które Tobą kierują.

Komu można kupić dobry alkomat na prezent?

Alkomat to przydatny prezent dla zawodowych kierowców. Jazda samochodem nawet przy niewielkiej ilości alkoholu we krwi wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Kierowcy ciężarówek oraz taksówek nieraz zastanawiają się, czy wieczorne wyjście do pubu umożliwi im pracę następnego dnia. Profesjonalny alkomat, jak chociażby Promiler AL-9000 Lite, pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i przekonać się, czy są w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd.

Kolejnymi osobami, które mogą otrzymać alkomat na prezent, są koneserzy wytrawnych alkoholi. Zazwyczaj kolekcjonują oni nie tylko butelki drogich trunków, ale również urządzenia z nimi związane. W tym przypadku istotne jest, jaki alkomat na prezent wybierzemy. Warto, żeby nie tylko spełniał swoją funkcję, ale również wyglądał elegancko. Możliwe, że koneser alkoholi nigdy nigdy nie będzie miał potrzeby sięgnięcia po alkomat, ale mimo to będzie zadowolony mając taki gadżet na półce.

Warto pomyśleć o osobach, którym dobry alkomat na prezent przyda się w codziennym życiu. Są to chociażby młodzi ludzie wstający rano do pracy, którzy muszą przekonać się, że są w pełni trzeźwi po wczorajszej imprezie. Mogą to być również rodzice dorastających dzieci, którym Promiler AL-9000 Lite pozwoli przekonać się, czy ich niepełnoletnie pociechy nie sięgają po niedozwolone używki. W tym przypadku jednak warto zastanowić się, czy podarunek nie sprawi przykrości obdarowanym osobom. W końcu nikt nie będzie “fajnym wujkiem”, jeśli np. wręczy swojej siostrze alkomat-prezent do kontrolowania siostrzeńców.

Dla kogo alkomat na prezent będzie złym wyborem?

Nie należy kupować alkomatu osobom, które mają poważny problem z alkoholem. Po pierwsze, nie mogą one w ogóle pić wyskokowych trunków. Po drugie, alkomat na prezent dla alkoholika może zostać odebrany jako brak wiary w możliwość wyjścia z nałogu.

Alkomat nie jest również odpowiednim podarunkiem dla osób, które są przewrażliwione na swoim punkcie. Nawet wysokiej jakości urządzenia, jak chociażby Promiler AL-9000 Lite, mogą zostać odebrane jako próba zrobienia z obdarowanego alkoholika. Oczywiście, nie jest to Twoją intencją, ale należy pamiętać, że osoby przewrażliwione często niewłaściwie oceniają otrzymywane podarunki.

Jaki alkomat na prezent najlepiej wybrać?

Kupując alkomat-prezent, najlepiej od razu odrzucić zakup jednorazowego urządzenia. Po pierwsze, nie będzie to trwały podarunek, skoro można go użyć tylko raz, a potem nadaje się już tylko do kosza. Po drugie, jest on bardzo tani i przypomina bardziej produkt z apteki niż profesjonalne urządzenie. Po trzecie, jego precyzja nie jest zadowalająca, a warto, żeby alkomat na prezent jak najlepiej spełniał swoją funkcję.

Dobrego alkomatu można używać przez wiele lat. Na rynku istnieje wiele modeli, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami. Warto wymienić dwie podstawowe grupy produktów: półprzewodnikowe oraz elektromechaniczne. Pierwsze są zazwyczaj tańsze, ale mają większy błąd pomiaru. Drugie posiadają znacznie skuteczniejszy czujnik elektromechaniczny, jak chociażby Promiler AL-9000 Lite. Zastanawiając się, jak alkomat na prezent wybrać, na pewno warto zwrócić również uwagę na jego rozmiary, sposób zasilania oraz wygląd. Dobrej jakości alkomat-prezent powinien nie być zbyt ciężki i wygodnie leżeć w dłoni. Wybierając produkt elektroniczny, należy również spojrzeć na wyświetlacz, bowiem wyraźne cyfry pomiaru mogą być istotne przy wyborze prezentu dla osób posiadających słaby wzrok.